Ninja Forms 3.0 - en to ja translation catalogue (1241 entries)

en: Notice: JavaScript is required for this content.
ja: ご注意： この内容にはJavaScriptが必要です。

en: Cheatin&#8217; huh?
ja: 間違えましたか ?

en: Fields marked with an %s*%s are required
ja: %s*%s のついた欄は必須です

en: Please ensure all required fields are completed.
ja: 必須項目の記入が済んでいることをご確認ください。

en: This is a required field
ja: この欄は入力必須です。

en: Please answer the anti-spam question correctly.
ja: スパム防止の質問に正しくお答えください。

en: Please leave the spam field blank.
ja: スパム欄には何も記入しないでください。

en: Please wait to submit the form.
ja: 申込書が送信されるまでお待ちください。

en: You cannot submit the form without Javascript enabled.
ja: フォームを送信するにはJavascriptを有効にしてください。

en: Please enter a valid email address.
ja: 有効なメールアドレスを入力してください。

en: Processing
ja: 処理中

en: The passwords provided do not match.
ja: 入力されたパスワードが一致しません

en: Add Form
ja: フォームを追加

en: Select a form or type to search
ja: フォームを選択または入力して検索

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Insert
ja: 挿入

en: Invalid form id
ja: 無効なフォーム ID

en: Increase Conversions
ja: コンバージョンを増加

en: Did you know that you can increase form conversion by breaking larger forms into smaller, more easily digested parts?<p>The Multi-Part Forms extension for Ninja Forms makes this quick and easy.</p>
ja: 長いフォームをより取り組みやすい小さなパートに分割することで、フォームのコンバージョンを増加させることができるのをご存知でした？<p>Ninja Forms のマルチパートフォーム拡張機能を使用すれば、迅速かつ簡単に実行できます。</p>

en: Learn More About Multi-Part Forms
ja: マルチパートフォームに関する詳細を見る

en: Maybe Later
ja: 後で行う

en: Dismiss
ja: 非表示

en: Users are more likely to complete long forms when they can save and return to complete their submission later.<p>The Save Progress extension for Ninja Forms makes this quick and easy.</p>
ja: ユーザーは、一度保存して、後でもう一度入力してから送信できる場合に、より高い頻度で長いフォームを完了する傾向があります。<p>Ninja Forms の Save Progress 拡張機能を使用すれば、迅速かつ簡単に実行できます。</p>

en: Learn More About Save Progress
ja: Save Progress に関する詳細を見る

en: Email
ja: メール

en: From Name
ja: 送信者名

en: Name or fields
ja: 名前またはフィールド

en: Email will appear to be from this name.
ja: ここで登録した名前がメールに表示されます。

en: From Address
ja: 送信者アドレス

en: One email address or field
ja: メールアドレスまたはフィールドを1つ

en: Email will appear to be from this email address.
ja: ここで登録したメールアドレスがメールに表示されます。

en: To
ja: 宛先

en: Email addresses or search for a field
ja: メールアドレスまたはフィールドを検索

en: Who should this email be sent to?
ja: 送信先

en: Subject
ja: 件名

en: Subject Text or search for a field
ja: 件名テキストまたはフィールドを検索

en: This will be the subject of the email.
ja: これがメールの件名になります。

en: Email Message
ja: メール本文

en: Attachments
ja: 添付ファイル

en: Submission CSV
ja: 送信CSV

en: Advanced Settings
ja: 詳細設定

en: Format
ja: フォーマット

en: Plain Text
ja: 標準テキスト

en: Reply To
ja: 返信先

en: Redirect
ja: リダイレクト

en: Success Message
ja: 成功メッセージ

en: Before Form
ja: フォームの前

en: After Form
ja: フォームの後

en: Location
ja: 場所

en: Message
ja: メッセージ

en: duplicate
ja: 複製

en: Deactivate
ja: 停止

en: Activate
ja: 有効化

en: Edit
ja: 編集

en: Delete
ja: 削除

en: Duplicate
ja: 重複

en: Name
ja: 名称

en: Type
ja: タイプ

en: Date Updated
ja: 更新日

en: - View All Types
ja: - すべてのタイプを表示

en: Get More Types
ja: 他のタイプを取得

en: Email & Actions
ja: メール＆アクション

en: Add New
ja: 新規追加

en: New Action
ja: 新しいアクション

en: Edit Action
ja: アクションを編集

en: Back To List
ja: リストに戻る

en: Action Name
ja: アクション名

en: Get More Actions
ja: さらにアクションを取得

en: Action Updated
ja: 更新されたアクション

en: Select a field or type to search
ja: フィールドを選択または入力して検索

en: Insert Field
ja: フィールドを挿入

en: Insert All Fields
ja: すべてのフィールドを挿入

en: Please select a form to view submissions
ja: フォームを選択して送信を表示してください

en: No Submissions Found
ja: 送信は見つかりませんでした

en: Submissions
ja: 送信

en: Submission
ja: 送信

en: Add New Submission
ja: 新しい送信を追加

en: Edit Submission
ja: 送信を編集

en: New Submission
ja: 新しい送信

en: View Submission
ja: 送信の表示

en: Search Submissions
ja: 送信を検索

en: No Submissions Found In The Trash
ja: ゴミ箱の中に送信は見つかりませんでした

en: Date
ja: 日付

en: Edit this item
ja: このアイテムをで編集

en: Export this item
ja: このアイテムをエクスポート

en: Export
ja: 書き出し

en: Move this item to the Trash
ja: ゴミ箱にこの項目を移動する

en: Trash
ja: ゴミ箱

en: Restore this item from the Trash
ja: ゴミ箱からこのアイテムを復元する

en: Restore
ja: 復元

en: Delete this item permanently
ja: 永久にこの項目を削除します

en: Delete Permanently
ja: 永久削除

en: Unpublished
ja: 未公開

en: %s ago
ja: %s前

en: Submitted
ja: 送信済み

en: Select a form
ja: フォームを選択

en: Begin Date
ja: 開始日

en: End Date
ja: 終了日

en: %s updated.
ja: 更新: %s

en: Custom field updated.
ja: カスタムフィールドの更新

en: Custom field deleted.
ja: カスタムフィールドの削除

en: %1$s restored to revision from %2$s.
ja: %1$sが改訂するために %2$sから復元されました。

en: %s published.
ja: %s 公開されました

en: %s saved.
ja: 保存: %s

en: %1$s submitted. <a href="%2$s" target="_blank">Preview %3$s</a>
ja: %1$s が送信されました。 <a href="%2$s" target="_blank">プレビュー%3$s</a>

en: %1$s scheduled for: <strong>%2$s</strong>. <a href="%3$s" target="_blank">Preview %4$s</a>
ja: %1$s 予定日: <strong>%2$s</strong>。 <a href="%3$s" target="_blank">プレビュー%4$s</a>

en: %1$s draft updated. <a href="%2$s" target="_blank">Preview %3$s</a>
ja: %1$s のドラフトが更新されました。 <a href="%2$s" target="_blank">プレビュー%3$s</a>

en: Download All Submissions
ja: すべての送信をダウンロード

en: Back to list
ja: リストに戻る

en: User Submitted Values
ja: ユーザーが送信した数値

en: Submission Stats
ja: 送信統計

en: Field
ja: フィールド

en: Value
ja: 値

en: Status
ja: 状態

en: Form
ja: フォーム:

en: Submitted on
ja: 送信日

en: Modified on
ja: 修正日

en: Submitted By
ja: 送信者

en: Update
ja: 更新

en: Date Submitted
ja: 送信日

en: Ninja Forms cannot be network activated. Please visit each site's dashboard to activate the plugin.
ja: Ninja Forms はネットワーク経由では起動できません。 それぞれのサイトのダッシュボードにアクセスして、プラグインを起動してください。

en: You will find this included with your purchase email.
ja: こちらは購入メールに記載されます。

en: Key
ja: キー

en: Could not activate license. Please verify your license key
ja: ライセンスを有効にできませんでした。 ライセンスキーをご確認ください

en: Deactivate License
ja: ライセンスを無効にする

en: User Submitted Values:
ja: ユーザーが送信した値：

en: Thank you for filling out this form.
ja: 本フォームにご記入いただき、ありがとうございます。

en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a>.
ja: %1$s の新しいバージョンが入手可能です。 <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">%3$sバージョンの詳細を表示します</a>。

en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s">update now</a>.
ja: %1$s の新しいバージョンが入手可能です。 <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">%3$sバージョンの詳細を表示</a> するか、<a href="%4$s">今すぐ更新</a>します。

en: You do not have permission to install plugin updates
ja: プラグインの更新を実行するための許可がありません。

en: Error
ja: エラー

en: Standard Fields
ja: 標準フィールド

en: Layout Elements
ja: エレメントのレイアウト

en: Post Creation
ja: 投稿作成

en: Please rate %sNinja Forms%s %s on %sWordPress.org%s to help us keep this plugin free.  Thank you from the WP Ninjas team!
ja: 本プラグインを今後も無料でご提供するために、%sWordPress.org%s にて %sNinja Forms%s %s評価にご協力ください。  WP Ninjaチーム一同、ご協力に感謝いたします！

en: Ninja Forms Widget
ja: Ninja Formsウィジェット

en: Display Title
ja: 表示タイトル

en: None
ja: なし

en: Forms
ja: フォーム

en: All Forms
ja: すべてのフォーム

en: Ninja Forms Upgrades
ja: Ninja Forms のアップグレード

en: Upgrades
ja: アップグレード

en: Import/Export
ja: インポート/エクスポート

en: Import / Export
ja: インポート / エクスポート

en: Ninja Form Settings
ja: Ninja Form の設定

en: Settings
ja: 設定

en: System Status
ja: システム状況

en: Add-Ons
ja: アドオン

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: character(s) left
ja: 文字入力可能

en: Do not show these terms
ja: これらの使用条件を表示しない

en: Save Options
ja: オプションを保存

en: Preview Form
ja: フォームのプレビュー

en: Upgrade to Ninja Forms THREE
ja: Ninja Forms THREE にアップグレード

en: You are eligible to upgrade to the Ninja Forms THREE Release Candidate! %sUpgrade Now%s
ja: Ninja Forms THREE リリース候補版 にアップグレードする資格をお持ちです！ %s今すぐアップグレード%s

en: THREE is coming!
ja: THREE が登場します！

en: A major update is coming to Ninja Forms. %sLearn more about new features, backwards compatibility, and more Frequently Asked Questions.%s
ja: Ninja Forms では大規模な更新を予定しています。 %s新しい機能、下位互換性、そしてよくある質問に関する詳細をご覧ください。%s

en: How's It Going?
ja: いかがお過ごしですか？

en: Thank you for using Ninja Forms! We hope that you've found everything you need, but if you have any questions:
ja: Ninja Forms をご利用いただき、ありがとうございます！ 必要なものはすべてご確認いただけましたでしょうか？ご不明な点がございましたら、以下をご確認ください：

en: Check out our documentation
ja: ドキュメンテーションを確認

en: Get Some Help
ja: ヘルプを利用する

en: Edit Menu Item
ja: メニューアイテムを編集

en: Select All
ja: すべて選択

en: Append A Ninja Form
ja: Ninja Form を追加

en: What would you like to name this favorite?
ja: このお気に入りに何という名前を付けますか？

en: You must supply a name for this favorite.
ja: このお気に入りに名前を付ける必要があります。

en: Really deactivate all licenses?
ja: すべてのライセンスを本当に無効にしてもよろしいですか？

en: Reset the form conversion process for v2.9+
ja: v2.9+用にフォームコンバージョンプロセスをリセット

en: Remove ALL Ninja Forms data upon uninstall?
ja: アンインストール時にすべての Ninja Forms データを削除しますか？

en: Edit Form
ja: フォームの編集

en: Saved
ja: 保存されました

en: Saving...
ja: 保存中…

en: Remove this field? It will be removed even if you do not save.
ja: このフィールドを削除しますか？ 保管しない場合も削除されます。

en: View Submissions
ja: 送信を表示

en: Ninja Forms Processing
ja: Ninja Forms処理中

en: Ninja Forms - Processing
ja: Ninja Forms - 処理中

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: No Action Specified...
ja: アクションが指定されていません

en: The process has started, please be patient. This could take several minutes. You will be automatically redirected when the process is finished.
ja: 処理を開始しました。少々お待ちください。 この処理には数分かかる場合があります。 処理が完了すると、自動的にリダイレクトされます。

en: Welcome to Ninja Forms %s
ja: Ninja Forms へようこそ %s

en: Thank you for updating! Ninja Forms %s makes form building easier than ever before!
ja: 更新していただき、ありがとうございます！ Ninja Forms %s を利用して、かつてなく簡単にフォームを作成することができます！

en: Welcome to Ninja Forms
ja: Ninja Forms  へようこそ

en: Ninja Forms Changelog
ja: Ninja Forms の変更ログ

en: Getting started with Ninja Forms
ja: Ninja Forms を使い始める

en: The people who build Ninja Forms
ja: Ninja Forms の作成者

en: What's New
ja: 新着情報

en: Getting Started
ja: はじめに

en: Credits
ja: クレジット

en: Version %s
ja: バージョン %s

en: A simplified and more powerful form building experience.
ja: シンプル、かつよりパワフルになったフォーム作成をお楽しみいただけます。

en: New Builder Tab
ja: 新規作成タブ

en: When creating and editing forms, go directly to the section that matters most.
ja: フォームを作成および編集する際は、最も重要な部分に直接移動します。

en: Better Organized Field Settings
ja: 使いやすく整理されたフィールド設定

en: The most common settings are shown immediately, while other, non-essential, settings are tucked away inside expandable sections.
ja: もっともよく使用する設定を瞬時に表示し、使用頻度の低い設定は拡張式セクション内に収まっています。

en: Improved clarity
ja: 分かりやすさが向上

en: Along with the "Build Your Form" tab, we've removed "Notifications" in favor of "Emails & Actions." This is a much clearer indication of what can be done on this tab.
ja: 「フォームを作成」タブに加えて、「通知」を「メール & アクション」に変更しました。 これで、このタブで行う操作がより明確になりました。

en: Remove all Ninja Forms data
ja: すべての Ninja Forms データを削除

en: We've added the option to remove all Ninja Forms data (submissions, forms, fields, options) when you delete the plugin. We call it the nuclear option.
ja: プラグインを削除する際、すべての Ninja Forms データ (送信、フォーム、フィールド、オプション) を削除するためのオプションを追加しました。 これは私たちが原子力オプションと呼ぶものです。

en: Better license management
ja: ライセンス管理がスムーズに

en: Deactivate Ninja Forms extension licenses individually or as a group from the settings tab.
ja: Ninja Forms 拡張機能ライセンスを、設定タブから個別またはグループ単位で無効にします。

en: More to come
ja: 他にも続々登場

en: The interface updates in this version lay the groundwork for some great improvements in the future. Version 3.0 will build on these changes to make Ninja Forms an even more stable, powerful, and user-friendly form builder.
ja: このバージョンにおけるインターフェースの更新は、将来の改善に備えて基礎を形成します。 バージョン 3.0 はこれらの変更に基づいて作成され、Ninja Formsの安定性が一層増し、より強力でユーザーフレンドリーなフォームビルダーになりました。

en: Documentation
ja: ドキュメンテーション

en: Take a look at our in-depth Ninja Forms documentation below.
ja: 以下の Ninja Forms に関する詳細なドキュメンテーションをご覧ください。

en: Ninja Forms Documentation
ja: Ninja Forms ドキュメンテーション

en: Get Support
ja: サポートを依頼

en: Return to Ninja Forms
ja: Ninja Forms に戻る

en: View the Full Changelog
ja: 変更ログをすべて表示

en: Full Changelog
ja: すべての変更ログ

en: Go to Ninja Forms
ja: Ninja Forms に移動

en: Use the tips below to get started using Ninja Forms. You will be up and running in no time!
ja: 以下のヒントを参考にして、Ninja Forms の使用を開始しましょう。 すぐにご使用いただけます！

en: All About Forms
ja: フォームについて

en: The Forms menu is your access point for all things Ninja Forms. We've already created your first %scontact form%s so that you have an example. You can also create your own by clicking %sAdd New%s.
ja: フォームメニューは、あらゆる Ninja Forms に関するアクセスポイントです。 最初の%s連絡先フォーム%sを既に作成済みですので、サンプルとしてご覧ください。 %s新規追加%s をクリックしてご自身で作成することも可能です。

en: Build Your Form
ja: 自分でフォームを作成

en: This is where you'll build your form by adding fields and dragging them into the order you want them to appear. Each field will have an assortment of options such as label, label position, and placeholder.
ja: ここで、フィールドを追加したり、表示する順番にフィールドをドラッグしてフォームを作成します。 フィールドごとに、ラベル、ラベル位置、プレースホルダーなどのオプションが用意されています。

en: Emails & Actions
ja: メール＆アクション

en: If you would like for your form to notify you via email when a user clicks submit, you can set those up on this tab. You can create an unlimited number of emails, including emails sent to the user who filled out the form.
ja: ユーザーが送信をクリックした際、メールでフォームからの通知を希望される場合には、このタブ上で設定できます。 フォームに記入したユーザーに対するメールを含め、メールの作成数に制限はありません。

en: This tab hold general form settings, such as title and submission method, as well as display settings like hiding a form when it is successfully completed.
ja: このタブでは、タイトル、送信方法に加えて、完了時のフォームの非表示等の表示設定など、一般的なフォーム設定ができます。

en: Displaying Your Form
ja: フォームの表示

en: Append to Page
ja: ページに追加

en: Under Basic Form Behavior in the Form Settings you can easily select a page that you would like the form automatically appended to the end of that page's content. A similiar option is avaiable in every content edit screen in its sidebar.
ja: [フォーム設定]の[基本フォーム動作]で、ページコンテンツの最後に自動的に追加したいページを簡単にお選びいただけます。 サイドバーのコンテンツ編集画面に、同様のオプションをご用意しています。

en: Shortcode
ja: ショートコード

en: Place %s in any area that accepts shortcodes to display your form anywhere you like. Even in the middle of your page or posts content.
ja: ショートコードを受け入れ可能な場所に %s を入力してお好きなところにフォームを表示します。 ページや投稿コンテンツの真ん中でさえ表示可能です。

en: Ninja Forms provides a widget that you can place in any widgetized area of your site and select exactly which form you would like displayed in that space.
ja: Ninja Formsではウィジェットをご利用いただけます。お客様のサイトのウィジェット部分であればどこでも設置でき、その場所に表示させたいフォームを間違いなく選ぶことができます。

en: Template Function
ja: テンプレート機能

en: Ninja Forms also comes with a simple template function that can be placed directly into a php template file. %s
ja: Ninja Forms にはシンプルなテンプレート機能が備わっており、php テンプレートファイル内に直接設定することが可能です。 %s

en: Need Help?
ja: お困りですか？

en: Growing Documentation
ja: さらに充実のドキュメンテーション

en: Documentation is available covering everything from %sTroubleshooting%s to our %sDeveloper API%s. New Documents are always being added.
ja: ドキュメンテーションでは、%sトラブルシューティング%s から %s開発者API %s まで幅広くカバーしています。 新しいドキュメンテーションが随時追加されます。

en: Best Support in the Business
ja: ビジネス界で最高のサポート

en: We do all we can to provide every Ninja Forms user with the best support possible. If you encounter a problem or have a question, %splease contact us%s.
ja: すべてのNinja Formsユーザーの方へ最高のサポートをご提供することをお約束いたします。 何か問題やご質問がある場合には、%sお気軽にお問い合わせください%s。

en: Thank you for updating to the latest version! Ninja Forms %s is primed to make your experience managing submissions an enjoyable one!
ja: 最新バージョンに更新していただき、ありがとうございます！ Ninja Forms %s は、送信管理を楽しい体験にするお手伝いをいたします！

en: Ninja Forms is created by a worldwide team of developers who aim to provide the #1 WordPress community form creation plugin.
ja: Ninja Forms は、世界一の WordPress コミュニティフォーム作成プラグインを提供することをめざし、世界中の開発者から成るチームによって作成されました。

en: No valid changelog was found.
ja: 有効な変更ログが見つかりませんでした。

en: View %s
ja: 表示 %s

en: Disable Browser Autocomplete
ja: ブラウザのオートコンプリート機能を無効にする

en: %sChecked%s Calculation Value
ja: %sオン%s計算値

en: This is the value that will be used if %sChecked%s.
ja: この値は、%sチェックがある%s場合に使用されます。

en: %sUnchecked%s Calculation Value
ja: %sオフ%s計算値

en: This is the value that will be used if %sUnchecked%s.
ja: この値は、%sチェックがない%s場合に使用されます。

en: Include in the auto-total? (If enabled)
ja: 自動合計に含めますか？ （有効の場合）

en: Custom CSS Classes
ja: カスタム CSS クラス

en: Before Everything
ja: すべての前

en: Before Label
ja: ラベルの前

en: After Label
ja: ラベル後

en: After Everything
ja: すべての後

en: If "desc text" is enabled, there will be a question mark %s placed next to the input field. Hovering over this question mark will show the desc text.
ja: 「説明テキスト」が有効の場合、クエスチョンマーク %s が入力フィールドの横に表示されます。 このクエスチョンマークの上を通過すると、説明テキストが表示されます。

en: Add Description
ja: 説明を追加

en: Description Position
ja: 説明の位置

en: Description Content
ja: 説明の内容

en: If "help text" is enabled, there will be a question mark %s placed next to the input field. Hovering over this question mark will show the help text.
ja: ｢ヘルプテキスト」が有効の場合、クエスチョンマーク %s が入力フィールドの横に表示されます。 このクエスチョンマークの上を通過すると、ヘルプテキストが表示されます。

en: Show Help Text
ja: ヘルプテキストの表示

en: Help Text
ja: ヘルプテキスト

en: If you leave the box empty, no limit will be used
ja: ボックス内に何も入力されていない場合、無制限となります

en: Limit input to this number
ja: この数字に入力を制限

en: of
ja: の

en: Characters
ja: 文字数

en: Words
ja: ワード

en: Text to appear after character/word counter
ja: 文字数/ワード数カウンターの次に表示されるテキスト

en: Left of Element
ja: エレメントの左

en: Above Element
ja: エレメントの上

en: Below Element
ja: エレメントの下

en: Right of Element
ja: エレメントの右

en: Inside Element
ja: エレメント内部

en: Label Position
ja: ラベルの位置

en: Field ID
ja: フィールド ID

en: Restriction Settings
ja: 制約の設定

en: Calculation Settings
ja: 計算の設定

en: Remove
ja: 削除

en: Populate this with the taxonomy
ja: 分類によって事前設定

en: - None
ja: - なし

en: Placeholder
ja: プレースホルダ―

en: Required
ja: 必須

en: Save Field Settings
ja: フィールド設定の保存

en: Sort as numeric
ja: 数字でソート

en: If this box is checked, this column in the submissions table will sort by number.
ja: この欄がオンの場合、送信表にあるこの列は数字でソートされます。

en: Admin Label
ja: 管理ラベル

en: This is the label used when viewing/editing/exporting submissions.
ja: 送信を表示/編集/エクスポートする際に、このラベルを使用します。

en: Billing
ja: 請求

en: Shipping
ja: 配送方法

en: Custom
ja: カスタム

en: User Info Field Group
ja: ユーザー情報フィールドグループ

en: Custom Field Group
ja: カスタムフィールドグループ

en: Please include this information when requesting support:
ja: サポートを依頼する際は、以下の情報をお知らせください。

en: Get System Report
ja: システムレポートを見る

en: Environment
ja: 環境

en: Home URL
ja: ホーム URL

en: Site URL
ja: サイトURL

en: Ninja Forms Version
ja: Ninja Forms バージョン

en: WP Version
ja: WP バージョン

en: WP Multisite Enabled
ja: WP マルチサイト有効

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Web Server Info
ja: Webサーバー情報

en: PHP Version
ja: PHP バージョン

en: MySQL Version
ja: MySQL のバージョン

en: PHP Locale
ja: PHP ロケール

en: WP Memory Limit
ja: WPメモリー制限

en: WP Debug Mode
ja: WP デバッグモード

en: WP Language
ja: WP 言語

en: Default
ja: デフォルト

en: WP Max Upload Size
ja: WP 最大アップロードサイズ

en: Max Input Nesting Level
ja: 最大入力ネスティングレベル

en: SUHOSIN Installed
ja: SUHOSINをインストールしました

en: Default Timezone
ja: デフォルトのタイムゾーン

en: Default timezone is %s - it should be UTC
ja: デフォルトのタイムゾーンは%s - UTCの必要があります

en: Default timezone is %s
ja: デフォルトのタイムゾーンは %s

en: Your server has fsockopen and cURL enabled.
ja: お使いのサーバーでは fsockopen と cURL が有効になっています。

en: Your server has fsockopen enabled, cURL is disabled.
ja: お使いのサーバーでは fsockopen は有効になっていますが、cURL は無効です。

en: Your server has cURL enabled, fsockopen is disabled.
ja: お使いのサーバーでは cURL は有効になっていますが、fsockopen は無効です。

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled - PayPal IPN and other scripts which communicate with other servers will not work. Contact your hosting provider.
ja: ご使用のサーバーには、fsockopenが無いか、cURLが有効になっていません。- PayPal IPN および他のサーバと通信する他のスクリプトが動作しません。ホスティングプロバイダにお問い合わせください。

en: SOAP Client
ja: SOAP クライアント

en: Your server has the SOAP Client class enabled.
ja: お使いのサーバーでは SOAP クライアントクラスが有効になっています。

en: Your server does not have the %sSOAP Client%s class enabled - some gateway plugins which use SOAP may not work as expected.
ja: お使いのサーバーでは %sSOAP クライアント%s クラスが有効になっていません。SOAP を使用するゲートウェイの一部が、期待通りに動作しない可能性があります。

en: WP Remote Post
ja: WP リモートポスト

en: wp_remote_post() was successful - PayPal IPN is working.
ja: wp_remote_post() は成功しました - PayPal IPN は動作しています。

en: wp_remote_post() failed. PayPal IPN won't work with your server. Contact your hosting provider. Error:
ja: wp_remote_post() は失敗しました。 PayPal IPN はご利用のサーバーでは動作しません。 ホスティングプロバイダにご相談ください。 エラー：

en: wp_remote_post() failed. PayPal IPN may not work with your server.
ja: wp_remote_post() は失敗しました。 PayPal IPN はご利用のサーバーでは動作しない可能性があります。

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Installed Plugins
ja: インストール済みプラグイン

en: Visit plugin homepage
ja: プラグインのホームページへ移動

en: version
ja: バージョン

en: Give your form a title. This is how you'll find the form later.
ja: フォームにタイトルを付けます。 こうすれば、後で見つけられます。

en: You have not added a submit button to your form.
ja: フォームに送信ボタンを追加していません。

en: Input Mask
ja: 入力マスク

en: Any character you place in the "custom mask" box that is not in the list below will be automatically entered for the user as they type and will not be removeable
ja: 以下のリストにない文字を「カスタムマスク」ボックスに入力すると、ユーザーがタイプする際に自動的に入力され、削除することはできません。

en: These are the predefined masking characters
ja: これらは予め登録されているマスキング用の文字です

en: a - Represents an alpha character (A-Z,a-z) - Only allows letters to be entered
ja: a - アルファベット文字 (A～Z、a～z) を表し、文字以外は入力できません

en: 9 - Represents a numeric character (0-9) - Only allows numbers to be entered
ja: 9 - 数字 (0～9) を表し、数字以外は入力できません

en: * - Represents an alphanumeric character (A-Z,a-z,0-9) - This allows both numbers and letters to be entered
ja: * - 英数字 (A～Z、a～z、0～9) を表し、文字も数字も入力できます

en: So, if you wanted to create a mask for an American Social Security Number, you would type 999-99-9999 into the box
ja: アメリカの社会保障番号に対するマスクを作成したい場合、ボックス内に  999-99-9999 と入力します

en: The 9s would represent any number, and the -s would be automatically added
ja: 9を他の番号に置き換え、-s が自動的に追加されます

en: This would prevent the user from putting in anything other than numbers
ja: ユーザーが数字以外を入力しないように、このような仕様になっています

en: You can also combine these for specific applications
ja: 特定のアプリケーション用に、これらの英数字を組み合わせることも可能です

en: For instance, if you had a product key that was in the form of A4B51.989.B.43C, you could mask it with: a9a99.999.a.99a, which would force all the a's to be letters and the 9s to be numbers
ja: 例えば、A4B51.989.B.43C という形式の製品キーをお持ちの場合、 a9a99.999.a.99a とマスク表示させることができます。a 部分には文字、9 の部分には数字がきます

en: Defined Fields
ja: 定義済みフィールド

en: Favorite Fields
ja: お気に入りフィールド

en: Payment Fields
ja: 支払いフィールド

en: Template Fields
ja: テンプレートフィールド

en: User Information
ja: ユーザー情報

en: All
ja: すべて

en: Bulk Actions
ja: 一括操作

en: Apply
ja: 適用

en: Forms Per Page
ja: フォーム/ページ

en: Go
ja: 表示

en: Go to the first page
ja: 最初のページに戻る

en: Go to the previous page
ja: 前のページに戻る

en: Current page
ja: 現在のページ

en: Go to the next page
ja: 次のページに進む

en: Go to the last page
ja: 最後のページに移動

en: Form Title
ja: フォームタイトル

en: Delete this form
ja: このフォームを削除

en: Duplicate Form
ja: フォームを複製

en: Forms Deleted
ja: フォームが削除されました

en: Form Deleted
ja: フォームが削除されました

en: Form Preview
ja: フォームプレビュー

en: Display
ja: 表示

en: Display Form Title
ja: フォームタイトルを表示

en: Add form to this page
ja: このページにフォームを追加

en: Submit via AJAX (without page reload)?
ja: AJAX 経由で (ページを再読み込みすることなく)送信しますか?

en: Clear successfully completed form?
ja: 完了したフォームの内容を削除しますか？

en: If this box is checked, Ninja Forms will clear the form values after it has been successfully submitted.
ja: この欄がオンの場合、フォームが正常に送信された後、Ninja Forms によりフォームの数値が削除されます。

en: Hide successfully completed form?
ja: 完了したフォームを非表示にしますか？

en: If this box is checked, Ninja Forms will hide the form after it has been successfully submitted.
ja: この欄がオンの場合、フォームが正常に送信された後、Ninja Forms によりフォームが非表示になります。

en: Restrictions
ja: 制限

en: Require user to be logged in to view form?
ja: フォームを表示する上で、ユーザーにログインすることを義務付けますか？

en: Not Logged-In Message
ja: 非ログインメッセージ

en: Message shown to users if the "logged in" checkbox above is checked and they are not logged-in.
ja: 上の 「ログイン」チェックボックスにチェックが入っており、ユーザーがログインしていない場合、ユーザーにメッセージが表示されます。

en: Limit Submissions
ja: 送信を制限

en: Select the number of submissions that this form will accept. Leave empty for no limit.
ja: このフォームで受けつける送信数を選択します。 無制限の場合は空欄にしてください。

en: Limit Reached Message
ja: 制限到達メッセージ

en: Please enter a message that you want displayed when this form has reached its submission limit and will not accept new submissions.
ja: このフォームの送信数が制限数に達して、これ以上新しい送信を受けつけない時点で表示するメッセージを入力してください。

en: Form Settings Saved
ja: フォーム設定を保存しました

en: Basic Settings
ja: 基本設定

en: Ninja Forms basic help goes here.
ja: Ninja Forms 基本ヘルプがここにきます。

en: Extend Ninja Forms
ja: Ninja Forms を延長する

en: Documentation coming soon.
ja: ドキュメンテーションは間もなくご利用いただけます。

en: Active
ja: 有効

en: Installed
ja: インストール済み

en: Learn More
ja: 詳細を読む

en: Backup / Restore
ja: バックアップ/復元

en: Backup Ninja Forms
ja: Ninja Forms をバックアップする

en: Restore Ninja Forms
ja: Ninja Forms を復元する

en: Data restored successfully!
ja: データは正常に復元されました！

en: Import Favorite Fields
ja: お気に入りフィールドをインポート

en: Select a file
ja: ファイルを選択

en: Import Favorites
ja: お気に入りのインポート

en: No Favorite Fields Found
ja: お気に入りフィールドが見つかりませんでした

en: Export Favorite Fields
ja: お気に入りフィールドをエクスポート

en: Export Fields
ja: フィールドをエクスポート

en: Please select favorite fields to export.
ja: エクスポートするお気に入りフィールドを選択してください。

en: Favorites imported successfully.
ja: お気に入りは正常にインポートされました！

en: Please select a valid favorite fields file.
ja: 有効なお気に入りフィールドファイルを選択してください。

en: Import a form
ja: フォームのインポート

en: Import Form
ja: フォームをインポート

en: Export a form
ja: フォームのエクスポート

en: Export Form
ja: フォームをエクスポート

en: Please select a form.
ja: フォームを選択してください。

en: Form Imported Successfully.
ja: フォームは正常にインポートされました。

en: Please select a valid exported form file.
ja: エクスポートした有効なフォームファイルを選択してください。

en: Import / Export Submissions
ja: 送信のインポート / エクスポート

en: Date Settings
ja: 日付け設定

en: General
ja: 一般

en: General Settings
ja: 一般設定

en: Version
ja: バージョン

en: Date Format
ja: 日付フォーマット

en: Tries to follow the %sPHP date() function%s specifications, but not every format is supported.
ja: %sPHP 日付け() 機能%s の仕様に添って設定してください。ただし、すべての形式がサポートされているわけではありません。

en: Currency Symbol
ja: 通貨記号

en: reCAPTCHA Settings
ja: reCAPTCHA の設定

en: reCAPTCHA Site Key
ja: reCAPTCHA のサイトキー

en: Get a site key for your domain by registering  %shere%s
ja:  %sこちらで%s登録して、ドメインで使用するサイトキーを入手してください

en: reCAPTCHA Secret Key
ja: reCAPTCHA の秘密キー

en: reCAPTCHA Language
ja: reCAPTCHA の言語

en: Language used by reCAPTCHA. To get the code for your language click %shere%s
ja: reCAPTCHA で使用する言語。 %sこちらで%s使用する言語用のコードを入手してください

en: If this box is checked, ALL Ninja Forms data will be removed from the database upon deletion. %sAll form and submission data will be unrecoverable.%s
ja: この欄がオンの場合、削除時にすべての Ninja Forms データがデータベースから削除されます。 %sすべてのフォームおよび送信データは回復不能です。%s

en: Disable Admin Notices
ja: 管理通知を無効にする

en: Never see an admin notice on the dashboard from Ninja Forms. Uncheck to see them again.
ja: Ninja Forms から送られてくる管理通知は、今後ダッシュボードに表示されなくなります。 オフにすると、再度表示されるようになります。

en: This setting will COMPLETELY remove anything Ninja Forms related upon plugin deletion. This includes SUBMISSIONS and FORMS. It cannot be undone.
ja: この設定にすると、プラグイン削除時に Ninja Forms 関連のデータが完全に削除されます。 この中には、送信やフォームも含まれます。 削除すると、元に戻せません。

en: Continue
ja: 次へ

en: Settings Saved
ja: 設定を保存しました

en: Labels
ja: ラベル

en: Message Labels
ja: メッセージラベル

en: Required Field Label
ja: 必須フィールドラベル

en: Required field symbol
ja: 必須フィールド記号

en: Error message given if all required fields are not completed
ja: すべての必須フィールドに入力していない場合、エラーメッセージが表示されます

en: Required Field Error
ja: 必須フィールドエラー

en: Anti-spam error message
ja: スパム防止エラーメッセージ

en: Honeypot error message
ja: Honeypot エラーメッセージ

en: Timer error message
ja: タイマーエラーメッセージ

en: JavaScript disabled error message
ja: JavaScript 無効のエラーメッセージ

en: Please enter a valid email address
ja: 有効なメールアドレスを入力してください

en: Processing Submission Label
ja: 送信処理中ラベル

en: This message is shown inside the submit button whenever a user clicks "submit" to let them know it is processing.
ja: このメッセージは、現在処理中であることを伝える為にユーザーが[送信]をクリックする度に送信ボタン内に表示されます。

en: Password Mismatch Label
ja: パスワード不一致ラベル

en: This message is shown to a user when non-matching values are placed in the password field.
ja: このメッセージは、パスワードフィールドに一致しない値が入力された際に、ユーザーに表示されます。

en: Licenses
ja: ライセンス

en: Save & Activate
ja: 保存＆起動

en: Deactivate All Licenses
ja: すべてのライセンスを無効にする

en: To activate licenses for Ninja Forms extensions you must first %sinstall and activate%s the chosen extension. License settings will then appear below.
ja: Ninja Forms 拡張機能のライセンスを有効にするには、最初に選択した拡張機能を%sインストールして起動する%s 必要があります。 すると、ライセンスの設定が下に表示されます。

en: Reset Forms Conversion
ja: フォームコンバージョンのリセット

en: Reset Form Conversion
ja: フォームコンバージョンのリセット

en: If your forms are "missing" after updating to 2.9, this button will attempt to reconvert your old forms to show them in 2.9.  All current forms will remain in the "All Forms" table.
ja: 2.9 にアップデート後ぶフォームが「見当たらない」場合は、このボタンが 2.9 で表示するために古いフォームを再変換しようと働きかけます。  現在のフォームはすべて、「すべてのフォーム」表に残ります。

en: All current forms will remain in the "All Forms" table. In some cases some forms may be duplicated during this process.
ja: 現在のフォームはすべて、「すべてのフォーム」表に残ります。 場合によっては、この処理中に複製されるフォームもあります。

en: Admin Email
ja: 管理者のメール

en: User Email
ja: ユーザーメールアドレス

en: Ninja Forms needs to upgrade your form notifications, click %shere%s to start the upgrade.
ja: Ninja Forms がフォーム通知機能のアップグレードを必要としています。%sこちら%sをクリックして、アップグレードを開始してください。

en: Ninja Forms needs to update your email settings, click %shere%s to start the upgrade.
ja: Ninja Forms がメール設定のアップグレードを必要としています。%sこちら%s をクリックして、アップグレードを開始してください。

en: Ninja Forms needs to upgrade the submissions table, click %shere%s to start the upgrade.
ja: Ninja Forms が送信表のアップグレードを必要としています。%sこちら%s をクリックして、アップグレードを開始してください。

en: Thank you for updating to version 2.7 of Ninja Forms. Please update any Ninja Forms extensions from
ja:  Ninja Forms を バージョン 2.7 に更新していただき、ありがとうございます。 Ninja Forms 拡張機能を次から更新してください：

en: Your version of the Ninja Forms File Upload extension isn't compatible with version 2.7 of Ninja Forms. It needs to be at least version 1.3.5. Please update this extension at
ja: お客様の Ninja Forms ファイルアップロード拡張機能は、Ninja Forms のバージョン 2.7 と互換性がありません。 1.3.5 以降のバージョンが必要です。 この拡張機能を次で更新してください：

en: Your version of the Ninja Forms Save Progress extension isn't compatible with version 2.7 of Ninja Forms. It needs to be at least version 1.1.3. Please update this extension at
ja: お客様の Ninja Forms 保存処理拡張機能は、Ninja Forms のバージョン 2.7 と互換性がありません。 1.1.3 以降のバージョンが必要です。 この拡張機能を次で更新してください：

en: Updating Form Database
ja: フォームデータベースの更新中

en: Ninja Forms needs to upgrade your form settings, click %shere%s to start the upgrade.
ja: Ninja Forms がフォーム設定のアップグレードを必要としています。%sこちら%s をクリックして、アップグレードを開始してください。

en: Ninja Forms Upgrade Processing
ja: Ninja Forms の更新処理中

en: Please %scontact support%s with the error seen above.
ja: 上のエラー情報をご準備して、%sサポートへお問い合わせください%s。

en: Ninja Forms has completed all available upgrades!
ja: Ninja Forms は利用できるすべての更新を完了しました！

en: Go to Forms
ja: フォームに移動

en: Ninja Forms Upgrade
ja: Ninja Forms の更新

en: Upgrade
ja: アップグレード

en: Upgrades Complete
ja: アップグレードが完了しました

en: Ninja Forms needs to process %s upgrade(s). This may take a few minutes to complete. %sStart Upgrade%s
ja: Ninja Forms は、%s アップグレード処理を行う必要があります。 完了するまでには数分かかります。 %sアップグレード%sを開始

en: Step %d of approximately %d running
ja: 約%d/%dのステップが実行中です

en: Ninja Forms System Status
ja: Ninja Forms のシステムステータス

en: Strength indicator
ja: パスワード強度

en: Very weak
ja: 非常に弱い

en: Weak
ja: 弱点

en: Medium
ja: ふつう

en: Strong
ja: 強い

en: Mismatch
ja: 不一致

en: - Select One
ja: - 1つ選択

en: If you are a human and are seeing this field, please leave it blank.
ja: あなたがヒトでこのフィールドをご覧になっている場合、空白にしておいてください。

en: Fields marked with a * are required.
ja: *のついた欄は必須です。

en: This is a required field.
ja: これは必須フィールドです。

en: Please check required fields.
ja: 必須フィールドをお確かめ下さい。

en: Calculation
ja: 計算

en: Number of decimal places.
ja: 小数点以下の桁数。

en: Textbox
ja: テキストボックス

en: Output calculation as
ja: 計算した数値を出力

en: Label
ja: ラベル

en: Disable input?
ja: 入力を無効にしますか？

en: Use the following shortcode to insert the final calculation: [ninja_forms_calc]
ja: 最終計算結果を挿入するために次のショートコードを使用します： [ninja_forms_calc]

en: You can enter calculation equations here using field_x where x is the ID of the field you want to use. For example, %sfield_53 + field_28 + field_65%s.
ja: 使用するフィールドのIDを「x」に入力した「field_x」を使用して、ここに計算式を入力できます。 例えば、%sfield_53 + field_28 + field_65%sと入力します。

en: Complex equations can be created by adding parentheses: %s( field_45 * field_2 ) / 2%s.
ja: 複雑な式は括弧を追加して作ります： %s( field_45 * field_2 ) / 2%s

en: Please use these operators: + - * /. This is an advanced feature. Watch out for things like division by 0.
ja: これらの演算子を使用してください： + - * / これは高度機能です。 ゼロ除算などにご注意ください。

en: Automatically Total Calculation Values
ja: 自動的に計算値を合計

en: Specify Operations And Fields (Advanced)
ja: 演算とフィールドを指定（高度）

en: Use An Equation (Advanced)
ja: 数式を使用（高度）

en: Calculation Method
ja: 計算方法

en: Field Operations
ja: フィールド演算

en: Add Operation
ja: 演算を追加

en: Advanced Equation
ja: 高度な数式

en: Calculation name
ja: 計算名

en: This is the programmatic name of your field. Examples are: my_calc, price_total, user-total.
ja: これはフィールドのプログラム名です。 例：my_calc、price_total、user-total

en: Default Value
ja: 既定値

en: Custom CSS Class
ja: カスタムCSSクラス

en: - Select a Field
ja: - フィールドを選択

en: Checkbox
ja: チェックボックス

en: Unchecked
ja: オフ

en: Checked
ja: チェック済み

en: Show This
ja: これを表示

en: Hide This
ja: これを隠す

en: Change Value
ja: 値を変更

en: Afghanistan
ja: アフガニスタン

en: Albania
ja: アルバニア

en: Algeria
ja: アルジェリア

en: American Samoa
ja: 米サモア

en: Andorra
ja: アンドラ

en: Angola
ja: アンゴラ

en: Anguilla
ja: アンギラ

en: Antarctica
ja: 南極

en: Antigua And Barbuda
ja: アンチグアバーブーダ

en: Argentina
ja: アルゼンチン

en: Armenia
ja: アルメニア

en: Aruba
ja: アルバ

en: Australia
ja: オーストラリア

en: Austria
ja: オーストリア

en: Azerbaijan
ja: アゼルバイジャン

en: Bahamas
ja: バハマ

en: Bahrain
ja: バーレーン

en: Bangladesh
ja: バングラデシュ

en: Barbados
ja: バルバドス

en: Belarus
ja: ベラルーシ

en: Belgium
ja: ベルギー

en: Belize
ja: ベリーズ

en: Benin
ja: ベナン

en: Bermuda
ja: バミューダ

en: Bhutan
ja: ブータン

en: Bolivia
ja: ボリビア

en: Bosnia And Herzegowina
ja: ボスニア・ヘルツェゴビナ

en: Botswana
ja: ボツワナ

en: Bouvet Island
ja: ブーベ島

en: Brazil
ja: ブラジル

en: British Indian Ocean Territory
ja: イギリス領インド洋地域

en: Brunei Darussalam
ja: ブルネイ・ダルサラム

en: Bulgaria
ja: ブルガリア

en: Burkina Faso
ja: ブルキナファソ

en: Burundi
ja: ブルンジ

en: Cambodia
ja: カンボジア

en: Cameroon
ja: カメルーン

en: Canada
ja: カナダ

en: Cape Verde
ja: カーボベルデ

en: Cayman Islands
ja: ケイマン諸島

en: Central African Republic
ja: 中央アフリカ共和国

en: Chad
ja: チャド

en: Chile
ja: チリ

en: China
ja: 中国

en: Christmas Island
ja: クリスマス島

en: Cocos (Keeling) Islands
ja: ココス (キーリング) 諸島

en: Colombia
ja: コロンビア

en: Comoros
ja: コモロ

en: Congo
ja: コンゴ共和国

en: Congo, The Democratic Republic Of The
ja: コンゴ民主共和国

en: Cook Islands
ja: クック諸島

en: Costa Rica
ja: コスタリカ

en: Cote D'Ivoire
ja: コートジボワール

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
ja: クロアチア (現地名: フルバツカ)

en: Cuba
ja: キューバ

en: Cyprus
ja: キプロス

en: Czech Republic
ja: チェコ共和国

en: Denmark
ja: デンマーク

en: Djibouti
ja: ジブチ

en: Dominica
ja: ドミニカ国

en: Dominican Republic
ja: ドミニカ共和国

en: Timor-Leste (East Timor)
ja: 東ティモール

en: Ecuador
ja: エクアドル

en: Egypt
ja: エジプト

en: El Salvador
ja: エルサルバドル

en: Equatorial Guinea
ja: 赤道ギニア

en: Eritrea
ja: エリトリア

en: Estonia
ja: エストニア

en: Ethiopia
ja: エチオピア

en: Falkland Islands (Malvinas)
ja: フォークランド諸島 (マルビナス諸島)

en: Faroe Islands
ja: フェロー諸島

en: Fiji
ja: フィジー

en: Finland
ja: フィンランド

en: France
ja: フランス

en: France, Metropolitan
ja: フランス・メトロポリテーヌ

en: French Guiana
ja: 仏領ギアナ

en: French Polynesia
ja: 仏領ポリネシア

en: French Southern Territories
ja: フランス領南方・南極地域

en: Gabon
ja: ガボン

en: Gambia
ja: ガンビア

en: Georgia
ja: ジョージア

en: Germany
ja: ドイツ

en: Ghana
ja: ガーナ

en: Gibraltar
ja: ジブラルタル

en: Greece
ja: ギリシャ

en: Greenland
ja: グリーンランド

en: Grenada
ja: グレナダ

en: Guadeloupe
ja: グアドループ

en: Guam
ja: グアム

en: Guatemala
ja: グアテマラ

en: Guinea
ja: ギニア

en: Guinea-Bissau
ja: ギニアビサウ

en: Guyana
ja: ガイアナ

en: Haiti
ja: ハイチ

en: Heard And Mc Donald Islands
ja: ハード島とマクドナルド諸島

en: Holy See (Vatican City State)
ja: バチカン市国

en: Honduras
ja: ホンジュラス

en: Hong Kong
ja: 香港

en: Hungary
ja: ハンガリー

en: Iceland
ja: アイスランド

en: India
ja: インド

en: Indonesia
ja: インドネシア

en: Iran (Islamic Republic Of)
ja: イラン・イスラム共和国

en: Iraq
ja: イラク

en: Ireland
ja: アイルランド

en: Israel
ja: イスラエル

en: Italy
ja: イタリア

en: Jamaica
ja: ジャマイカ

en: Japan
ja: 日本

en: Jordan
ja: ヨルダン

en: Kazakhstan
ja: カザフスタン

en: Kenya
ja: ケニア

en: Kiribati
ja: キリバス

en: Korea, Democratic People's Republic Of
ja: 北朝鮮人民共和国

en: Korea, Republic Of
ja: 大韓民国

en: Kuwait
ja: クウェート

en: Kyrgyzstan
ja: キルギスタン

en: Lao People's Democratic Republic
ja: ラオス人民民主共和国

en: Latvia
ja: ラトビア

en: Lebanon
ja: レバノン

en: Lesotho
ja: レソト

en: Liberia
ja: リベリア

en: Libyan Arab Jamahiriya
ja: リビア

en: Liechtenstein
ja: リヒテンシュタイン

en: Lithuania
ja: リトアニア

en: Luxembourg
ja: ルクセンブルク

en: Macau
ja: マカオ

en: Macedonia, Former Yugoslav Republic Of
ja: マケドニア、旧ユーゴスラビア共和国

en: Madagascar
ja: マダガスカル

en: Malawi
ja: マラウィ

en: Malaysia
ja: マレーシア

en: Maldives
ja: モルディブ

en: Mali
ja: マリ

en: Malta
ja: マルタ

en: Marshall Islands
ja: マーシャル諸島

en: Martinique
ja: マルティニーク

en: Mauritania
ja: モーリタニア

en: Mauritius
ja: モーリシャス

en: Mayotte
ja: マヨット

en: Mexico
ja: メキシコ

en: Micronesia, Federated States Of
ja: ミクロネシア連邦

en: Moldova, Republic Of
ja: モルドバ共和国

en: Monaco
ja: モナコ

en: Mongolia
ja: モンゴル

en: Montenegro
ja: モンテネグロ

en: Montserrat
ja: モントセラト

en: Morocco
ja: モロッコ

en: Mozambique
ja: モザンビーク

en: Myanmar
ja: ミャンマー

en: Namibia
ja: ナミビア

en: Nauru
ja: ナウル

en: Nepal
ja: ネパール

en: Netherlands
ja: オランダ

en: Netherlands Antilles
ja: オランダ領アンティル諸島

en: New Caledonia
ja: ニューカレドニア

en: New Zealand
ja: ニュージーランド

en: Nicaragua
ja: ニカラグア

en: Niger
ja: ニジェール

en: Nigeria
ja: ナイジェリア

en: Niue
ja: ニウエ

en: Norfolk Island
ja: ノーフォーク島

en: Northern Mariana Islands
ja: 北マリアナ諸島

en: Norway
ja: ノルウェー

en: Oman
ja: オマーン

en: Pakistan
ja: パキスタン

en: Palau
ja: パラオ

en: Panama
ja: パナマ

en: Papua New Guinea
ja: パプアニューギニア

en: Paraguay
ja: パラグアイ

en: Peru
ja: ペルー

en: Philippines
ja: フィリピン

en: Pitcairn
ja: ピトケアン諸島

en: Poland
ja: ポーランド

en: Portugal
ja: ポルトガル

en: Puerto Rico
ja: プエルトリコ

en: Qatar
ja: カタール

en: Reunion
ja: 同窓会

en: Romania
ja: ルーマニア

en: Russian Federation
ja: ロシア共和国

en: Rwanda
ja: ルワンダ

en: Saint Kitts And Nevis
ja: セントキッツ・ネビス島

en: Saint Lucia
ja: セントルシア

en: Saint Vincent And The Grenadines
ja: セントビンセント及びグレナディーン諸島

en: Samoa
ja: サモア

en: San Marino
ja: サンマリノ

en: Sao Tome And Principe
ja: サントメ・プリンシペ

en: Saudi Arabia
ja: サウジアラビア

en: Senegal
ja: セネガル

en: Serbia
ja: セルビア

en: Seychelles
ja: セーシェル

en: Sierra Leone
ja: シエラレオネ

en: Singapore
ja: シンガポール

en: Slovakia (Slovak Republic)
ja: スロバキア共和国

en: Slovenia
ja: スロベニア

en: Solomon Islands
ja: ソロモン諸島

en: Somalia
ja: ソマリア

en: South Africa
ja: 南アフリカ

en: South Georgia, South Sandwich Islands
ja: サウスジョージア・サウスサンドウィッチ諸島

en: Spain
ja: スペイン

en: Sri Lanka
ja: スリランカ

en: St. Helena
ja: セント・ヘレナ

en: St. Pierre And Miquelon
ja: サンピエール島・ミクロン島

en: Sudan
ja: スーダン

en: Suriname
ja: スリナム

en: Svalbard And Jan Mayen Islands
ja: スヴァールバル諸島およびヤンマイエン島

en: Swaziland
ja: スワジランド

en: Sweden
ja: スウェーデン

en: Switzerland
ja: スイス

en: Syrian Arab Republic
ja: シリアアラブ共和国

en: Taiwan
ja: 台湾

en: Tajikistan
ja: タジキスタン

en: Tanzania, United Republic Of
ja: タンザニア連合共和国

en: Thailand
ja: タイ

en: Togo
ja: トーゴ

en: Tokelau
ja: トケラウ

en: Tonga
ja: トンガ

en: Trinidad And Tobago
ja: トリニダード・トバゴ

en: Tunisia
ja: チュニジア

en: Turkey
ja: トルコ

en: Turkmenistan
ja: トルクメニスタン

en: Turks And Caicos Islands
ja: タークス・カイコス諸島

en: Tuvalu
ja: ツバル

en: Uganda
ja: ウガンダ

en: Ukraine
ja: ウクライナ

en: United Arab Emirates
ja: アラブ首長国連邦

en: United Kingdom
ja: イギリス

en: United States
ja: アメリカ合衆国

en: United States Minor Outlying Islands
ja: 合衆国領有小離島

en: Uruguay
ja: ウルグアイ

en: Uzbekistan
ja: ウズベキスタン

en: Vanuatu
ja: バヌアツ

en: Venezuela
ja: ベネズエラ

en: Viet Nam
ja: ベトナム

en: Virgin Islands (British)
ja: 英領バージン諸島

en: Virgin Islands (U.S.)
ja: 米領バージン諸島

en: Wallis And Futuna Islands
ja: ウォリス・フツナ

en: Western Sahara
ja: 西サハラ

en: Yemen
ja: イエメン

en: Yugoslavia
ja: ユーゴスラヴィア

en: Zambia
ja: ザンビア

en: Zimbabwe
ja: ジンバブエ

en: Country
ja: 国

en: Default Country
ja: デフォルトの国

en: Use a custom first option
ja: カスタムファーストオプションを使用

en: Custom first option
ja: カスタムファーストオプション

en: South Sudan
ja: 南スーダン

en: Credit Card
ja: クレジットカード

en: Card Number Label
ja: カード番号ラベル

en: Card Number
ja: カード番号

en: Card Number Description
ja: カード番号の説明

en: The (typically) 16 digits on the front of your credit card.
ja: クレジットカードの表面にある（通常）16桁の数字。

en: Card CVC Label
ja: カード確認コードラベル

en: CVC
ja: CVC (半角数字。例: 123)

en: Card CVC Description
ja: カード確認コードの説明

en: The 3 digit (back) or 4 digit (front) value on your card.
ja: カードの3桁（裏面）または4桁（表面）の数字。

en: Card Name Label
ja: カード名義ラベル

en: Name on the card
ja: カードの名義

en: Card Name Description
ja: カード名義の説明

en: The name printed on the front of your credit card.
ja: クレジットカードの表面に印刷されている名前。

en: Card Expiry Month Label
ja: カード有効期限（月）ラベル

en: Expiration month (MM)
ja: 有効期限（月：2桁）

en: Card Expiry Month Description
ja: カード有効期限（月）の説明

en: The month your credit card expires, typically on the front of the card.
ja: クレジットカードの有効期限の月で、通常カードの表面に記載。

en: Card Expiry Year Label
ja: カード有効期限（年）ラベル

en: Expiration year (YYYY)
ja: 有効期限（年：4桁）

en: Card Expiry Year Description
ja: カード有効期限（年）の説明

en: The year your credit card expires, typically on the front of the card.
ja: クレジットカードの有効期限の年で、通常カードの表面に記載。

en: Text
ja: テキスト

en: Text Element
ja: テキストエレメント

en: Hidden Field
ja: 非表示のフィールド

en: User ID (If logged in)
ja: ユーザーID（ログインしている場合）

en: User Firstname (If logged in)
ja: ユーザーの名（ログインしている場合）

en: User Lastname (If logged in)
ja: ユーザーの姓（ログインしている場合）

en: User Display Name (If logged in)
ja: ユーザーの表示名（ログインしている場合）

en: User Email (If logged in)
ja: ユーザーのメールアドレス（ログインしている場合）

en: Post / Page ID (If available)
ja: 投稿/ページID(可能な場合）

en: Post / Page Title (If available)
ja: 投稿/ページタイトル(可能な場合）

en: Post / Page URL (If available)
ja: 投稿/ページURL(可能な場合）

en: Today's Date
ja: 本日の日付

en: Querystring Variable
ja: クエリ文字列変数

en: This keyword is reserved by WordPress. Please try another.
ja: このキーワードはWordPressが留保しています。 別のキーワードをお試しください。

en: Is this an email address?
ja: これはメールアドレスですか？

en: If this box is checked, Ninja Forms will validate this input as an email address.
ja: この欄がオンの場合、Ninja Formsがこの入力をメールアドレスとして確認します。

en: Send a copy of the form to this address?
ja: このアドレスにフォームのコピーを送信しますか？

en: If this box is checked, Ninja Forms will send a copy of this form (and any messages attached) to this address.
ja: この欄がオンの場合、Ninja Formsがこのフォームのコピー（および添付メッセージ）をこのアドレスに送信します。

en: List
ja: リスト

en: This is the user's state
ja: これはユーザーの状態です

en: Selected Value
ja: 選択した値

en: Add Value
ja: 値の追加

en: Remove Value
ja: 値の除去

en: Calc
ja: 計算

en: Dropdown
ja: ドロップダウンリスト

en: Radio
ja: ラジオボタン

en: Checkboxes
ja: チェックボックス

en: Multi-Select
ja: 複数選択

en: List Type
ja: リストタイプ

en: Multi-Select Box Size
ja: 複数選択ボックスのサイズ

en: Import List Items
ja: リストアイテムのインポート

en: Show list item values
ja: リストアイテム値の表示

en: Import
ja: インポート

en: To use this feature, you can paste your CSV into the textarea above.
ja: 本機能を使用するには、上のテキストエリアにCSVを貼り付けてください。

en: The format should look like the following:
ja: 以下のような形になります：

en: Label,Value,Calc
ja: ラベル,値,計算

en: If you want to send an empty value or calc, you should use '' for those.
ja: 値または計算を空欄にして送信する場合には「''」を代わりに入力します。

en: Selected
ja: 選択済み

en: Number
ja: 数字

en: Minimum Value
ja: 最小値

en: Maximum Value
ja: 最大値

en: Step (amount to increment by)
ja: ステップ（合計増分＞＞＞＞＞）

en: Organizer
ja: 主催者

en: Password
ja: パスワード

en: Use this as a registration password field
ja: 登録パスワードフィールドとしてこれを使用

en: If this box is checked, both password and re-password textboxes will be output.
ja: この欄がオンの場合、パスワードと再入力パスワードの両方のテキストボックスを出力します。

en: Re-enter Password Label
ja: パスワード再入力ラベル

en: Re-enter Password
ja: パスワード再入力

en: Show Password Strength Indicator
ja: パスワード強度インジケーターの表示

en: Hint: The password should be at least seven characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers and symbols like ! " ? $ % ^ &amp; ).
ja: ヒント： パスワードは7文字以上にしてください。 より安全にするために、大文字と小文字、数字、および以下のような記号を使用します：! " ? $ % ^ &amp; )

en: Passwords do not match
ja: パスワードが一致しません

en: Star Rating
ja: 星評価

en: Number of stars
ja: スターの数

en: Confirm that you are not a bot
ja: あなたがボットでないことを確認してください

en: Please complete the captcha field
ja: CAPTCHAフィールドに入力してください

en: Please make sure you have entered your Site & Secret keys correctly
ja: サイト＆秘密キーを正しく入力したことを確認してください

en: Captcha mismatch. Please enter the correct value in captcha field
ja: CAPTCHAの不一致。 CAPTCHAフィールドに正しい値を入力してください

en: Anti-Spam
ja: アンチスパム

en: Spam Question
ja: 迷惑メールに関する質問

en: Spam Answer
ja: 迷惑メールに関する答え

en: Submit
ja: 送信

en: Tax
ja: 税

en: Tax Percentage
ja: 税率

en: Should be entered as a percentage. e.g. 8.25%, 4%
ja: パーセントで入力してください。例：8.25%、4%

en: Textarea
ja: テキストエリア

en: Show Rich Text Editor
ja: リッチテキストエディタを表示

en: Show Media Upload Button
ja: メディアアップロードボタンを表示

en: Disable Rich Text Editor on Mobile
ja: モバイル端末でリッチテキストエディタを無効にする

en: Validate as an email address? (Field must be required)
ja: メールアドレスとして確認しますか？ （必須フィールド）

en: Disable Input
ja: 入力を無効にする

en: Datepicker
ja: 日付の選択

en: Phone - (555) 555-5555
ja: 電話番号 - (555) 555-5555

en: Currency
ja: 通貨

en: Custom Mask Definition
ja: カスタムマスク定義

en: Help
ja: ヘルプ

en: Timed Submit
ja: タイマー送信

en: Submit button text after timer expires
ja: タイマーに設定した時間になるとテキストを送信するボタン＞＞＞＞

en: Please wait %n seconds
ja: %n 秒お待ちください

en: %n will be used to signify the number of seconds
ja: 「%n」は秒数を示すために使用します

en: Number of seconds for countdown
ja: カウントダウンの秒数

en: This is how long a user must wait to submit the form
ja: これはユーザーがフォームを送信する際に待機する時間です

en: If you are a human, please slow down.
ja: あなたがもし機械でなく人間でしたら、少しスピードを落としてください。＞＞＞＞

en: You need JavaScript to submit this form. Please enable it and try again.
ja: 本フォームを送信するにはJavaScriptが必要です。 有効にしてからもう一度お試しください。

en: List Field Mapping
ja: リストフィールドマッピング

en: Interest Groups
ja: インタレストグループ

en: Single
ja: シングル

en: Multiple
ja: 複数

en: Lists
ja: リスト

en: refresh
ja: 更新

en: Metabox
ja: メタボックス

en: Submission Metabox
ja: 送信メタボックス

en: User Meta (if logged in)
ja: ユーザーメタ（ログインしている場合）

en: Collect Payment
ja: 支払いの回収

en: No forms found.
ja: いいえフォームがみつかりませんでした。

en: Date Created
ja: 作成日

en: title
ja: タイトル

en: updated
ja: 更新日

en: Go get a life, script kiddies
ja: 失敗しました

en: Parent Item:
ja: 親アイテム：

en: All Items
ja: すべての項目

en: Add New Item
ja: 新規商品追加

en: New Item
ja: 新規項目

en: Edit Item
ja: 項目を編集

en: Update Item
ja: 更新アイテム

en: View Item
ja: 項目を表示

en: Search Item
ja: 項目検索

en: Not found in Trash
ja: ゴミ箱には見られない

en: Form Submissions
ja: フォーム送信

en: Submission Info
ja: 送信情報

en: Add New Form
ja: フォームを追加

en: Form Template Import Error.
ja: フォームテンプレートのインポートエラー。

en: Fields
ja: 項目

en: There uploaded file is not a valid format.
ja: アップロードしたファイルが有効な形式ではありません。

en: Invalid Form Upload.
ja: 無効なフォームのアップロード。

en: Import Forms
ja: フォームのインポート

en: Export Forms
ja: フォームをエクスポート

en: Equation (Advanced)
ja: 数式（高度）

en: Operations and Fields (Advanced)
ja: 演算とフィールド（高度）

en: Auto-Total Fields
ja: 自動合計フィールド

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
ja: アップロードしたファイルが php.ini の upload_max_filesize 指示を超過しています。

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
ja: アップロードしたファイルがHTMLフォームで指定されている MAX_FILE_SIZE 指示を超過しています。

en: The uploaded file was only partially uploaded.
ja: アップロードされたファイルは、部分的にアップロードされました。

en: No file was uploaded.
ja: ファイルはアップロードできませんでした。

en: Missing a temporary folder.
ja: 一時フォルダが見つかりません。

en: Failed to write file to disk.
ja: ディスクへのファイルの書き込みに失敗しました。

en: File upload stopped by extension.
ja: 拡張モジュールによってファイルアップロードが停止しました。

en: Unknown upload error.
ja: 不明なアップロードエラー。

en: File Upload Error
ja: ファイルのアップロードエラー

en: Add-On Licenses
ja: アドオンライセンス

en: Migrations and Mock Data complete.
ja: 移行とモックデータが完了しました。

en: View Forms
ja: フォームの表示

en: Save Settings
ja: 設定を保存する

en: Server IP Address
ja: サーバーIPアドレス

en: Host Name
ja: ホスト名

en: Append a Ninja Forms
ja: Ninja Formsを追加

en: Form Not Found
ja: フォームが見つかりません

en: Field Not Found
ja: フィールドが見つかりません

en: An unexpected error occurred.
ja: 予期せぬエラーが発生しました。

en: Preview does not exist.
ja: プレビューは存在しません。

en: Payment Gateways
ja: 支払い方法

en: Payment Total
ja: 支払い合計

en: Hook Tag
ja: タグの接続＞＞＞＞＞

en: Email address or search for a field
ja: メールアドレスまたはフィールドを検索

en: Subject Text or seach for a field
ja: 件名テキストまたはフィールドを検索

en: Attach CSV
ja: CSV添付

en: Label Here
ja: ここにラベル

en: Help Text Here
ja: ここにヘルプテキスト

en: Enter the label of the form field. This is how users will identify individual fields.
ja: フォームフィールドのラベルを入力します。 このようにしてユーザーが個別のフィールドを識別します。

en: Form Default
ja: フォームデフォルト

en: Hidden
ja: hiddenフィールド

en: Select the position of your label relative to the field element itself.
ja: フィールドエレメント自体に対するラベルの位置を選択します。

en: Required Field
ja: 必須フィールド

en: Ensure that this field is completed before allowing the form to be submitted.
ja: 必ずフォームを送信する前にこのフィールドに入力してください。

en: Number Options
ja: 数字オプション

en: Min
ja: 最小値

en: Max
ja: 最大値

en: Step
ja: ステップ

en: Options
ja: 設定

en: One
ja: 1

en: one
ja: 1

en: Two
ja: 2

en: two
ja: 2

en: Three
ja: 3

en: three
ja: 3

en: Calc Value
ja: 計算値

en: Restricts the kind of input your users can put into this field.
ja: ユーザーがこのフィールドに入力できる内容の種類を制限します。

en: none
ja: ありません。

en: US Phone
ja: 米国の電話番号

en: custom
ja: カスタム

en: Custom Mask
ja: カスタムマスク

en: <ul>
                                <li>a - Represents an alpha character (A-Z,a-z) - Only allows letters to be entered. </li>
                                <li>9 - Represents a numeric character (0-9) - Only allows numbers to be entered.</li>
                                <li>* - Represents an alphanumeric character (A-Z,a-z,0-9) - This allows both numbers and
                                letters to be entered.</li>
                            </ul>
ja: <ul>
                                <li>a - アルファベット文字（A～Z、a～z）を表します。文字のみを入力できます。</li> 
                                <li>9 - 数字（0～9）を表します。数字のみを入力できます。</li>
                                <li>* - 英数字（A～Z、a～z、0～9）を表します。この場合数字と文字の両方を
                                入力できます。</li>
                            </ul>

en: Limit Input to this Number
ja: 入力数制限

en: Character(s)
ja: 文字

en: Word(s)
ja: 単語

en: Text to Appear After Counter
ja: カウンターの後に表示されるテキスト

en: Character(s) left
ja: 文字入力可能

en: Enter text you would like displayed in the field before a user enters any data.
ja: ユーザーがデータを入力する前にフィールドに表示するテキストを入力します。

en: Custom Class Names
ja: カスタムクラス名

en: Container
ja: コンテナー

en: Adds an extra class to your field wrapper.
ja: フィールドラッパーにクラスを追加します。

en: Element
ja: エレメント

en: Adds an extra class to your field element.
ja: フィールドエレメントにクラスを追加します。

en: Friday, November 18, 2019
ja: 2019年11月18日金曜日

en: Default To Current Date
ja: 現在の日付にデフォルト

en: Number of seconds for timed submit.
ja: タイマー送信用の秒数。

en: Field Key
ja: フィールドキー

en: Creates a unique key to identify and target your field for custom development.
ja: カスタム開発用にフィールドを識別してターゲットとするための固有キーを作成します。

en: Label used when viewing and exporting submissions.
ja: 送信内容を表示してエクスポートする際に使用するラベル。

en: Shown to users as a hover.
ja: ユーザーにはホバー時に表示されます。

en: Description
ja: 説明

en: Sort as Numeric
ja: 数値でソート

en: This column in the submissions table will sort by number.
ja: 送信表のこの列は数字順にソートされます。

en: Number of seconds for the countdown
ja: カウントダウン用の秒数

en: Use this as a reistration password field. If this box is check, both
                            password and re-password textboxes will be output
ja: 登録パスワードフィールドとしてこれを使用します。 この欄がオンの場合、
                            パスワードと再入力パスワードの両方のテキストボックスを出力します

en: Confirm
ja: 確認

en: Allows rich text input.
ja: リッチテキスト入力を許可します。

en: Processing Label
ja: 処理状況ラベル

en: Checked Calculation Value
ja: オン計算値

en: This number will be used in calculations if the box is checked.
ja: 欄にチェックがある場合、この数字を計算に使用します。

en: Unchecked Calculation Value
ja: オフ計算値

en: This number will be used in calculations if the box is unchecked.
ja: 欄にチェックがない場合、この数字を計算に使用します。

en: Display This Calculation Variable
ja: この計算変数を表示

en: - Select a Variable
ja: - 変数を選択

en: Price
ja: 値段

en: Use Quantity
ja: 数量を使用

en: Allows users to choose more than one of this product.
ja: ユーザーがこの商品を複数選択できるようにします。

en: Product Type
ja: 商品タイプ

en: Single Product (default)
ja: １つの商品（デフォルト）

en: Multi Product - Dropdown
ja: 複数の商品 - ドロップダウン

en: Multi Product - Choose Many
ja: 複数の商品 - 複数選択

en: Multi Product - Choose One
ja: 複数の商品 - １つ選択

en: User Entry
ja: ユーザーエントリ

en: Cost
ja: コスト

en: Cost Options
ja: コストオプション

en: Single Cost
ja: 1件のコスト

en: Cost Dropdown
ja: コストドロップダウン

en: Cost Type
ja: コストの種類

en: Product
ja: 商品

en: - Select a Product
ja: - 商品を選択

en: Answer
ja: 回答

en: A case sensitive answer to help prevent spam submissions of your form.
ja: フォームのスパム送信を防ぐため、大文字と小文字を区別する答え。

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Add New Terms
ja: 新しい使用条件＞＞＞を追加

en: This is a user's state.
ja: これはユーザーの状態です。

en: Used for marking a field for processing.
ja: 処理用にフィールドをマークするために使用されました。

en: Saved Fields
ja: 保存済みフィールド

en: Common Fields
ja: 共通のフィールド

en: User Information Fields
ja: ユーザー情報フィールド

en: Pricing Fields
ja: 価格フィールド

en: Layout Fields
ja: レイアウトフィールド

en: Miscellaneous Fields
ja: その他のフィールド

en: Your form has been successfully submitted.
ja: フォームが正常に送信されました。

en: Ninja Forms Submission
ja: Ninja Form送信

en: Save Submission
ja: 送信情報を保存

en: Variable Name
ja: 変数名

en: Equation
ja: 方程式

en: Default Label Position
ja: デフォルトのラベル位置

en: Wrapper
ja: ラッパー

en: Form Key
ja: フォーム識別子

en: Programmatic name that can be used to reference this form.
ja: このフォームを参照する際に使用するプログラム名

en: Add Submit Button
ja: 送信ボタンの追加

en: We've noticed that don't have a submit button on your form. We can add one for your automatically.
ja: フォームにまだ送信ボタンがありません。 自動的に追加することができます。

en: Logged In
ja: ログイン中

en: Does apply to form preview.
ja: フォームプレビューに適用する。

en: Submission Limit
ja: 送信リミット

en: Does NOT apply to form preview.
ja: フォームプレビューに適用しない。

en: Display Settings
ja: 表示設定

en: Calculations
ja: 計算

en: Price:
ja: 価格:

en: Quantity:
ja: 数量:

en: Add
ja: 追加

en: Open in new window
ja: 新しい画面で開く

en: If you are a human seeing this field, please leave it empty.
ja: あなたがヒトでこのフィールドをご覧になっている場合、空白にしておいてください。

en: Available
ja: 利用可能

en: Please enter a valid email address!
ja: 有効なメールアドレスを入力してください。

en: These fields must match!
ja: これらのフィールドは一致する必要があります。

en: Number Min Error
ja: 最低文字数エラー

en: Number Max Error
ja: 最高文字数エラー

en: Please increment by
ja: 次の数だけ増やしてください：

en: Insert Link
ja: リンクを挿入

en: Insert Media
ja: メディアを挿入

en: Please correct errors before submitting this form.
ja: 本フォームの送信前にエラーを修正してください。

en: Honeypot Error
ja: Honeypot エラー

en: File Upload in Progress.
ja: ファイルのアップロード中です。

en: FILE UPLOAD
ja: ファイルのアップロード

en: All Fields
ja: すべてのフィールド

en: Sub Sequence
ja: サブシーケンス

en: Post ID
ja: 投稿ID

en: Post Title
ja: 投稿タイトル

en: Post URL
ja: 投稿の URL

en: IP Address
ja: IPアドレス

en: User ID
ja: ユーザーＩＤ

en: First Name
ja: 名（ローマ字 - 例：Taro）

en: Last Name
ja: 姓（ローマ字 - 例：Yamada）

en: Display Name
ja: 表示される名前

en: Opinionated Styles
ja: 独自スタイル

en: Use default Ninja Forms styling conventions.
ja: デフォルトのNinja Formsスタイルを使用します。

en: Rollback
ja: ロールバック

en: Rollback to v2.9.x
ja: v2.9.x にロールバック

en: Rollback to the most recent 2.9.x release.
ja: 最新リリースの 2.9.x にロールバックします。

en: reCaptcha Settings
ja: reCAPTCHA設定

en: reCAPTCHA Theme
ja: reCAPTCHAテーマ

en: Rich Text Editor (RTE)
ja: リッチテキストエディタ（RTE）

en: Advanced
ja: 上級

en: Administration
ja: 管理

en: Blank Forms
ja: 空白のフォーム

en: Contact Me
ja: 私まで連絡をください

en: Mock Success Message Action
ja: モック成功メッセージアクション

en: Thank you {field:name} for filling out my form!
ja: 本フォームにご記入いただき、{field:name}ありがとうございます！

en: Mock Email Action
ja: モックメールアクション

en: This is an email action.
ja: これはメールアクションです。

en: Hello, Ninja Forms!
ja: こんにちは、Ninja Forms！

en: Mock Save Action
ja: モック保存アクション

en: This is a test
ja: これはテストです

en: This is another test.
ja: これは別のテストです。

en: Get Help
ja: ヘルプ

en: What Can We Help You With?
ja: 何をお手伝いいたしましょうか？

en: Agree?
ja: 同意されますか？

en: Best Contact Method?
ja: ご希望の連絡方法は？

en: Phone
ja: 電話番号

en: Snail Mail
ja: 郵便

en: Send
ja: 送信

en: Kitchen Sink
ja: キッチンシンク

en: Select List
ja: 選択リスト

en: Option One
ja: オプション 1

en: Option Two
ja: オプション 2

en: Option Three
ja: オプション 3

en: Radio List
ja: ラジオボタンリスト＞＞＞＞

en: Bathroom Sink
ja: バスルームの洗面台

en: Checkbox List
ja: チェックボックスリスト

en: These are all the fields in the User Information section.
ja: これらはユーザー情報セクションのすべてのフィールドです。

en: Address
ja: 番地

en: City
ja: 市区町村

en: Zip Code
ja: 郵便番号

en: These are all the fields in the Pricing section.
ja: これらは価格セクションのすべてのフィールドです。

en: Product (quanitity included)
ja: 商品（数量を含む）

en: Product (seperate quantity)
ja: 商品（数量を分ける）

en: Quantity
ja: 数量。

en: Total
ja: トータル

en: Credit Card Full Name
ja: クレジットカード名義人氏名

en: Credit Card Number
ja: クレジットカード番号

en: Credit Card CVV
ja: クレジットカード確認コード

en: Credit Card Expiration
ja: クレジットカード有効期限

en: Credit Card Zip Code
ja: クレジットカード郵便番号（米国）

en: These are various special fields.
ja: これは様々な特別フィールドです。

en: Anti-Spam Question (Answer = answer)
ja: スパム防止の質問 (Answer = answer)

en: answer
ja: 回答

en: processing
ja: 処理中

en: Long Form -
ja: ロングフォーム -

en:  Fields
ja:  フィールド

en: Field #
ja: フィールド#

en: Email Subscription Form
ja: メール登録フォーム

en: Email Address
ja: Eメール

en: Enter your email address
ja: メール アドレスの入力

en: Subscribe
ja: 登録

en: Product Form (with Quantity Field)
ja: 商品フォーム（数量フィールド付き）

en: Purchase
ja: 購入

en: You purchased
ja: 購入内容：

en: product(s) for
ja: 個の商品、価格

en: Product Form (Inline Quantity)
ja: 商品フォーム（数量を埋込む）

en:  product(s) for
ja:  個の商品、価格

en: Product Form (Multiple Products)
ja: 商品フォーム（複数商品）

en: Product A
ja: 商品A

en: Quantity for Product A
ja: 商品Aの数量

en: Product B
ja: 商品B

en: Quantity for Product B
ja: 商品Bの数量

en: of Product A and
ja: 個の商品Aと

en: of Product B for $
ja: 個の商品B、価格＄

en: Form with Calculations
ja: 計算機能つきフォーム

en: My First Calculation
ja: 最初の計算

en: My Second Calculation
ja: ２回目の計算

en: Calculations are returned with the AJAX response ( response -> data -> calcs
ja: 計算はAJAX応答で返されます（応答→データ→計算

en: copy
ja: コピー

en: Save Form
ja: フォームを保存

en: Credit Card Zip
ja: クレジットカード郵便番号（米国）

en: You must be logged in to preview a form.
ja: フォームをプレビューするにはログインしてください。

en: No Fields Found.
ja: フィールドが見つかりません。

en: Notice: Ninja Forms shortcode used without specifying a form.
ja: 通知： Ninja Formショートコードがフォームを特定せずに使用されました。

en: Ninja Forms shortcode used without specifying a form.
ja: Ninja Formショートコードがフォームを特定せずに使用されました。

en: Address 2
ja: 住所2

en: Button
ja: ボタン

en: Single Checkbox
ja: シングルチェックボックス

en: checked
ja: チェック済み

en: unchecked
ja: オフ

en: Credit Card CVC
ja: クレジットカード確認コード

en: d-m-Y
ja: 日-月-年

en: m-d-Y
ja: 月-日-年

en: Y-m-d
ja: 年-月-日

en: Y/m/d
ja: Y年m月d日

en: Select
ja: セレクトボックス

en: State
ja: 州（都道府県）

en: Note text can be edited in the note field's advanced settings below.
ja: 注意事項テキストは下記の注意事項フィールドの高度設定で編集できます。

en: Note
ja: ノート

en: Password Confirm
ja: パスワード確認

en: password
ja: パスワード

en: Recaptcha
ja: reCAPTCHA

en: Please complete the recaptcha
ja: reCAPTCHAを入力してください

en: Advanced Shipping
ja: 高度配送

en: Question
ja: 質問

en: Question Position
ja: 質問位置

en: Incorrect Answer
ja: 間違った答え

en: Number of Stars
ja: スターの数

en: Terms List
ja: 使用条件＞＞＞リスト

en: No available terms for this taxonomy. %sAdd a term%s
ja: この分類での使用条件＞＞＞＞はありません。 %s使用条件%s

en: No taxonomy selected.
ja: 分類が未選択です。

en: Available Terms
ja: 利用可能な使用条件＞＞＞＞＞＞

en: Paragraph Text
ja: 段落テキスト

en: Single Line Text
ja: 一行のテキスト入力

en: Zip
ja: 郵便番号

en: Post
ja: ポスト

en: Query Strings
ja: クエリ文字列

en: Query String
ja: クエリ文字列

en: System
ja: システム

en: User
ja: ユーザ

en:  requires an update. You have version
ja:  は更新が必要です。バージョン

en:  installed. The current version is
ja:  がインストールされています。現在のバージョンは

en: Editing Field
ja: 編集フィールド

en: Label Name
ja: ラベル名

en: Above Field
ja: フィールド上

en: Below Field
ja: フィールド下

en: Left of Field
ja: フィールド左

en: Right of Field
ja: フィールド右

en: Hide Label
ja: ラベルを隠す

en: Class Name
ja: クラス名

en: Basic Fields
ja: ベーシックフィールド

en: Mult-Select
ja: 複数選択

en: Add new field
ja: 新規フィールドを追加

en: Add new action
ja: 新規アクションを追加

en: Expand Menu
ja: メニューを広げる

en: Publish
ja: 公開

en: PUBLISH
ja: 公開

en: Loading
ja: 読み込み中

en: View Changes
ja: 変更を表示

en: Add form fields
ja: フォームフィールドを追加

en: Get started by adding your first form field.
ja: フォームフィールドの追加から始めます。

en: Add New Field
ja: 新規フィールドの追加

en: Just click here and select the fields you want.
ja: こちらをクリックして必要なフィールドを選択するだけです。

en: It's that easy. Or...
ja: とても簡単です。または…

en: Start from a template
ja: テンプレートから始める

en: Contact Us
ja: お問い合わせ先

en: Allow your users to contact you with this simple contact form. You can add and remove fields as needed.
ja: このシンプルな連絡先フォームで、ユーザーがあなたに連絡できるようにします。必要に応じてフィールドを追加したり削除したりできます。

en: Quote Request
ja: 見積りリクエスト

en: Manage quote requests from your website easily with this remplate. You can add and remove fields as needed.
ja: このテンプレートで、あなたのWebサイトから簡単に見積りリクエストを管理。必要に応じてフィールドを追加したり削除したりできます。

en: Event Registration
ja: イベント登録

en: Allow user to register for your next event this easy to complete form. You can add and remove fields as needed.
ja: この簡単に入力できるフォームで、ユーザーが次回イベントに登録できるようにします。必要に応じてフィールドを追加したり削除したりできます。

en: Newsletter Sign Up Form
ja: ニュースレター サインアップ フォーム

en: Add subscribers and grow your email list with this newsletter signup form. You can add and remove fields as needed.
ja: このニュースレター サインアップ フォームで購読者を追加し、メーリングリストを拡大しましょう。必要に応じてフィールドを追加したり削除したりできます。

en: Add form actions
ja: フォームアクションを追加

en: Get started by adding your first form field. Just click the plus and select the actions you want. It's that easy.
ja: フォームフィールドの追加から始めます。プラス記号をクリックして必要なアクションを選択するだけです。とても簡単です。

en: Duplicate (^ + C + click)
ja: 複製 (^ + C + クリック)

en: Delete (^ + D + click)
ja: 削除 (^ + D + クリック)

en: Actions
ja: アクション

en: Toggle Drawer
ja: トグル引き出し

en: Full screen
ja: フルスクリーン

en: Half screen
ja: ハーフスクリーン

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Done
ja: 終了

en: Undo All
ja: すべて元に戻す

en:  Undo All
ja:  すべて元に戻す

en: Almost there...
ja: もうすぐ完了します...

en: Not Yet
ja: まだしない

en:  Open in new window
ja:  新しい画面で開く

en: De-activate
ja: 解除

en: Fix it.
ja: 修正する

en: - Select a form
ja: - フォームを選択

en: Before requesting help from our support team please review:
ja: 弊社のサポートチームにお問い合わせいただく前にこちらをご確認ください：

en: Ninja Forms THREE documentation
ja: Ninja Forms THREEドキュメンテーション

en: What to try before contacting support
ja: サポートへお問い合わせいただく前にご確認ください

en: Our Scope of Support
ja: 弊社サポートの対応範囲

en: Import Fields
ja: フィールドのインポート

en: Updated on:
ja: 更新日：

en: Submitted on:
ja: 送信日：

en: Submitted by:
ja: 送信者：

en: Submission Data
ja: 送信データ

en: View
ja: 表示

en: Show More
ja: もっと

en: Editing field
ja: 編集フィールド

en: Form Fields
ja: フォームフィールド

en: Preview Changes
ja: 変更プレビュー

en: Contact Form
ja: 連絡先フォーム

en: Oops! That addon is not yet compatible with Ninja Forms THREE. %sLearn More%s.
ja: 申し訳ありません。 そのアドオンはまだNinja Forms THREEに対応していません。 %s詳細%s。

en: %s was deactivated.
ja: %sは無効化されました。

en: Please help us improve Ninja Forms!
ja: Ninja Formsの改善にご協力ください！

en: If you opt-in, some data about your installation of Ninja Forms will be sent to NinjaForms.com (this does NOT include your submissions).
ja: オプトインされると、お客様のNinja Formsインストールに関するデータの一部がNinjaForms.comへ送信されます（お客様の送信内容は含まれません）。

en: If you skip this, that's okay! Ninja Forms will still work just fine.
ja: スキップされてもかまいません。Ninja Formsは通常通り稼働します。

en: %sAllow%s
ja: %s許可する%s

en: %sDo not allow%s
ja: %s許可しない%s

en: You do not have permission.
ja: アクセス権がありません。

en: Permission Denied
ja: アクセス権が拒否されました

en: DEBUG: Switch to 2.9.x
ja: デバッグ：2.9.x に切り替える

en: DEBUG: Switch to 3.0.x
ja: デバッグ：3.0.x に切り替える
