Ninja Forms 3.0 - en to hi translation catalogue (420 entries)

en: Please enter a valid email address.
hi: कृपया कोई मान्य ईमेल पता दर्ज करें.

en: Processing
hi: प्रोसेसिंग

en: Cancel
hi: कैंसिल करें  t

en: Email
hi: ईमेल

en: To
hi: इस तक

en: Subject
hi: विषय

en: Attachments
hi: संलग्नक

en: Advanced Settings
hi: उन्नत सेटिंग्स

en: HTML
hi: एच टी एम एल (HTML)

en: Plain Text
hi: सादा टेक्स्ट

en: Redirect
hi: पुन: निर्दिष्ट करें

en: Url
hi: URL

en: Success Message
hi: सफलता संदेश

en: Location
hi: स्थान

en: Message
hi: संदेश

en: Deactivate
hi: निष्क्रिय करें

en: Activate
hi: सक्रिय करें

en: Edit
hi: एडिट करें t

en: Delete
hi: हटाएँ

en: Name
hi: नाम

en: Type
hi: प्रकार

en: Add New
hi: नया जोड़े

en: Date
hi: दिनांक

en: Export
hi: निर्यात

en: Restore
hi: पुनर्स्थापित करें

en: %s ago
hi: %s पहले

en: Submitted
hi: सबमिट किया गया

en: End Date
hi: समाप्ति दिनांक

en: Custom field updated.
hi: कस्टम क्षेत्र का अद्यतन किया गया.

en: Custom field deleted.
hi: कस्टम क्षेत्र मिटाया गया.

en: Status
hi: स्थिति

en: Submitted on
hi: निवेदित तिथि

en: Update
hi: अपडेट

en: Key
hi: कुंजी

en: Deactivate License
hi: लाइसेंस निष्क्रिय

en: Error
hi: त्रुटि

en: None
hi: कोई नहीं

en: Forms
hi: फ़ॉर्म

en: Upgrades
hi: नवीनीकृत

en: Settings
hi: सेटिंग

en: System Status
hi: सिस्टम स्टेटस

en: Add-Ons
hi: एड-ऑन

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Save
hi: सेव करें  t

en: character(s) left
hi: वर्ण छूटे

en: Save Options
hi: विकल्प हैं:

en: Select All
hi: सभी चुनें

en: Saved
hi: सहेज दिया

en: Saving...
hi: सहेजा जा रहा है...

en: Loading...
hi: लोड किया जा रहा है...

en: Getting Started
hi: आरंभ करना

en: Credits
hi: श्रेय

en: Documentation
hi: दस्तावेज़ीकरण

en: Shortcode
hi: लघुकोड

en: Need Help?
hi: मदद चाहिए?

en: of
hi: इसका

en: Characters
hi: वर्ण

en: Remove
hi: हटायें

en: Required
hi: अनिवार्य

en: Billing
hi: बिलिंग

en: Shipping
hi: शिप्पिंग

en: Custom
hi: विशेष

en: Home URL
hi: होम यूआरएल

en: Site URL
hi: साइट की यू.आर.एल.

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: PHP Version
hi: PHP संस्करण

en: Default
hi: डिफ़ॉल्ट

en: Plugins
hi: प्लगिन्स

en: Installed Plugins
hi: इनस्टॉल किये गए प्लगइन

en: by
hi: इसके द्वारा

en: version
hi: संस्करण

en: All
hi: सभी

en: Bulk Actions
hi: बल्क नीलामी

en: Apply
hi: लागू करें

en: Go
hi: जाएँ

en: Current page
hi: वर्तमान पृष्ठ

en: Display
hi: प्रदर्शित करें

en: Basic Settings
hi: बेसिक सेटिंग्स

en: Active
hi: सक्रिय

en: Installed
hi: इंस्टाल किया गया

en: Learn More
hi: और जानें

en: General
hi: सामान्य

en: General Settings
hi: सामान्य सेटिंग्स  tt

en: Version
hi: संस्करण

en: Continue
hi: जारी रखें

en: Please enter a valid email address
hi: कृपया कोई मान्य ईमेल पता दर्ज करें

en: Licenses
hi: लाइसेंस

en: Admin Email
hi: एडमिन ईमेल

en: Upgrade
hi: नवीनीकरण करें

en: Weak
hi: सरल

en: Medium
hi: मध्यम

en: Strong
hi: ज़ोरदार या महत्वपू्ण

en: Mismatch
hi: बेमेल

en: This is a required field.
hi: यह अपेक्षित फ़ील्ड है.

en: Afghanistan
hi: अफगानिस्तान

en: Albania
hi: अल्बानिया

en: Algeria
hi: अल्जीरिया

en: American Samoa
hi: अमेरिकन समोआ

en: Andorra
hi: एंडोरा

en: Angola
hi: अंगोला

en: Anguilla
hi: एंगुइला

en: Antarctica
hi: अंटार्कटिका

en: Antigua And Barbuda
hi: एंटीगुआ और बार्बूडा

en: Argentina
hi: अर्जेंटीना

en: Armenia
hi: अर्मीनिया

en: Aruba
hi: अरूबा

en: Australia
hi: ऑस्ट्रेलिया

en: Austria
hi: ऑस्ट्रिया

en: Azerbaijan
hi: अज़रबैजान

en: Bahamas
hi: बहामा

en: Bahrain
hi: बहरीन

en: Bangladesh
hi: बांग्लादेश

en: Barbados
hi: बारबाडोस

en: Belarus
hi: बेलारूस

en: Belgium
hi: बेल्जियम

en: Belize
hi: बेलीज़

en: Benin
hi: बेनिन

en: Bermuda
hi: बरमू़डा

en: Bhutan
hi: भूटान

en: Bolivia
hi: बोलीविया

en: Botswana
hi: बोत्सवाना

en: Bouvet Island
hi: बॉवेट द्वीप

en: Brazil
hi: ब्राजील

en: British Indian Ocean Territory
hi: ब्रिटेन और भारतीय समुद्री क्षेत्र

en: Brunei Darussalam
hi: ब्रुनेई दारुस्सलाम

en: Bulgaria
hi: बुल्गारिया

en: Burkina Faso
hi: बुर्किना फासो

en: Burundi
hi: बुरूंडी

en: Cambodia
hi: कंबोडिया

en: Cameroon
hi: कैमरून

en: Canada
hi: कनाडा

en: Cape Verde
hi: क्रेप वर्दे

en: Cayman Islands
hi: केमैन आईलैंड

en: Central African Republic
hi: केंद्रीय अफ्रीकन गणराज्य

en: Chad
hi: चाद

en: Chile
hi: चिली

en: China
hi: चीन

en: Christmas Island
hi: क्रिसमस आइलैंड

en: Cocos (Keeling) Islands
hi: कोकोस (कीलिंग) द्वीप

en: Colombia
hi: कोलंबिया

en: Comoros
hi: कोमोरोस

en: Cook Islands
hi: कुक आइलैंड्स

en: Costa Rica
hi: कोस्टा रिका

en: Cote D'Ivoire
hi: आइवरी कोस्ट

en: Cuba
hi: क्यूबा

en: Cyprus
hi: साइप्रस

en: Czech Republic
hi: चेक गणराज्य

en: Denmark
hi: डेनमार्क

en: Djibouti
hi: जिबूती

en: Dominica
hi: डोमिनिका

en: Dominican Republic
hi: डोमिनिकन गणराज्य

en: Ecuador
hi: इक्वेडोर

en: Egypt
hi: मिश्र

en: El Salvador
hi: एल साल्वाडोर

en: Equatorial Guinea
hi: भूमध्यवर्ती गिनी

en: Eritrea
hi: इरिट्रिया

en: Estonia
hi: एस्टोनिया

en: Ethiopia
hi: इथोपिया

en: Faroe Islands
hi: फ़ैरो द्वीप

en: Fiji
hi: फ़िजी

en: Finland
hi: फिनलैंड

en: France
hi: फ़्रांस

en: French Guiana
hi: फ्रेंच गुआना

en: French Polynesia
hi: फ़्रेंच पॉलीनेशिया

en: French Southern Territories
hi: फ़्रांसीसी दक्षिणी क्षेत्र

en: Gabon
hi: गैबन

en: Gambia
hi: गाम्बिया

en: Georgia
hi: जार्जिया

en: Germany
hi: जर्मनी

en: Ghana
hi: घाना

en: Gibraltar
hi: जिब्राल्टर

en: Greece
hi: यूनान

en: Greenland
hi: ग्रीनलैंड

en: Grenada
hi: ग्रेनाडा

en: Guadeloupe
hi: गुआदेलूप

en: Guam
hi: गुआम

en: Guatemala
hi: ग्वाटेमाला

en: Guinea
hi: गिन्नी

en: Guinea-Bissau
hi: गिन्नी-बिसाऊ

en: Guyana
hi: गुयाना

en: Haiti
hi: हैती

en: Honduras
hi: होंडुरस

en: Hong Kong
hi: हॉगकॉग

en: Hungary
hi: हंगरी

en: Iceland
hi: आइसलैंड

en: India
hi: भारत

en: Indonesia
hi: इंडोनेशिया

en: Iraq
hi: इराक

en: Ireland
hi: आयरलैंड

en: Israel
hi: इज़राइल

en: Italy
hi: इटली

en: Jamaica
hi: जमैका

en: Japan
hi: जापान

en: Jordan
hi: जॉर्डन

en: Kazakhstan
hi: कजाखस्तान

en: Kenya
hi: केन्या

en: Kiribati
hi: किरिबाती

en: Kuwait
hi: कुवैत

en: Kyrgyzstan
hi: किर्गिज़स्तान

en: Latvia
hi: लाटविया

en: Lebanon
hi: लेबनान

en: Lesotho
hi: लिसोटो

en: Liberia
hi: लाइबेरिया

en: Liechtenstein
hi: लिचेंस्टीन

en: Lithuania
hi: लिथुआनिया

en: Luxembourg
hi: लक्ज़मबर्ग

en: Macau
hi: मकाऊ

en: Madagascar
hi: मेडागास्कर

en: Malawi
hi: मलावी

en: Malaysia
hi: मलेशिया

en: Maldives
hi: मालदीव

en: Mali
hi: माली

en: Malta
hi: माल्टा

en: Marshall Islands
hi: मार्शल द्वीप समूह

en: Martinique
hi: मार्टीनिक

en: Mauritania
hi: मॉरिटानिया

en: Mauritius
hi: मौरिशस

en: Mayotte
hi: मैयट

en: Mexico
hi: मैक्सिको

en: Monaco
hi: मोनाको

en: Mongolia
hi: मंगोलिया

en: Montenegro
hi: मॉन्टेंगरो

en: Montserrat
hi: मोंटसेराट

en: Morocco
hi: मोरक्को

en: Mozambique
hi: मोजाम्बिक

en: Myanmar
hi: म्यांमार

en: Namibia
hi: नामीबिया

en: Nauru
hi: नाउरू

en: Nepal
hi: नेपाल

en: Netherlands
hi: नीदरलैंड

en: Netherlands Antilles
hi: नीदरलैंड्स एंटाइल्स

en: New Caledonia
hi: न्यू कैलेडोनिया

en: New Zealand
hi: न्यूजीलैंड

en: Nicaragua
hi: निकारागुआ

en: Niger
hi: नाइजर

en: Nigeria
hi: नाइजीरिया

en: Niue
hi: नियू

en: Norfolk Island
hi: नॉर्फोल्क आइलैंड

en: Northern Mariana Islands
hi: उत्तरी मारिआना द्वीप

en: Norway
hi: नार्वे

en: Oman
hi: ओमान

en: Pakistan
hi: पाकिस्तान

en: Palau
hi: पलाउ

en: Panama
hi: पनामा

en: Papua New Guinea
hi: पापुआ न्यू गिनी

en: Paraguay
hi: पराग्वे

en: Peru
hi: पेरू

en: Philippines
hi: फिलीपींस

en: Poland
hi: पोलैंड

en: Portugal
hi: पुर्तगाल

en: Puerto Rico
hi: प्यूर्टो रिको

en: Qatar
hi: कतर

en: Reunion
hi: रीयूनियन

en: Romania
hi: रोमानिया

en: Russian Federation
hi: रूसी संघ

en: Rwanda
hi: रवांडा

en: Saint Kitts And Nevis
hi: सेंट किट्स और नेविश

en: Saint Lucia
hi: संत लूसिया

en: Saint Vincent And The Grenadines
hi: सेंट विंसेंट और ग्रेनेडाइंस

en: Samoa
hi: समोआ

en: San Marino
hi: सैन मैरियो

en: Sao Tome And Principe
hi: साओ टोमे एंड प्रिंसिपे

en: Saudi Arabia
hi: सऊदी अरब

en: Senegal
hi: सेनेगल

en: Serbia
hi: सर्बिया

en: Seychelles
hi: सेशेल्स

en: Sierra Leone
hi: सियरा लिओन

en: Singapore
hi: सिंगापुर

en: Slovenia
hi: स्लोवेनिया

en: Solomon Islands
hi: सोलोमन द्वीप

en: Somalia
hi: सोमालिया

en: South Africa
hi: दक्षिण अफ़्रीका

en: Spain
hi: स्पेन

en: Sri Lanka
hi: श्रीलंका

en: Sudan
hi: सूडान

en: Suriname
hi: सूरीनाम

en: Svalbard And Jan Mayen Islands
hi: स्वालबार्ड और जैन मायेन द्वीप समूह

en: Swaziland
hi: स्वाजीलैंड

en: Sweden
hi: स्वीडन

en: Switzerland
hi: स्विट्जरलैंड

en: Taiwan
hi: ताइवान

en: Tajikistan
hi: तजाकिस्तान

en: Thailand
hi: थायलैंड

en: Togo
hi: टोगो

en: Tokelau
hi: टोकेलाऊ

en: Tonga
hi: टोंगा

en: Trinidad And Tobago
hi: त्रिनिदाद और टोबैगो

en: Tunisia
hi: ट्यूनिशिया

en: Turkey
hi: तुर्की

en: Turkmenistan
hi: तुर्कमेनिस्तान

en: Turks And Caicos Islands
hi: तुर्क्स और कैकोज़ द्वीपसमूह

en: Tuvalu
hi: तुवालु

en: Uganda
hi: युगांडा

en: Ukraine
hi: यूक्रेन

en: United Arab Emirates
hi: संयुक्त अरब अमीरात

en: United Kingdom
hi: यूनाइटेड किंगडम

en: United States
hi: यूनाइटेड स्टेट्स

en: Uruguay
hi: उरुग्वे

en: Uzbekistan
hi: उज़्बेकिस्तान

en: Vanuatu
hi: वानुअतु

en: Venezuela
hi: वेनेजुएला

en: Virgin Islands (British)
hi: वर्जिन द्वीपसमूह (ब्रिटिश)

en: Wallis And Futuna Islands
hi: वॉलिस और फ़्यूचूना आइलैंड्स

en: Western Sahara
hi: पश्चिमी सहारा

en: Yemen
hi: यमन

en: Yugoslavia
hi: यूगोस्लाविया

en: Zambia
hi: जाम्बिया

en: Zimbabwe
hi: ज़िम्बाब्वे

en: Country
hi: देश

en: South Sudan
hi: दक्षिणी सुडान

en: Card Number
hi: कार्ड नंबर

en: Text
hi: टेक्स्ट

en: List
hi: सूची

en: Radio
hi: रेडियो

en: Import
hi: आयात

en: Selected
hi: चयनित

en: Password
hi: पासवर्ड

en: Passwords do not match
hi: पासवर्ड मेल नहीं खाते

en: Submit
hi: प्रस्तुत करें|

en: Tax
hi: कर

en: Currency
hi: मुद्रा

en: Help
hi: सहायता

en: Single
hi: एकल

en: Multiple
hi: एकाधिक

en: refresh
hi: रीफ़्रेश करें

en: Date Created
hi: निर्माण दिनांक

en: title
hi: शीर्षक

en: updated
hi: अद्यतित

en: Fields
hi: फ़ील्ड

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
hi: अपलोड की गई फ़ाइल php.ini में upload_max_filesize निर्देश(डायरेक्टिव) से अधिक है।

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
hi: अपलोड की गई फ़ाइल एचटीएमएल फ़ॉर्म में निर्दिष्ट(स्पेसिफ़ाइड) किए गए MAX_FILE_SIZE निर्देश(डायरेक्टिव) से अधिक है।

en: The uploaded file was only partially uploaded.
hi: फाइल पूरी तरह से अपलोड नही हो पाई.

en: No file was uploaded.
hi: कोई फाइल अपलोड नहीं किया गया.

en: Missing a temporary folder.
hi: एक अस्थायी फ़ोल्डर नहीं है.

en: Failed to write file to disk.
hi: डिस्क पर फ़ाइल लिखने में विफल।

en: File upload stopped by extension.
hi: फ़ाइल अपलोड एक्सटेंशन द्वारा बंद कर दिया गया।

en: Save Settings
hi: सेटिंग्स सहेजें

en: Host Name
hi: होस्ट नाम

en: An unexpected error occurred.
hi: कोई अनपेक्षित त्रुटि उत्पन्न हुई.

en: URL
hi: यूआरएल

en: Hidden
hi: छिपा हुआ

en: Required Field
hi: आवश्यक फ़ील्ड

en: Min
hi: निम्न

en: Max
hi: उच्च

en: Options
hi: विकल्प

en: One
hi: एक

en: one
hi: एक

en: Two
hi: दो

en: two
hi: दो

en: Three
hi: तीन

en: three
hi: तीन

en: none
hi: कोई नही

en: custom
hi: विशेष

en: Character(s) left
hi: वर्ण छूटे

en: DD/MM/YYYY
hi: dd/mm/yyyy

en: Description
hi: विवरण

en: Confirm
hi: पुष्टि करें

en: Price
hi: मूल्य

en: Cost
hi: लागत

en: Product
hi: उत्पाद

en: Answer
hi: जवाब

en: Your form has been successfully submitted.
hi: आपका प्रपत्र सफलतापूर्वक सबमिट कर दिया गया है.

en: Ninja Forms Submission
hi: निंजा प्रपत्र सबमिशन

en: Save Submission
hi: सबमिशन सहेजें

en: Logged In
hi: पहले से लोगिन

en: Display Settings
hi: डिस्प्ले सेटिंग्स

en: Price:
hi: मूल्य:

en: Quantity:
hi: मात्रा:

en: Add
hi: जोड़ें

en: Available
hi: उपलब्ध

en: Post ID
hi: पोस्ट आईडी

en: IP Address
hi: IP पता

en: First Name
hi: प्रथम नाम

en: Last Name
hi: उपनाम

en: Display Name
hi: प्रदर्शन नाम

en: Light
hi: हल्का

en: Dark
hi: गहरा

en: Advanced
hi: उन्नत

en: Contact Me
hi: मुझसे संपर्क करें

en: Get Help
hi: सहायता प्राप्त करें

en: Phone
hi: फ़ोन

en: Send
hi: भेजें

en: Kitchen Sink
hi: किचन सिंक

en: Address
hi: पता

en: City
hi: शहर

en: Zip Code
hi: जिप कोड

en: Quantity
hi: मात्रा

en: Total
hi: कुल

en: Credit Card Number
hi: क्रेडिट कार्ड नंबर

en: answer
hi: जवाब

en: processing
hi: प्रोसेसिंग

en: Email Address
hi: ईमेल

en: Enter your email address
hi: अपना ईमेल पता दर्ज करें

en: Purchase
hi: ख़रीदारी करें

en: copy
hi: प्रतिकृति बनाये

en: Address 2
hi: पता 2

en: Button
hi: बटन

en: Y/m/d
hi: d/m/Y

en: Select
hi: चुनें

en: State
hi: राज्य

en: Note
hi: नोट

en: password
hi: कूट शब्द

en: Question
hi: प्रश्न

en: Zip
hi: ज़िप

en: Post
hi: पोस्ट

en: User
hi: उपयोगकर्ता

en: Publish
hi: प्रकाशित करें

en: PUBLISH
hi: प्रकाशित करें

en: Loading
hi: लोड हो रहा रहा है

en: Contact Us
hi: हमसे संपर्क करें

en: Actions
hi: क्रियाएं

en: Full screen
hi: पूर्ण स्क्रीन

en: Undo
hi: पूर्ववत् करें

en: Done
hi: पूर्ण

en: Almost there...
hi: लगभग पहुंच गए...

en: Not Yet
hi: अभी तक नहीं

en: View
hi: देखे

en: Show More
hi: अधिक दिखाएँ

en: Contact Form
hi: संपर्क पत्र
