Ninja Forms 3.0 - en to sv translation catalogue (1139 entries)

en: Notice: JavaScript is required for this content.
sv: Meddelande: JavaScript krävs för detta innehåll.

en: Cheatin&#8217; huh?
sv: Fuskar du?

en: Fields marked with an %s*%s are required
sv: Fält markerade med en %s*%s är obligatoriska

en: Please ensure all required fields are completed.
sv: Kontrollera att du har fyllt i alla obligatoriska fält.

en: This is a required field
sv: Detta är ett obligatoriskt fält

en: Please answer the anti-spam question correctly.
sv: Besvara skräppostfrågan korrekt.

en: Please leave the spam field blank.
sv: Lämna skräppostfältet tomt.

en: Please wait to submit the form.
sv: Vänta med att skicka in formuläret.

en: You cannot submit the form without Javascript enabled.
sv: Du kan inte skicka formuläret om inte JavaScript är aktiverat.

en: Please enter a valid email address.
sv: Ange en giltig e-postadress.

en: Processing
sv: Behandlas

en: The passwords provided do not match.
sv: De angivna lösenorden matchar inte varandra.

en: Add Form
sv: Lägg till formulär

en: Select a form or type to search
sv: Välj ett formulär eller en typ som du vill söka efter

en: Cancel
sv: Avsluta

en: Insert
sv: Infoga

en: Invalid form id
sv: Ogiltigt formulär-ID

en: Increase Conversions
sv: Öka konverteringsgraderna

en: Did you know that you can increase form conversion by breaking larger forms into smaller, more easily digested parts?<p>The Multi-Part Forms extension for Ninja Forms makes this quick and easy.</p>
sv: Visste du att du kan öka konverteringsgraden för formulär genom att bryta upp större formulär i mindre formulärdelar som är lättare att konvertera?<p>Tillägget Multi-Part Forms för Ninja Forms fixar det snabbt och lätt.</p>

en: Learn More About Multi-Part Forms
sv: Lär dig mer om formulär i flera delar

en: Maybe Later
sv: Kanske senare

en: Dismiss
sv: Avvisa

en: Users are more likely to complete long forms when they can save and return to complete their submission later.<p>The Save Progress extension for Ninja Forms makes this quick and easy.</p>
sv: Det är mer sannolikt att användarna fyller i långa formulär när de kan spara och sedan återgå för att slutföra överföringen av formuläret vid ett senare tillfälle.<p>Det går snabbt och lätt med tillägget Save Progress för Ninja Forms.</p>

en: Learn More About Save Progress
sv: Läs mer om att spara förlopp

en: Email
sv: E-post

en: From Name
sv: Från-namn

en: Name or fields
sv: Namn eller fält

en: Email will appear to be from this name.
sv: E-postmeddelandet kommer att se ut som det kommer från det här namnet.

en: From Address
sv: Från adress

en: One email address or field
sv: En e-postadress eller ett fält

en: Email will appear to be from this email address.
sv: E-postmeddelandet kommer att  se ut som det kommer från den här e-postadressen.

en: To
sv: Till

en: Email addresses or search for a field
sv: E-postadresser eller sök efter ett fält

en: Who should this email be sent to?
sv: Vem ska det här e-postmeddelandet skickas till?

en: Subject
sv: Ämne

en: Subject Text or search for a field
sv: Ämnestext eller sök efter ett fält

en: This will be the subject of the email.
sv: Det här blir e-postmeddelandets ämne.

en: Email Message
sv: E-postmeddelande

en: Attachments
sv: Bilagor

en: Submission CSV
sv: Sändnings-CSV

en: Advanced Settings
sv: Avancerade inställningar

en: Plain Text
sv: Oformaterad text

en: Reply To
sv: Svara till

en: Cc
sv: Kopia

en: Bcc
sv: Hemlig kopia

en: Redirect
sv: Dirigera om

en: Url
sv: Webbadress

en: Success Message
sv: Meddelande vid framgång

en: Before Form
sv: Före formuläret

en: After Form
sv: Efter formuläret

en: Location
sv: Plats

en: Message
sv: Meddelande

en: duplicate
sv: duplicera

en: Deactivate
sv: Inaktivera

en: Activate
sv: Aktivera

en: Edit
sv: Ändra

en: Delete
sv: Radera

en: Duplicate
sv: Kopiera

en: Name
sv: Namn

en: Type
sv: Typ

en: Date Updated
sv: Uppdaterad datum

en: - View All Types
sv: - Visa alla typer

en: Get More Types
sv: Få flera typer

en: Email & Actions
sv: E-post och åtgärder

en: Add New
sv: Lägg till ny

en: New Action
sv: Ny åtgärd

en: Edit Action
sv: Redigera åtgärd

en: Back To List
sv: Tillbaka till listan

en: Action Name
sv: Åtgärdsnamn

en: Get More Actions
sv: Få flera åtgärder

en: Action Updated
sv: Åtgärden har uppdaterats

en: Select a field or type to search
sv: Välj ett fält eller skriv för att söka

en: Insert Field
sv: Infoga fält

en: Insert All Fields
sv: Infoga alla fält

en: Please select a form to view submissions
sv: Välj ett formulär för att visa inskickat material

en: No Submissions Found
sv: Inget inskickat material hittades

en: Submissions
sv: överföringar

en: Submission
sv: överföring

en: Add New Submission
sv: Lägg till nytt inskickat material

en: Edit Submission
sv: Redigera inskickat material

en: New Submission
sv: Nyligen inskickat material

en: View Submission
sv: Visa inskickat material

en: Search Submissions
sv: Sök efter inskickat material

en: No Submissions Found In The Trash
sv: Det fanns inget inskickat material i papperskorgen

en: Date
sv: Datum

en: Edit this item
sv: Redigera denna artikel

en: Export this item
sv: Exportera det här objektet

en: Export
sv: Exportera

en: Move this item to the Trash
sv: Flytta artikel till Papperskorgen

en: Trash
sv: Ta bort

en: Restore this item from the Trash
sv: Återställ artikel från Papperskorgen

en: Restore
sv: Återställ

en: Delete this item permanently
sv: Radera artikel permanent

en: Delete Permanently
sv: Radera permanent

en: Unpublished
sv: Opublicerat

en: %s ago
sv: %s sedan

en: Submitted
sv: Skickat

en: Select a form
sv: Välj ett formulär

en: Begin Date
sv: Startdatum

en: End Date
sv: Slutdatum

en: %s updated.
sv: %s uppdaterad.

en: Custom field updated.
sv: Custom-fält uppdaterat.

en: Custom field deleted.
sv: Custom-fält raderat.

en: %1$s restored to revision from %2$s.
sv: %1$s återställd till ändring from %2$s.

en: %s published.
sv: %s publicerad.

en: %s saved.
sv: %s sparad.

en: %1$s submitted. <a href="%2$s" target="_blank">Preview %3$s</a>
sv: %1$s inskickad. <a href="%2$s" target="_blank">Förhandsgranska%3$s</a>

en: %1$s scheduled for: <strong>%2$s</strong>. <a href="%3$s" target="_blank">Preview %4$s</a>
sv: %1$s schemalagd för: <strong>%2$s</strong>. <a href="%3$s" target="_blank">Förhandsgranska %4$s</a>

en: %1$s draft updated. <a href="%2$s" target="_blank">Preview %3$s</a>
sv: %1$s utkast har uppdaterats. <a href="%2$s" target="_blank">Förhandsgranska %3$s</a>

en: Download All Submissions
sv: Hämta allt inskickat material

en: Back to list
sv: Tillbaka till listan

en: User Submitted Values
sv: Värden inskickade av användaren

en: Submission Stats
sv: Överföringsstatistik

en: Field
sv: Fält

en: Value
sv: Värde

en: Form
sv: Formulär

en: Submitted on
sv: Postad

en: Modified on
sv: Ändrat den

en: Submitted By
sv: Inskickat av

en: Update
sv: Uppdatera

en: Date Submitted
sv: Inskickat datum

en: Ninja Forms cannot be network activated. Please visit each site's dashboard to activate the plugin.
sv: Ninja Forms kan inte aktiveras via nätverket. Gå till varje webbplats instrumentpanel och aktivera plugin-programmet.

en: You will find this included with your purchase email.
sv: Det här finns i e-postmeddelandet du fick när du köpte produkten.

en: Key
sv: Nyckel

en: Could not activate license. Please verify your license key
sv: Det gick inte att aktivera licensen. Bekräfta din licensnyckel

en: Deactivate License
sv: Inaktivera licenser

en: User Submitted Values:
sv: Värden inskickade av användaren:

en: Thank you for filling out this form.
sv: Tack för att du fyllde i det här formuläret.

en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a>.
sv: En ny version av %1$s finns tillgänglig. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">Visa detaljer för version %3$s</a>.

en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s">update now</a>.
sv: En ny version av %1$s finns tillgänglig. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">Visa detaljer för version %3$s</a> eller <a href="%4$s">uppdatera nu</a>.

en: You do not have permission to install plugin updates
sv: Du har inte behörighet att installera tilläggsuppdateringar

en: Error
sv: Fel

en: Standard Fields
sv: Standardfält

en: Layout Elements
sv: Layoutelement

en: Post Creation
sv: Lägg upp det skapade formuläret

en: Please rate %sNinja Forms%s %s on %sWordPress.org%s to help us keep this plugin free.  Thank you from the WP Ninjas team!
sv: Betygsätt %sNinja Forms%s %s på %sWordPress.org%s för att hjälpa oss att kunna fortsätta erbjuda detta insticksprogram gratis.  Tack från WP:s Ninjas-team!

en: Ninja Forms Widget
sv: Ninja Forms-widget

en: Display Title
sv: Visa titel

en: None
sv: Ingen

en: Forms
sv: Formulär

en: All Forms
sv: Alla formulär

en: Ninja Forms Upgrades
sv: Uppgraderingar av Ninja Forms

en: Upgrades
sv: Uppgraderingar

en: Import/Export
sv: Importera/Exportera

en: Import / Export
sv: Import/export

en: Ninja Form Settings
sv: Inställningar för Ninja Forms

en: Settings
sv: Inställningar

en: System Status
sv: Systemstatus

en: Add-Ons
sv: Tillägg

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Save
sv: Spara

en: character(s) left
sv: tecken kvar

en: Do not show these terms
sv: Visa inte dessa villkor

en: Save Options
sv: Alternativ för Spara

en: Preview Form
sv: Förhandsgranska formulär

en: Upgrade to Ninja Forms THREE
sv: Uppgradera till Ninja Forms THREE

en: You are eligible to upgrade to the Ninja Forms THREE Release Candidate! %sUpgrade Now%s
sv: Du är kvalificerad för uppgradering till Release-kandidaten Ninja Forms THREE! %sUppgradera nu%s

en: THREE is coming!
sv: THREE kommer snart!

en: A major update is coming to Ninja Forms. %sLearn more about new features, backwards compatibility, and more Frequently Asked Questions.%s
sv: Snart finns en viktig uppdatering av Ninja Forms. %sLäs mer om nya funktioner, bakåtkompatibilitet och fler Vanliga frågor.%s

en: How's It Going?
sv: Hur är läget?

en: Thank you for using Ninja Forms! We hope that you've found everything you need, but if you have any questions:
sv: Tack för att du använder Ninja Forms! Vi hoppas att du hittade allt du behöver, men om du har frågor:

en: Check out our documentation
sv: Läs vår dokumentation

en: Get Some Help
sv: Få hjälp

en: Edit Menu Item
sv: Redigera menyalternativ

en: Select All
sv: Välj alla

en: Append A Ninja Form
sv: Lägg till ett Ninja-formulär

en: What would you like to name this favorite?
sv: Vad vill döpa den här favoriten till?

en: You must supply a name for this favorite.
sv: Du måste ange ett namn för den här favoriten.

en: Really deactivate all licenses?
sv: Vill du verkligen inaktivera alla licenser?

en: Reset the form conversion process for v2.9+
sv: Återställ formulärkonverteringsproceduren för v2.9+

en: Remove ALL Ninja Forms data upon uninstall?
sv: Radera ALLA data i Ninja Forms vid avinstallation?

en: Edit Form
sv: Redigera formulär

en: Saved
sv: Sparat

en: Saving...
sv: Sparar...

en: Remove this field? It will be removed even if you do not save.
sv: Vill du ta bort det här fältet? Det tas bort även om du inte sparar.

en: View Submissions
sv: Visa inskickat material

en: Ninja Forms Processing
sv: Ninja Forms bearbetar

en: Ninja Forms - Processing
sv: Ninja Forms – bearbetar

en: Loading...
sv: Laddar ...

en: No Action Specified...
sv: Ingen åtgärd har angetts...

en: The process has started, please be patient. This could take several minutes. You will be automatically redirected when the process is finished.
sv: Proceduren har startat, var tålmodig. Det här kan ta flera minuter. Du kommer automatiskt att omdirigeras när proceduren är klar.

en: Welcome to Ninja Forms %s
sv: Välkommen till Ninja Forms, %s

en: Thank you for updating! Ninja Forms %s makes form building easier than ever before!
sv: Tack för att du uppdaterar! Ninja Forms %s gör det enklare att skapa formulär än någonsin!

en: Welcome to Ninja Forms
sv: Välkommen till Ninja Forms,

en: Getting started with Ninja Forms
sv: Kom igång med Ninja Forms

en: The people who build Ninja Forms
sv: Människorna som skapar Ninja Forms

en: What's New
sv: Nyheter

en: Getting Started
sv: Komma igång

en: Credits
sv: Omnämnanden

en: A simplified and more powerful form building experience.
sv: Ett enklare och kraftfullare sätt att bygga.

en: New Builder Tab
sv: Ny byggflik

en: When creating and editing forms, go directly to the section that matters most.
sv: Gå direkt till den viktigaste delen när du skapar och redigerar formulär.

en: Better Organized Field Settings
sv: Inställningar för fältet Better Organized (Bättre organiserad)

en: The most common settings are shown immediately, while other, non-essential, settings are tucked away inside expandable sections.
sv: De vanligaste inställningarna visas omedelbart, medan andra inställningar som inte är så viktiga är placerade inne i delar som kan expanderas.

en: Improved clarity
sv: Förbättrad tydlighet

en: Along with the "Build Your Form" tab, we've removed "Notifications" in favor of "Emails & Actions." This is a much clearer indication of what can be done on this tab.
sv: Tillsammans med fliken "Build Your Form" (Skapa ditt formulär) har vi tagit bort "Notifications" (Aviseringar) och har istället "Emails & Actions” (E-post och åtgärder). Det här förtydligar vad du kan göra i den här fliken.

en: Remove all Ninja Forms data
sv: Radera alla Ninja Forms-data

en: We've added the option to remove all Ninja Forms data (submissions, forms, fields, options) when you delete the plugin. We call it the nuclear option.
sv: Vi har lagt till ett alternativ som innebär att alla Ninja Forms-data (inskickat material, formulär, fält, alternativ) raderas när du tar bort plugin-programmet. Vi kallar den för sprängaralternativet.

en: Better license management
sv: Bättre licenshantering

en: Deactivate Ninja Forms extension licenses individually or as a group from the settings tab.
sv: Inaktivera licenser för Ninja Forms-tillägg var för sig eller som en grupp i inställningsfliken.

en: More to come
sv: Det kommer mer

en: The interface updates in this version lay the groundwork for some great improvements in the future. Version 3.0 will build on these changes to make Ninja Forms an even more stable, powerful, and user-friendly form builder.
sv: Gränssnittsuppdateringarna i den här versionen lägger grunden för framtida förbättringar. Version 3.0 kommer att bygga vidare på de här ändringarna för att göra Ninja Forms till ett ännu stabilare, kraftfullare och mer användarvänligt verktyg för att skapa formulär.

en: Documentation
sv: Dokumentation

en: Take a look at our in-depth Ninja Forms documentation below.
sv: Läs vår detaljerade dokumentation för Ninja Forms nedan.

en: Ninja Forms Documentation
sv: Ninja Forms dokumentation

en: Get Support
sv: Få support

en: Return to Ninja Forms
sv: Återgå till Ninja Forms

en: View the Full Changelog
sv: Visa hela Changelog

en: Full Changelog
sv: Hela Changelog

en: Go to Ninja Forms
sv: Gå till Ninja Forms

en: Use the tips below to get started using Ninja Forms. You will be up and running in no time!
sv: Kom igång med att använda Ninja Forms med hjälp av nedanstående tips. Du kommer att vara igång på nolltid!

en: All About Forms
sv: Allt om formulär

en: The Forms menu is your access point for all things Ninja Forms. We've already created your first %scontact form%s so that you have an example. You can also create your own by clicking %sAdd New%s.
sv: Från menyn Formulär kommer du åt allt som har att göra med Ninja Forms. Vi har redan skapat ditt första %skontaktformulär%s så att du har ett exempel. Du kan också skapa ditt eget genom att klicka på %sLägg till nytt%s.

en: Build Your Form
sv: Skapa ditt formulär

en: This is where you'll build your form by adding fields and dragging them into the order you want them to appear. Each field will have an assortment of options such as label, label position, and placeholder.
sv: Det är här du skapar ditt formulär genom att lägga till fält och dra dem till beställningen där du vill att de ska visas. Varje fält kommer att ha ett antal alternativ, som beskrivning, beskrivningens position och platsmarkör.

en: Emails & Actions
sv: E-post och åtgärder

en: If you would like for your form to notify you via email when a user clicks submit, you can set those up on this tab. You can create an unlimited number of emails, including emails sent to the user who filled out the form.
sv: Om du vill att ditt formulär skickar ett e-postmeddelande till dig när en användare klickar på Skicka, kan du ställa in det på den här fliken. Du kan skapa ett obegränsat antal e-postmeddelanden, inklusive meddelanden som skickas till användaren som fyllde i formuläret.

en: This tab hold general form settings, such as title and submission method, as well as display settings like hiding a form when it is successfully completed.
sv: Den här fliken innehåller allmänna formulärinställningar som rubrik och överföringssätt, samt visningsinställningar såsom att formuläret ska döljas när det har skickats.

en: Displaying Your Form
sv: Visa ditt formulär

en: Append to Page
sv: Lägg till på sida

en: Under Basic Form Behavior in the Form Settings you can easily select a page that you would like the form automatically appended to the end of that page's content. A similiar option is avaiable in every content edit screen in its sidebar.
sv: Under inställningen för grundläggande formulärbeteende i formulärinställningarna är det enkelt att välja en sida där du vill att formuläret ska läggas till i slutet av den sidans innehåll. Det finns ett liknande alternativ i marginalen på varje skärm för redigering av innehåll.

en: Shortcode
sv: Snabbkod

en: Place %s in any area that accepts shortcodes to display your form anywhere you like. Even in the middle of your page or posts content.
sv: Placera %s i valfritt område som tillåter att kortkoder visas i formuläret där du vill ha dem. Du kan t.o.m. placera dem mitt i innehållet på sidan eller i inlägget.

en: Ninja Forms provides a widget that you can place in any widgetized area of your site and select exactly which form you would like displayed in that space.
sv: Ninja Forms innehåller en widget som du kan placera i valfritt område som tillåter widgets på din webbplats, och välja exakt vilket formulär som du vill visa i det området.

en: Template Function
sv: Mallfunktion

en: Ninja Forms also comes with a simple template function that can be placed directly into a php template file. %s
sv: Ninja Forms levereras även med en enkel mallfunktion som kan placeras direkt i en php-mallfil. %s

en: Need Help?
sv: Behöver du hjälp?

en: Growing Documentation
sv: Växande dokumentation

en: Documentation is available covering everything from %sTroubleshooting%s to our %sDeveloper API%s. New Documents are always being added.
sv: Det finns dokumentation som täcker allt från %sFelsökning%s till vår %sUtvecklar-API%s. Nya dokument läggs till hela tiden.

en: Best Support in the Business
sv: Bästa supporten inom verksamhetsområdet

en: We do all we can to provide every Ninja Forms user with the best support possible. If you encounter a problem or have a question, %splease contact us%s.
sv: Vi gör allt vi kan för att ge alla användare av Ninja Forms bästa möjliga support. %sKontakta oss%s om du stöter på ett på problem eller har en fråga.

en: Thank you for updating to the latest version! Ninja Forms %s is primed to make your experience managing submissions an enjoyable one!
sv: Tack för att du uppdaterar till den senaste versionen! Ninja Forms %s är laddat med funktioner som gör att din hantering av inskickade formulär blir så rolig och problemfri som möjligt.

en: Ninja Forms is created by a worldwide team of developers who aim to provide the #1 WordPress community form creation plugin.
sv: Ninja Forms skapas av ett utvecklingsteam som är utspritt över världen och strävar efter att tillhandahålla det främsta plugin-programmet för formulär för WordPress-gemenskapen.

en: No valid changelog was found.
sv: Ingen giltig changelog hittades.

en: View %s
sv: Visa %s

en: Disable Browser Autocomplete
sv: Inaktivera komplettera automatiskt för webbläsaren

en: %sChecked%s Calculation Value
sv: %sMarkerat%s beräkningsvärde

en: This is the value that will be used if %sChecked%s.
sv: Det här värdet kommer att användas om det är %smarkerat%s.

en: %sUnchecked%s Calculation Value
sv: %sAvmarkerat%s beräkningsvärde

en: This is the value that will be used if %sUnchecked%s.
sv: Det här värdet kommer att användas om det är %savmarkerat%s.

en: Include in the auto-total? (If enabled)
sv: Inkludera i automatisk totalsumma? (Om aktiverat)

en: Custom CSS Classes
sv: Anpassade CSS-klasser

en: Before Everything
sv: Före allt

en: Before Label
sv: Före beskrivning

en: After Label
sv: Efter beskrivning

en: After Everything
sv: Efter allt

en: If "desc text" is enabled, there will be a question mark %s placed next to the input field. Hovering over this question mark will show the desc text.
sv: Om "beskr text" har aktiverats, visas ett frågetecken %s bredvid inmatningsfältet. Om du hovrar över det här frågetecknet visas en beskrivning

en: Add Description
sv: Lägg till beskrivning

en: Description Position
sv: Beskrivningens placering

en: Description Content
sv: Beskrivningens innehåll

en: If "help text" is enabled, there will be a question mark %s placed next to the input field. Hovering over this question mark will show the help text.
sv: Om "hjälptext" har aktiverats, visas ett frågetecken %s bredvid inmatningsfältet. Om du hovrar över det här frågetecknet visas hjälptexten.

en: Show Help Text
sv: Visa hjälptext

en: Help Text
sv: Hjälptext

en: If you leave the box empty, no limit will be used
sv: Om du lämnar rutan tom används ingen begränsning

en: Limit input to this number
sv: Begränsa inmatningen till det här antalet

en: of
sv: av

en: Characters
sv: Tecken

en: Words
sv: Ord

en: Text to appear after character/word counter
sv: Text som ska visas efter tecken-/ordräknare

en: Left of Element
sv: Till vänster om elementet

en: Above Element
sv: Ovanför elementet

en: Below Element
sv: Under elementet

en: Right of Element
sv: Till höger om elementet

en: Inside Element
sv: Inne i elementet

en: Label Position
sv: Position för etikett

en: Field ID
sv: Fält-ID

en: Restriction Settings
sv: Begränsningsinställning

en: Calculation Settings
sv: Beräkningsinställning

en: Remove
sv: Ta bort

en: Populate this with the taxonomy
sv: Fyll i det här med taxonomin

en: - None
sv: - Ingen

en: Placeholder
sv: Platshållare

en: Required
sv: Obligatoriskt

en: Save Field Settings
sv: Spara fältinställningarna

en: Sort as numeric
sv: Sortera som numeriskt

en: If this box is checked, this column in the submissions table will sort by number.
sv: Om den här rutan har markerats sorteras den här kolumnen i tabellen med inskickat material efter nummer.

en: Admin Label
sv: Admin-beskrivning

en: This is the label used when viewing/editing/exporting submissions.
sv: Den här beskrivningen används vid visning/redigering/export av inskickat material.

en: Billing
sv: Betalning

en: Shipping
sv: Frakt

en: Custom
sv: Anpassade

en: User Info Field Group
sv: Fältgrupp med användarinfo

en: Custom Field Group
sv: Anpassad fältgrupp

en: Please include this information when requesting support:
sv: Inkludera följande information när du begär support:

en: Get System Report
sv: Få en systemrapport

en: Environment
sv: Miljö

en: Home URL
sv: Startsidans URL

en: Site URL
sv: Webbplatsadress

en: Ninja Forms Version
sv: Ninja Forms-version

en: WP Version
sv: WP version

en: WP Multisite Enabled
sv: WP Multisite aktiverat

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Web Server Info
sv: Information om webbserver

en: PHP Version
sv: PHP version

en: MySQL Version
sv: MySQL version

en: PHP Locale
sv: PHP-plats

en: WP Debug Mode
sv: WP felsökningsläge

en: WP Language
sv: WP-språk

en: Default
sv: Standard

en: WP Max Upload Size
sv: Maximal överföringsstorlek för WP

en: PHP Post Max Size
sv: Maxstorlek för PHP post

en: Max Input Nesting Level
sv: Maximal kapslingsnivå för indata

en: PHP Time Limit
sv: PHP tidsgräns

en: SUHOSIN Installed
sv: SUHOSIN installerat

en: Default Timezone
sv: Standardtidszon

en: Default timezone is %s - it should be UTC
sv: Standardtidzon är %s - den skall vara UTC

en: Default timezone is %s
sv: Standardtidszonen är %s

en: Your server has fsockopen and cURL enabled.
sv: Din server har fsockopen och cURL aktiverat.

en: Your server has fsockopen enabled, cURL is disabled.
sv: Din server har fsockopen aktiverat, cURL är inaktiverat.

en: Your server has cURL enabled, fsockopen is disabled.
sv: Din server har cURL aktiverat, fsockopen är inaktiverat.

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled - PayPal IPN and other scripts which communicate with other servers will not work. Contact your hosting provider.
sv: Servern verkar ha varken fsockopen eller cURL aktiverat - PayPal IPN och andra skript som behöver kommunicera med servern kommer inte att fungera. Vänligen kontakta ditt webbhotell.

en: SOAP Client
sv: SOAP-klient

en: Your server has the SOAP Client class enabled.
sv: Din server har klassen SOAP-klient aktiverad.

en: Your server does not have the %sSOAP Client%s class enabled - some gateway plugins which use SOAP may not work as expected.
sv: Din server har inte klassen %sSOAP-klient%s aktiverad - vissa gateway-plugin-program som använder SOAP kanske inte fungerar som förväntat.

en: WP Remote Post
sv: WP fjärrinlägg

en: wp_remote_post() was successful - PayPal IPN is working.
sv: wp_remote_post() lyckades - PayPal IPN fungerar.

en: wp_remote_post() failed. PayPal IPN won't work with your server. Contact your hosting provider. Error:
sv: wp_remote_post() misslyckades. PayPal IPN fungerar inte med din server. Kontakta leverantören av värdtjänsten. Fel:

en: wp_remote_post() failed. PayPal IPN may not work with your server.
sv: wp_remote_post() misslyckades. PayPal IPN kanske inte fungerar med din server.

en: Plugins
sv: Tillägg

en: Installed Plugins
sv: Installerade plugin-program

en: Visit plugin homepage
sv: Besök tilläggets webbplats

en: by
sv: av

en: Give your form a title. This is how you'll find the form later.
sv: Ge formuläret en rubrik. Det är så du hittar formuläret senare.

en: You have not added a submit button to your form.
sv: Du har inte lagt till en sändningsknapp i formuläret.

en: Input Mask
sv: Inmatningsmask

en: Any character you place in the "custom mask" box that is not in the list below will be automatically entered for the user as they type and will not be removeable
sv: Om du anger ett tecken i rutan "anpassad mask", som inte finns med i nedanstående lista, anges det automatiskt för användaren medan de skriver och det kan inte tas bort

en: These are the predefined masking characters
sv: Detta är de fördefinierade maskningstecknen:

en: a - Represents an alpha character (A-Z,a-z) - Only allows letters to be entered
sv: a - Representerar ett alfatecken (A-Z,a-z) – Endast bokstäver kan anges

en: 9 - Represents a numeric character (0-9) - Only allows numbers to be entered
sv: 9 - Representerar ett numeriskt tecken (0-9) – Endast siffror kan anges

en: * - Represents an alphanumeric character (A-Z,a-z,0-9) - This allows both numbers and letters to be entered
sv: * - Representerar ett alfanumeriskt tecken (A-Z,a-z,0-9) – Medger att både siffror och bokstäver anges

en: So, if you wanted to create a mask for an American Social Security Number, you would type 999-99-9999 into the box
sv: Så om du vill skapa en mask för ett personnummer skulle du kunna skriva in 999999-9999 i rutan.

en: The 9s would represent any number, and the -s would be automatically added
sv: Niorna representerar valfritt nummer och strecket läggs till automatiskt

en: This would prevent the user from putting in anything other than numbers
sv: Det här förhindrar att användaren anger andra tecken än siffror

en: You can also combine these for specific applications
sv: Du kan också kombinera dem för vissa användningsområden

en: For instance, if you had a product key that was in the form of A4B51.989.B.43C, you could mask it with: a9a99.999.a.99a, which would force all the a's to be letters and the 9s to be numbers
sv: Om du exempelvis har en produktnyckel som har formatet A4B51.989.B.43C, skulle du kunna maska detta med: a9a99.999.a.99a, vilket tvingar alla a:n att vara bokstäver och alla nior att vara siffror

en: Defined Fields
sv: Definierade fält

en: Favorite Fields
sv: Favoritfält

en: Payment Fields
sv: Betalningsfält

en: Template Fields
sv: Mallfält

en: User Information
sv: Användarinformation

en: All
sv: Alla

en: Bulk Actions
sv: Massåtgärder

en: Apply
sv: Genomför

en: Forms Per Page
sv: Formulär per sida

en: Go
sv: Kör

en: Go to the first page
sv: Gå till första sidan

en: Go to the previous page
sv: Gå till föregående sida

en: Current page
sv: Aktuell sida

en: Go to the next page
sv: Gå till nästa sida

en: Go to the last page
sv: Gå till sista sidan

en: Form Title
sv: Formulärtitel

en: Delete this form
sv: Ta bort det här formuläret

en: Duplicate Form
sv: Duplicera formulär

en: Forms Deleted
sv: formulär har tagits bort

en: Form Deleted
sv: formulär har tagits bort

en: Form Preview
sv: Förhandsgranskning av formulär

en: Display
sv: Visning

en: Display Form Title
sv: Visa formulärets rubrik

en: Add form to this page
sv: Lägg till formulär på den här sidan

en: Submit via AJAX (without page reload)?
sv: Vill du skicka via AJAX (utan att sidan uppdateras)?

en: Clear successfully completed form?
sv: Vill du radera formulär som har skickats?

en: If this box is checked, Ninja Forms will clear the form values after it has been successfully submitted.
sv: Om den här rutan markeras raderar Ninja Forms formulärvärdena när formuläret har skickats in.

en: Hide successfully completed form?
sv: Vill du dölja formulär som har skickats?

en: If this box is checked, Ninja Forms will hide the form after it has been successfully submitted.
sv: Om den här rutan markeras döljer Ninja Forms formuläret när det har skickats in.

en: Restrictions
sv: Begränsningar

en: Require user to be logged in to view form?
sv: Vill du kräva att användaren är inloggad för att kunna visa formuläret?

en: Not Logged-In Message
sv: Meddelande om ej inloggad

en: Message shown to users if the "logged in" checkbox above is checked and they are not logged-in.
sv: Meddelande som visas för användare om ovanstående kryssruta är markerad och de inte är inloggade.

en: Limit Submissions
sv: Begränsa antalet överföringar

en: Select the number of submissions that this form will accept. Leave empty for no limit.
sv: Välj hur många överföringar det här formuläret tillåter. Lämna tomt om ingen begränsning krävs.

en: Limit Reached Message
sv: Meddelande om att gränsen har uppnåtts

en: Please enter a message that you want displayed when this form has reached its submission limit and will not accept new submissions.
sv: Ange ett meddelande som ska visas när gränsen för antalet överföringar har nåtts och du inte accepterar några nya överföringar.

en: Form Settings Saved
sv: Formulärinställningarna har sparats

en: Basic Settings
sv: Grundläggande inställningar

en: Ninja Forms basic help goes here.
sv: Här ska Ninja Forms grundläggande hjälp vara.

en: Extend Ninja Forms
sv: Utöka Ninja Forms

en: Documentation coming soon.
sv: Dokumentation kommer snart.

en: Active
sv: Aktiv

en: Installed
sv: Installerat

en: Learn More
sv: Läs mer

en: Backup / Restore
sv: Säkerhetskopiera/återställ

en: Backup Ninja Forms
sv: Säkerhetskopiera Ninja Forms

en: Restore Ninja Forms
sv: Återställ Ninja Forms

en: Data restored successfully!
sv: Data har återställts!

en: Import Favorite Fields
sv: Importera favoritfält

en: Select a file
sv: Välj en fil

en: Import Favorites
sv: Importera favoriter

en: No Favorite Fields Found
sv: Inga favoritfält hittades

en: Export Favorite Fields
sv: Exportera favoritfält

en: Export Fields
sv: Exportera fält

en: Please select favorite fields to export.
sv: Välj vilka favoritfält du vill exportera.

en: Favorites imported successfully.
sv: Favoriter har importerats.

en: Please select a valid favorite fields file.
sv: Välj en giltig fil med favoritfält.

en: Import a form
sv: Importera ett formulär

en: Import Form
sv: Importera formulär

en: Export a form
sv: Exportera ett formulär

en: Export Form
sv: Exportera formulär

en: Please select a form.
sv: Välj ett formulär.

en: Form Imported Successfully.
sv: Formuläret har importerats.

en: Please select a valid exported form file.
sv: Välj en giltig fil med exporterat formulär.

en: Import / Export Submissions
sv: Importera/exportera inskickade formulär

en: Date Settings
sv: Datuminställningar

en: General
sv: Allmänt

en: General Settings
sv: Allmänna inställningar

en: Date Format
sv: Datumformat

en: Tries to follow the %sPHP date() function%s specifications, but not every format is supported.
sv: Försöker följa specifikationerna för %sPHP-datumfunktion()%s, men alla format stöds inte.

en: Currency Symbol
sv: Valutasymbol

en: reCAPTCHA Settings
sv: reCAPTCHA-inställningar

en: reCAPTCHA Site Key
sv: reCAPTCHA-platsnyckel

en: Get a site key for your domain by registering  %shere%s
sv: Få en platsnyckel för din domän genom att registrera dig %shär%s

en: reCAPTCHA Secret Key
sv: Hemlig nyckel för reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Language
sv: Språk för reCAPTCHA

en: Language used by reCAPTCHA. To get the code for your language click %shere%s
sv: Språk som används av reCAPTCHA. Hämta koden för ditt språk genom att klicka %shär%s

en: If this box is checked, ALL Ninja Forms data will be removed from the database upon deletion. %sAll form and submission data will be unrecoverable.%s
sv: Om den här rutan är markerad raderas ALLA data i Ninja Forms från databasen vid borttagning. %sDet kommer inte att gå att återställa data i formulär och inskickat material.%s

en: Disable Admin Notices
sv: Inaktivera meddelanden från admin

en: Never see an admin notice on the dashboard from Ninja Forms. Uncheck to see them again.
sv: Visa aldrig adminmeddelanden  på instrumentpanelen från Ninja Forms. Avmarkera för att visa dem igen.

en: This setting will COMPLETELY remove anything Ninja Forms related upon plugin deletion. This includes SUBMISSIONS and FORMS. It cannot be undone.
sv: Den här inställningen tar HELT OCH HÅLLET bort allt som har att göra med Ninja Forms när plugin-programmet tas bort. Detta inkluderar INSKICKAT MATERIAL och FORMULÄR. Det kan inte ångras.

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Settings Saved
sv: Inställningar sparade

en: Labels
sv: Etiketter

en: Message Labels
sv: Meddelandebeskrivningar

en: Required Field Label
sv: Beskrivning av obligatoriskt fält

en: Required field symbol
sv: Obligatorisk fältsymbol

en: Error message given if all required fields are not completed
sv: Felmeddelande ges om alla obligatoriska fält inte har fyllts i.

en: Required Field Error
sv: Fel - obligatoriskt fält

en: Anti-spam error message
sv: Felmeddelande – Antispam

en: Honeypot error message
sv: Felmeddelande – Honeypot

en: Timer error message
sv: Felmeddelande – Timer

en: JavaScript disabled error message
sv: JavaScript inaktiverade felmeddelandet

en: Please enter a valid email address
sv: Ange en giltig e-postadress

en: Processing Submission Label
sv: Beskrivning för bearbetning av inskickat formulär

en: This message is shown inside the submit button whenever a user clicks "submit" to let them know it is processing.
sv: Det här meddelandet visas inne i sändningsknappen när en användare klickar på ”Skicka” så att de ska veta att materialet bearbetas.

en: Password Mismatch Label
sv: Beskrivning för matchningsfel för lösenord

en: This message is shown to a user when non-matching values are placed in the password field.
sv: Det här meddelandet visas för en användare när värden som inte matchar varandra anges i lösenordsfältet.

en: Licenses
sv: Rättigheter

en: Save & Activate
sv: Spara och aktivera

en: Deactivate All Licenses
sv: Inaktivera alla licenser

en: To activate licenses for Ninja Forms extensions you must first %sinstall and activate%s the chosen extension. License settings will then appear below.
sv: Om du vill aktivera licenser för Ninja Forms-tillägg måste du först %sinstallera och aktivera%s det valda tillägget. Licensinställningarna visas sedan nedan.

en: Reset Forms Conversion
sv: Återställ konverteringen av formulär

en: Reset Form Conversion
sv: Återställ konverteringen av formulär

en: If your forms are "missing" after updating to 2.9, this button will attempt to reconvert your old forms to show them in 2.9.  All current forms will remain in the "All Forms" table.
sv: Om dina formulär "saknas" efter uppdatering till 2.9, försöker den här knappen konvertera om dina gamla formulär och visa dem i 2.9.  Alla nuvarande formulär blir kvar i tabellen ”Alla formulär”.

en: All current forms will remain in the "All Forms" table. In some cases some forms may be duplicated during this process.
sv: Alla nuvarande formulär blir kvar i tabellen ”Alla formulär”. I vissa fall kan det göras dubbletter av en del av formulären under den här proceduren.

en: Admin Email
sv: Admin-e-post

en: User Email
sv: Användarens e-postadress

en: Ninja Forms needs to upgrade your form notifications, click %shere%s to start the upgrade.
sv: Ninja Forms måste uppgradera dina formuläraviseringar. Klicka %shär%s för att starta uppgraderingen.

en: Ninja Forms needs to update your email settings, click %shere%s to start the upgrade.
sv: Ninja Forms måste uppdatera dina e-postinställningar. Klicka %shär%s för att starta uppgraderingen.

en: Ninja Forms needs to upgrade the submissions table, click %shere%s to start the upgrade.
sv: Ninja Forms måste uppgradera överföringstabellen. Klicka %shär%s för att starta uppgraderingen.

en: Thank you for updating to version 2.7 of Ninja Forms. Please update any Ninja Forms extensions from
sv: Tack för att du uppdaterar till version 2.7 av Ninja Forms. Uppdatera alla Ninja Forms-tillägg från

en: Your version of the Ninja Forms File Upload extension isn't compatible with version 2.7 of Ninja Forms. It needs to be at least version 1.3.5. Please update this extension at
sv: Din version av Ninja Forms filöverföringstillägg är inte kompatibel med version 2.7 av Ninja Forms. Det måste vara minst version 1.3.5. Uppdatera det här tillägget på

en: Your version of the Ninja Forms Save Progress extension isn't compatible with version 2.7 of Ninja Forms. It needs to be at least version 1.1.3. Please update this extension at
sv: Din version av Ninja Forms tillägg för att spara formulär är inte kompatibelt med version 2.7 av Ninja Forms. Det måste vara minst version 1.1.3. Uppdatera det här tillägget på

en: Updating Form Database
sv: Uppdatera formulärdatabasen

en: Ninja Forms needs to upgrade your form settings, click %shere%s to start the upgrade.
sv: Ninja Forms måste uppgradera dina formulärinställningar. Klicka %shär%s för att starta uppgraderingen.

en: Ninja Forms Upgrade Processing
sv: Ninja Forms uppgradering – bearbetar

en: Please %scontact support%s with the error seen above.
sv: %sKontakta support%s angående felet som visas ovan.

en: Ninja Forms has completed all available upgrades!
sv: Ninja Forms har slutfört alla tillgängliga uppgraderingar.

en: Go to Forms
sv: Gå till formulär

en: Ninja Forms Upgrade
sv: Uppgradering av Ninja Forms

en: Upgrade
sv: Uppgradera

en: Upgrades Complete
sv: Uppgraderingarna är klara

en: Ninja Forms needs to process %s upgrade(s). This may take a few minutes to complete. %sStart Upgrade%s
sv: Ninja Forms måste bearbeta %s uppgradering(ar). Det kan ta några minuter innan det är klart. %sStarta uppgradering%s

en: Step %d of approximately %d running
sv: Steg %d av cirka %d körs

en: Ninja Forms System Status
sv: Ninja Forms systemstatus

en: Strength indicator
sv: Indikator för styrka

en: Very weak
sv: Mycket svagt

en: Weak
sv: Svagt

en: Medium
sv: Medel

en: Strong
sv: Stark

en: Mismatch
sv: Matchningsfel

en: - Select One
sv: – Välj ett

en: If you are a human and are seeing this field, please leave it blank.
sv: Om du är en människa och ser det här fältet ska du låta det vara tomt.

en: Fields marked with a * are required.
sv: Fält markerade med * är obligatoriska.

en: This is a required field.
sv: Detta är ett obligatoriskt fält.

en: Please check required fields.
sv: Kontrollera de obligatoriska fälten.

en: Calculation
sv: Beräkning

en: Number of decimal places.
sv: Antal decimaler.

en: Textbox
sv: Textfält

en: Output calculation as
sv: Spara beräkningen som

en: Label
sv: Etikett

en: Disable input?
sv: Vill du inaktivera indata?

en: Use the following shortcode to insert the final calculation: [ninja_forms_calc]
sv: Använd följande kortkod för att infoga den slutgiltiga beräkningen: [ninja_forms_calc]

en: You can enter calculation equations here using field_x where x is the ID of the field you want to use. For example, %sfield_53 + field_28 + field_65%s.
sv: Du kan skriva in beräkningsekvationer här med hjälp av field_x där x är ID:t för fältet du vill använda. Exempel: %sfield_53 + field_28 + field_65%s.

en: Complex equations can be created by adding parentheses: %s( field_45 * field_2 ) / 2%s.
sv: Komplicerade ekvationer kan skapas genom att lägga till parenteser: %s( field_45 * field_2 ) / 2%s.

en: Please use these operators: + - * /. This is an advanced feature. Watch out for things like division by 0.
sv: Använd följande matematiska tecken: + - * /. Det här är en avancerad funktion. Håll utkik efter sådant som division med 0.

en: Automatically Total Calculation Values
sv: Summera beräkningsvärden automatiskt

en: Specify Operations And Fields (Advanced)
sv: Ange operationer och fält (avancerat)

en: Use An Equation (Advanced)
sv: Använd en ekvation (avancerat)

en: Calculation Method
sv: Beräkningsmetod

en: Field Operations
sv: Fältoperationer

en: Add Operation
sv: Lägg till operation

en: Advanced Equation
sv: Avancerad ekvation

en: Calculation name
sv: Beräkningsnamn

en: This is the programmatic name of your field. Examples are: my_calc, price_total, user-total.
sv: Det här är fältets programmässiga namn. Exempel är: my_calc, price_total, user-total.

en: Default Value
sv: Standardvärde

en: Custom CSS Class
sv: Anpassad CSS-klass

en: - Select a Field
sv: - Välj ett fält

en: Checkbox
sv: Kryssruta

en: Unchecked
sv: Avmarkerat

en: Checked
sv: Markerat

en: Show This
sv: Visa detta

en: Hide This
sv: Dölj detta

en: Change Value
sv: Ändra värde

en: Afghanistan
sv: Afganistan

en: Albania
sv: Albanien

en: Algeria
sv: Algeriet

en: American Samoa
sv: Amerikanska Samoa

en: Antarctica
sv: Antarktis

en: Antigua And Barbuda
sv: Antigua och Barbuda

en: Armenia
sv: Armenien

en: Australia
sv: Australien

en: Austria
sv: Österrike

en: Belarus
sv: Vitryssland

en: Belgium
sv: Belgien

en: Bosnia And Herzegowina
sv: Bosnien och Hercegovina

en: Brazil
sv: Brasilien

en: British Indian Ocean Territory
sv: British Indian Oceanterritoriet

en: Bulgaria
sv: Bulgarien

en: Cambodia
sv: Kambodja

en: Cameroon
sv: Kamerun

en: Canada
sv: Kanada

en: Cape Verde
sv: Kap Verde

en: Cayman Islands
sv: Caymanöarna

en: Central African Republic
sv: Centralafrikanska republiken

en: Chad
sv: Tchad

en: China
sv: Kina

en: Christmas Island
sv: Julön

en: Cocos (Keeling) Islands
sv: Kokosöarna (Keeling)

en: Comoros
sv: Komorerna

en: Congo
sv: Kongo

en: Congo, The Democratic Republic Of The
sv: Kongo-Kinshasa

en: Cook Islands
sv: Cooköarna

en: Cote D'Ivoire
sv: Elfenbenskusten

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
sv: Kratien (lokalt namn: Hrvatska)

en: Cuba
sv: Kuba

en: Cyprus
sv: Cypern

en: Czech Republic
sv: Tjeckien

en: Denmark
sv: Danmark

en: Dominican Republic
sv: Dominikanska republiken

en: Timor-Leste (East Timor)
sv: Timor-Leste (Östtimor)

en: Egypt
sv: Egypten

en: Equatorial Guinea
sv: Ekvatorialguinea

en: Estonia
sv: Estland

en: Ethiopia
sv: Etiopien

en: Falkland Islands (Malvinas)
sv: Falklandsöarna

en: Faroe Islands
sv: Faroeöarna

en: France
sv: Frankrike

en: France, Metropolitan
sv: Frankrike, storstads

en: French Guiana
sv: Franska Guyana

en: French Polynesia
sv: Franska Polynesien

en: French Southern Territories
sv: Franska södra territorierna

en: Georgia
sv: Georgien

en: Germany
sv: Tyskland

en: Greece
sv: Grekland

en: Greenland
sv: Grönland

en: Heard And Mc Donald Islands
sv: Heard- och McDonaldöarna

en: Holy See (Vatican City State)
sv: Vatikanstaten (Heliga stolen)

en: Hungary
sv: Ungern

en: Iceland
sv: Island

en: India
sv: Indien

en: Indonesia
sv: Indonesien

en: Iran (Islamic Republic Of)
sv: Iran (Islamiska republiken)

en: Iraq
sv: Irak

en: Ireland
sv: Irland

en: Italy
sv: Italien

en: Jordan
sv: Jordanien

en: Kazakhstan
sv: Kazakstan

en: Korea, Democratic People's Republic Of
sv: Korea, Demokratiska folkrepubliken

en: Korea, Republic Of
sv: Korea, Republiken

en: Kyrgyzstan
sv: Kirgizistan

en: Lao People's Democratic Republic
sv: Laos, Demokratiska folkrepubliken

en: Latvia
sv: Lettland

en: Lebanon
sv: Libanon

en: Libyan Arab Jamahiriya
sv: Libyen, Staten

en: Lithuania
sv: Litauen

en: Luxembourg
sv: Luxemburg

en: Macau
sv: Macao

en: Macedonia, Former Yugoslav Republic Of
sv: Makedonien, Republiken, forna Jugoslavien

en: Madagascar
sv: Madagaskar

en: Maldives
sv: Maldiverna

en: Marshall Islands
sv: Marshallöarna

en: Mauritania
sv: Mauretanien

en: Mexico
sv: Mexiko

en: Micronesia, Federated States Of
sv: Mikronesiens federerade stater

en: Moldova, Republic Of
sv: Moldavien, Republiken

en: Mongolia
sv: Mongoliet

en: Morocco
sv: Marocko

en: Mozambique
sv: Moçambique

en: Netherlands
sv: Nederländerna

en: Netherlands Antilles
sv: Nederländska Antillerna

en: New Caledonia
sv: Nya Caledonien

en: New Zealand
sv: Nya Zeeland

en: Northern Mariana Islands
sv: Nordmarianerna

en: Norway
sv: Norge

en: Papua New Guinea
sv: Papua Nya Guinea

en: Philippines
sv: Filippinerna

en: Poland
sv: Polen

en: Romania
sv: Rumänien

en: Russian Federation
sv: Ryssland

en: Saint Kitts And Nevis
sv: Saint Kitts och Nevis

en: Saint Vincent And The Grenadines
sv: Saint Vincent och Grenadinerna

en: Samoa
sv: Självständiga staten Samoa

en: Sao Tome And Principe
sv: São Tomé och Príncipe

en: Saudi Arabia
sv: Saudiarabien

en: Serbia
sv: Serbien

en: Seychelles
sv: Seychellerna

en: Slovakia (Slovak Republic)
sv: Slovakien (Slovakiska republiken)

en: Slovenia
sv: Slovenien

en: Solomon Islands
sv: Salomonöarna

en: South Africa
sv: Sydafrika

en: South Georgia, South Sandwich Islands
sv: Sydgeorgien och Sydsandwichöarna

en: Spain
sv: Spanien

en: St. Helena
sv: Sankta Helena

en: St. Pierre And Miquelon
sv: Saint-Pierre och Miquelon

en: Suriname
sv: Surinam

en: Svalbard And Jan Mayen Islands
sv: Svalbard och Jan Mayen-öarna

en: Sweden
sv: Sverige

en: Switzerland
sv: Schweiz

en: Syrian Arab Republic
sv: Syrien

en: Tajikistan
sv: Tadzjikistan

en: Tanzania, United Republic Of
sv: Tanzania, Förenade republiken

en: Trinidad And Tobago
sv: Trinidad och Tobago

en: Tunisia
sv: Tunisien

en: Turkey
sv: Turkiet

en: Turks And Caicos Islands
sv: Turks- och Caicosöarna

en: Ukraine
sv: Ukraina

en: United Arab Emirates
sv: Förenade Arabemiraten

en: United Kingdom
sv: Storbritannien

en: United States
sv: USA

en: United States Minor Outlying Islands
sv: Förenta staternas (USA) mindre öar i Oceanien och Västindien

en: Viet Nam
sv: Vietnam

en: Virgin Islands (British)
sv: Jungfruöarna (Storbritannien)

en: Virgin Islands (U.S.)
sv: Jungfruöarna (USA)

en: Wallis And Futuna Islands
sv: Wallis- och Futunaöarna

en: Western Sahara
sv: Västra Sahara

en: Yemen
sv: Jemen

en: Yugoslavia
sv: Jugoslavien

en: Country
sv: Land

en: Default Country
sv: Förvalt land

en: Use a custom first option
sv: Använd ett anpassat första alternativ

en: Custom first option
sv: Anpassat första alternativ

en: South Sudan
sv: Sydsudan

en: Credit Card
sv: Kreditkort

en: Card Number Label
sv: Etikett för kortnummer

en: Card Number
sv: Kortnummer

en: Card Number Description
sv: Beskrivning för kortnummer

en: The (typically) 16 digits on the front of your credit card.
sv: De (normalt sett) 16 siffrorna på kreditkortets framsida.

en: Card CVC Label
sv: Etikett för kortets CVC-kod

en: Card CVC Description
sv: Beskrivning för kortets CVC-kod

en: The 3 digit (back) or 4 digit (front) value on your card.
sv: De 3 (baksidan) eller 4 (framsidan) siffrorna på kortet.

en: Card Name Label
sv: Etikett för kortnamn

en: Name on the card
sv: Namn på kortet

en: Card Name Description
sv: Beskrivning av kortnamn

en: The name printed on the front of your credit card.
sv: Namnet som är tryckt på kreditkortets framsida.

en: Card Expiry Month Label
sv: Etikett för kortets utgångsmånad

en: Expiration month (MM)
sv: Utgångsmånad (MM)

en: Card Expiry Month Description
sv: Beskrivning av kortets utgångsmånad

en: The month your credit card expires, typically on the front of the card.
sv: Den månad då kortet upphör att gälla, vanligtvis på kortets framsida.

en: Card Expiry Year Label
sv: Etikett för kortets utgångsår

en: Expiration year (YYYY)
sv: Utgångsår (YYYY)

en: Card Expiry Year Description
sv: Beskrivning av kortets utgångsår

en: The year your credit card expires, typically on the front of the card.
sv: Det år då kortet upphör att gälla, vanligtvis på kortets framsida.

en: Text Element
sv: Textelement

en: Hidden Field
sv: Dolt fält

en: User ID (If logged in)
sv: Användar-ID (om inloggad)

en: User Firstname (If logged in)
sv: Användarens förnamn (om inloggad)

en: User Lastname (If logged in)
sv: Användarens efternamn (om inloggad)

en: User Display Name (If logged in)
sv: Användarens visningsnamn (om inloggad)

en: User Email (If logged in)
sv: Användarens e-postadress (om inloggad)

en: Post / Page ID (If available)
sv: Inläggets/sidans ID (om sådant finns)

en: Post / Page Title (If available)
sv: Inläggets/sidans titel (om sådan finns)

en: Post / Page URL (If available)
sv: Inläggets/sidans URL (om sådan finns)

en: Today's Date
sv: Dagens datum

en: Querystring Variable
sv: Variabel för frågesträng

en: This keyword is reserved by WordPress. Please try another.
sv: Detta nyckelord är reserverat för WordPress. Försök med ett annat nyckelord.

en: Is this an email address?
sv: Är detta en e-postadress?

en: If this box is checked, Ninja Forms will validate this input as an email address.
sv: Om denna ruta är markerad kommer Ninja Forms att verifiera denna inmatning som e-postadress.

en: Send a copy of the form to this address?
sv: Skicka en kopia av formuläret till denna adress?

en: If this box is checked, Ninja Forms will send a copy of this form (and any messages attached) to this address.
sv: Om denna ruta är markerad kommer Ninja Forms att skicka en kopia av detta formulär (och eventuella bifogade meddelanden) till denna adress.

en: Honey Pot
sv: Honeypot

en: hr
sv: timme

en: List
sv: Lista

en: This is the user's state
sv: Detta är användarens stat

en: Selected Value
sv: Valt värde

en: Add Value
sv: Lägg till värde

en: Remove Value
sv: Ta bort värde

en: Calc
sv: Beräkna

en: Dropdown
sv: Dropdown-meny

en: Radio
sv: Radioknapp

en: Checkboxes
sv: Kryssrutor

en: Multi-Select
sv: Flerval

en: List Type
sv: Typ av lista:

en: Multi-Select Box Size
sv: Rutstorlek för flerval

en: Import List Items
sv: Importera listobjekt

en: Show list item values
sv: Visa värden för listobjekt

en: Import
sv: Importera

en: To use this feature, you can paste your CSV into the textarea above.
sv: För att använda denna funktion kan du klistra in ditt CSV i textområdet ovan.

en: The format should look like the following:
sv: Formatet ska se ut som följer:

en: Label,Value,Calc
sv: Etikett,värde,beräkna

en: If you want to send an empty value or calc, you should use '' for those.
sv: Om du vill skicka ett tomt värde eller beräkna ska du använda '' för dem.

en: Selected
sv: Vald

en: Number
sv: Siffror

en: Minimum Value
sv: Minimivärde

en: Maximum Value
sv: Maximivärde

en: Step (amount to increment by)
sv: Steg (belopp att öka med)

en: Organizer
sv: Organisatör

en: Password
sv: Lösenord

en: Use this as a registration password field
sv: Använd detta som ett lösenordsfält för registrering

en: If this box is checked, both password and re-password textboxes will be output.
sv: Om denna ruta är markerad, visas både textrutorna för lösenord och lösenordsbekräftelse.

en: Re-enter Password Label
sv: Ange lösenordsbekräftelsen igen

en: Re-enter Password
sv: Ange lösenordet igen

en: Show Password Strength Indicator
sv: Visa indikator för lösenordsstyrka

en: Hint: The password should be at least seven characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers and symbols like ! " ? $ % ^ &amp; ).
sv: Tips: Lösenordet måste vara minst sju tecken långt. Skapa ett säkrare lösenord genom att använda små och stora bokstäver, siffror och symboler som ! " ? $ % ^ &amp; ).

en: Passwords do not match
sv: Lösenorden stämmer inte överens

en: Star Rating
sv: Stjärnklassificering

en: Number of stars
sv: Antal stjärnor

en: Confirm that you are not a bot
sv: Bekräfta att du inte är en robot

en: Please complete the captcha field
sv: Fyll i captcha-fältet

en: Please make sure you have entered your Site & Secret keys correctly
sv: Se till att du har angett din platsnyckel och din hemliga nyckel korrekt

en: Captcha mismatch. Please enter the correct value in captcha field
sv: Captcha-matchningsfel. Ange korrekt värde i captcha-fältet

en: Anti-Spam
sv: Skräppost

en: Spam Question
sv: Skräppostfråga

en: Spam Answer
sv: Skräppostsvar

en: Submit
sv: Skicka

en: Tax
sv: Moms

en: Tax Percentage
sv: Skatteprocent

en: Should be entered as a percentage. e.g. 8.25%, 4%
sv: Ska anges som procenttal, t.ex. 8,25 %, 4 %

en: Textarea
sv: Textområde

en: Show Rich Text Editor
sv: Visa RTF-redigerare

en: Show Media Upload Button
sv: Visa knapp för uppladdning av media

en: Disable Rich Text Editor on Mobile
sv: Inaktivera RTF-redigerare på mobil

en: Validate as an email address? (Field must be required)
sv: Verifiera som e-postadress? (Fältet måste vara obligatoriskt)

en: Disable Input
sv: Inaktivera inmatning

en: Datepicker
sv: Datumväljare

en: Phone - (555) 555-5555
sv: Telefon - (555) 555-5555iu

en: Currency
sv: Valuta

en: Custom Mask Definition
sv: Anpassa maskdefinition

en: Help
sv: Hjälp

en: Timed Submit
sv: Tidsgräns för sändning

en: Submit button text after timer expires
sv: Skicka knapptext när timern går ut

en: Please wait %n seconds
sv: Vänta i %n sekunder

en: %n will be used to signify the number of seconds
sv: %n kommer att användas för att indikera antalet sekunder

en: Number of seconds for countdown
sv: Antal sekunder för nedräkning

en: This is how long a user must wait to submit the form
sv: Det här är den tid en användare måste vänta för att skicka formuläret

en: If you are a human, please slow down.
sv: Om du är människa måste du sakta ned.

en: You need JavaScript to submit this form. Please enable it and try again.
sv: Du behöver JavaScript för att skicka det här formuläret. Aktivera det och försök igen.

en: List Field Mapping
sv: Listfältmappning

en: Interest Groups
sv: Intressegrupper

en: Single
sv: Singel

en: Multiple
sv: Flera

en: Lists
sv: Listor

en: refresh
sv: Uppdatera

en: Submission Metabox
sv: Sändning metabox

en: User Meta (if logged in)
sv: Användarens meta (om inloggad)

en: Collect Payment
sv: Ta betalt

en: No forms found.
sv: Inga formulär hittades.

en: Date Created
sv: Skapat den

en: title
sv: titel

en: updated
sv: uppdaterat

en: Go get a life, script kiddies
sv: Försöket har misslyckats

en: Parent Item:
sv: Överordnat objekt:

en: All Items
sv: Alla objekt

en: Add New Item
sv: Lägg till nytt objekt

en: New Item
sv: Nytt objekt

en: Edit Item
sv: Redigera objekt

en: Update Item
sv: Uppdatera objekt

en: View Item
sv: Visa objekt

en: Search Item
sv: Sökobjekt

en: Not found in Trash
sv: Hittades inte i papperskorgen

en: Form Submissions
sv: Formulärsändningar

en: Submission Info
sv: Sändningsinfo

en: Add New Form
sv: Lägg till nytt formulär

en: Form Template Import Error.
sv: Importfel på formulärmall.

en: Fields
sv: F&auml;lt

en: There uploaded file is not a valid format.
sv: Den uppladdade filen är inte ett giltigt format.

en: Invalid Form Upload.
sv: Uppladdning av ogiltigt formulär.

en: Import Forms
sv: Importera formulär

en: Export Forms
sv: Exportera formulär

en: Equation (Advanced)
sv: Ekvation (avancerad)

en: Operations and Fields (Advanced)
sv: Åtgärder och fält (avancerade)

en: Auto-Total Fields
sv: Fält med automatisk summa

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
sv: Den uppladdade filen överstiger direktivet upload_max_filesize i php.ini.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
sv: Den uppladdade filen överskrider direktivet MAX_FILE_SIZE som angetts i HTML-formuläret.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
sv: Den uppladdade filen laddades endast upp delvis.

en: No file was uploaded.
sv: Filen laddades inte upp.

en: Missing a temporary folder.
sv: En temporär mapp saknas.

en: Failed to write file to disk.
sv: Misslyckades med att skriva filen till disken.

en: File upload stopped by extension.
sv: Filuppladdning stoppades pga filändelse.

en: Unknown upload error.
sv: Okänt uppladdningsfel.

en: File Upload Error
sv: Fel vid filöverföring

en: Add-On Licenses
sv: Tilläggslicenser

en: Migrations and Mock Data complete.
sv: Migreringar och låtsasdata slutförda.

en: View Forms
sv: Visa formulär

en: Save Settings
sv: Spara inst&auml;llningar

en: Server IP Address
sv: Serverns IP-adress

en: Host Name
sv: Värdnamn

en: Append a Ninja Forms
sv: Lägg till ett Ninja Forms

en: Form Not Found
sv: Formuläret saknas

en: Field Not Found
sv: Fältet saknas

en: An unexpected error occurred.
sv: Ett oväntat fel uppstod.

en: Preview does not exist.
sv: Förhandsgranskning existerar inte.

en: Payment Gateways
sv: Betalningsnätslussar

en: Payment Total
sv: Summa att betala

en: Email address or search for a field
sv: E-postadress eller sökning för ett fält

en: Subject Text or seach for a field
sv: Ämnestext eller sökning för ett fält

en: Attach CSV
sv: Bifoga CSV

en: URL
sv: Webbadress

en: Label Here
sv: Etikett här

en: Help Text Here
sv: Hjälptext här

en: Enter the label of the form field. This is how users will identify individual fields.
sv: Ange etiketten för formulärfältet. Det är så här användarna kommer att identifiera individuella fält.

en: Form Default
sv: Formulärstandard

en: Hidden
sv: Dold

en: Select the position of your label relative to the field element itself.
sv: Välj position för din etikett i förhållande till själva fältelementet.

en: Required Field
sv: Obligatoriskt fält

en: Ensure that this field is completed before allowing the form to be submitted.
sv: Se till att detta fält fylls i innan formuläret tillåts skickas.

en: Number Options
sv: Sifferalternativ

en: Min
sv: Från

en: Max
sv: Till

en: Step
sv: Steg

en: Options
sv: Funktioner

en: One
sv: En

en: one
sv: ett

en: Two
sv: Två

en: two
sv: två

en: Three
sv: Tre

en: three
sv: tre

en: Calc Value
sv: Beräkna värde

en: Restricts the kind of input your users can put into this field.
sv: Begränsar vilken typ av inmatningar dina användare kan göra i detta fält.

en: none
sv: ingen

en: US Phone
sv: Telefonnummer USA

en: custom
sv: anpassad

en: Custom Mask
sv: Anpassa mask

en: <ul>
                                <li>a - Represents an alpha character (A-Z,a-z) - Only allows letters to be entered. </li>
                                <li>9 - Represents a numeric character (0-9) - Only allows numbers to be entered.</li>
                                <li>* - Represents an alphanumeric character (A-Z,a-z,0-9) - This allows both numbers and
                                letters to be entered.</li>
                            </ul>
sv: <ul>
                                <li>a – Står för alfatecken (A–Z,a–z) – tillåter endast inmatning av bokstäver.</li> 
                                <li>9 – Står för siffror (0–9) – tillåter endast inmatning av siffror.</li>
                                <li>* – Står för alfanumeriska tecken (A–Z,a–z,0– 9) – tillåter inmatning av både siffror och bokstäver.</li>
                            </ul>

en: Limit Input to this Number
sv: Begränsa inmatning till detta antal

en: Character(s)
sv: Tecken

en: Word(s)
sv: Ord

en: Text to Appear After Counter
sv: Text att visa efter räknaren

en: Character(s) left
sv: Tecken kvar

en: Enter text you would like displayed in the field before a user enters any data.
sv: Ange den text du skulle vilja visa i fältet innan en användare anger data.

en: Custom Class Names
sv: Anpassa klassnamn

en: Container
sv: Behållare

en: Adds an extra class to your field wrapper.
sv: Lägger till en extra klass till din fältcontainer.

en: Adds an extra class to your field element.
sv: Lägger till en extra klass till ditt fältelement.

en: DD/MM/YYYY
sv: DD/MM/ÅÅÅÅ

en: DD-MM-YYYY
sv: DD-MM-ÅÅÅÅ

en: MM/DD/YYYY
sv: MM/DD/ÅÅÅÅ

en: MM-DD-YYYY
sv: MM-DD-ÅÅÅÅ

en: YYYY-MM-DD
sv: ÅÅÅÅ-MM-DD

en: YYYY/MM/DD
sv: ÅÅÅÅ/MM/DD

en: Friday, November 18, 2019
sv: Fredagen den 18 november 2019

en: Default To Current Date
sv: Ange innevarande datum som standard

en: Number of seconds for timed submit.
sv: Antal sekunder för tidsgräns för sändning.

en: Field Key
sv: Fältnyckel

en: Creates a unique key to identify and target your field for custom development.
sv: Skapar en unik nyckel för att identifiera och använda ditt fält för anpassad utveckling.

en: Label used when viewing and exporting submissions.
sv: Etikett används vid visning och export av sändningar.

en: Shown to users as a hover.
sv: Visas för användare som en hovring.

en: Description
sv: Beskrivning

en: Sort as Numeric
sv: Sortera som numerisk

en: This column in the submissions table will sort by number.
sv: Denna kolumn i sändningstabellen kommer att sortera efter nummer.

en: Number of seconds for the countdown
sv: Antal sekunder för nedräkningen

en: Use this as a reistration password field. If this box is check, both
                            password and re-password textboxes will be output
sv: Använd detta som ett lösenordsfält för registrering. Om denna ruta är markerad, visas både                              textrutorna för lösenord och lösenordsbekräftelse.

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Allows rich text input.
sv: Tillåter RTF-inmatning.

en: Processing Label
sv: Bearbetar etikett

en: Checked Calculation Value
sv: Markerat beräkningsvärde

en: This number will be used in calculations if the box is checked.
sv: Denna siffra kommer att användas i beräkningar om rutan har markerats.

en: Unchecked Calculation Value
sv: Omarkerat beräkningsvärde

en: This number will be used in calculations if the box is unchecked.
sv: Denna siffra kommer att användas i beräkningar om rutan inte har markerats.

en: Display This Calculation Variable
sv: Visa denna beräkningsvariabel

en: - Select a Variable
sv: – Välj en variabel

en: Price
sv: Pris

en: Use Quantity
sv: Använd kvantitet

en: Allows users to choose more than one of this product.
sv: Tillåt användarna att välja mer än en av denna produkt.

en: Product Type
sv: Produkttyp

en: Single Product (default)
sv: En enda produkt (standard)

en: Multi Product - Dropdown
sv: Flera produkter – listruta

en: Multi Product - Choose Many
sv: Flera produkter – välj många

en: Multi Product - Choose One
sv: Flera produkter – välj en

en: User Entry
sv: Användarpost

en: Cost
sv: Pris

en: Cost Options
sv: Kostnadsalternativ

en: Single Cost
sv: En enda kostnad

en: Cost Dropdown
sv: Kostnad – listruta

en: Cost Type
sv: Kostnadstyp

en: Product
sv: Produkt:

en: - Select a Product
sv: – Välj en produkt

en: Answer
sv: Svara

en: A case sensitive answer to help prevent spam submissions of your form.
sv: Ett skiftlägeskänsligt svar för att undvika skräppostsändningar av ditt formulär.

en: Taxonomy
sv: Taxonomi

en: Add New Terms
sv: Lägg till nya termer

en: This is a user's state.
sv: Detta är en användares stat.

en: Used for marking a field for processing.
sv: Används för att markera ett fält för bearbetning.

en: Saved Fields
sv: Sparade fält

en: Common Fields
sv: Vanliga fält

en: User Information Fields
sv: Användarinformationsfält

en: Pricing Fields
sv: Prisfält

en: Layout Fields
sv: Layoutfält

en: Miscellaneous Fields
sv: Diversefält

en: Your form has been successfully submitted.
sv: Ditt formulär har skickats in.

en: Ninja Forms Submission
sv: Ninja Formulärinlämning

en: Save Submission
sv: Spara inlämningen

en: Variable Name
sv: Namn på variabel

en: Equation
sv: Ekvation

en: Default Label Position
sv: Position för standardetikett

en: Wrapper
sv: Container

en: Form Key
sv: Formulärnyckel

en: Programmatic name that can be used to reference this form.
sv: Programmässigt namn som kan användas för att hänvisa till detta formulär.

en: Add Submit Button
sv: Lägg till skickaknapp

en: We've noticed that don't have a submit button on your form. We can add one for your automatically.
sv: Vi har lagt märke till att du inte har någon skickaknapp på ditt formulär. Vi kan lägga till en åt dig automatiskt.

en: Logged In
sv: Inloggad

en: Does apply to form preview.
sv: Gäller förhandsgranskning av formulär.

en: Submission Limit
sv: Sändningsgräns

en: Does NOT apply to form preview.
sv: Gäller INTE förhandsgranskning av formulär.

en: Display Settings
sv: Bildskärmsinställningar

en: Calculations
sv: Beräkningar

en: Price:
sv: Pris:

en: Quantity:
sv: Antal:

en: Add
sv: Lägg till

en: Open in new window
sv: Öppna i nytt fönster

en: If you are a human seeing this field, please leave it empty.
sv: Om du är en människa och ser det här fältet ska du låta det vara tomt.

en: Available
sv: Tillgängligt

en: Please enter a valid email address!
sv: Ange en giltig e-postadress!

en: These fields must match!
sv: Dessa fält måste stämma överens!

en: Number Min Error
sv: Nummer min fel

en: Number Max Error
sv: Nummer max fel

en: Please increment by
sv: Öka i steg om

en: Insert Link
sv: Infoga länk

en: Insert Media
sv: Infoga media

en: Please correct errors before submitting this form.
sv: Korrigera fel innan du skickar in det här formuläret.

en: Honeypot Error
sv: Honeypot-fel

en: File Upload in Progress.
sv: Filuppläggning pågår.

en: FILE UPLOAD
sv: FILUPPLADDNING

en: All Fields
sv: Alla fält

en: Sub Sequence
sv: Undersekvens

en: Post ID
sv: Inläggs-ID

en: Post Title
sv: Inläggstitel

en: Post URL
sv: Inläggsadress

en: IP Address
sv: IP-address

en: User ID
sv: Användar ID

en: First Name
sv: Namn

en: Last Name
sv: Efternamn

en: Display Name
sv: Namn som visas

en: Opinionated Styles
sv: Egensinniga stilar

en: Dark
sv: Mörkt

en: Use default Ninja Forms styling conventions.
sv: Använd Ninja Forms standardtypsnitt.

en: Rollback
sv: Återställ

en: Rollback to v2.9.x
sv: Återställ till v2.9.x

en: Rollback to the most recent 2.9.x release.
sv: Återställ till den senaste 2.9.x-versionen.

en: m/d/Y
sv: m/d/Å

en: reCaptcha Settings
sv: reCaptcha-inställningar

en: reCAPTCHA Theme
sv: reCAPTCHA-tema

en: Rich Text Editor (RTE)
sv: RTF-redigerare (RTE)

en: Advanced
sv: Avancerad

en: Blank Forms
sv: Blanka formulär

en: Contact Me
sv: Kontakta mig

en: Mock Success Message Action
sv: Falsk - åtgärden lyckades

en: Thank you {field:name} for filling out my form!
sv: Tack {field:name} för att du fyllde i det här formuläret!

en: Mock Email Action
sv: Falsk - e-poståtgärd

en: This is an email action.
sv: Detta är en e-poståtgärd

en: Hello, Ninja Forms!
sv: Hej Ninja Forms!

en: Mock Save Action
sv: Falsk - sparåtgärd

en: This is a test
sv: Detta är ett test

en: John Doe
sv: Johan Svensson

en: user@gmail.com
sv: anvandare@gmail.com

en: This is another test.
sv: Det här är ytterligare ett test

en: Get Help
sv: Få hjälp

en: What Can We Help You With?
sv: Vad kan vi stå till tjänst med?

en: Agree?
sv: Håller du med?

en: Best Contact Method?
sv: Bästa kontaktmetod?

en: Phone
sv: Tel

en: Snail Mail
sv: Snigelpost

en: Send
sv: Skicka

en: Kitchen Sink
sv: Diskbänk

en: Select List
sv: Välj lista

en: Option One
sv: Alternativ ett

en: Option Two
sv: Alternativ två

en: Option Three
sv: Alternativ tre

en: Radio List
sv: Radiolista

en: Bathroom Sink
sv: Köksbänken

en: Checkbox List
sv: Kryssrutelista

en: These are all the fields in the User Information section.
sv: Det här är samtliga fälten i Användarinformation.

en: Address
sv: Adress

en: City
sv: Stad

en: Zip Code
sv: Postnummer

en: These are all the fields in the Pricing section.
sv: Det här är samtliga fälten i Priser.

en: Product (quanitity included)
sv: Produkt (kvantitet som ingår)

en: Product (seperate quantity)
sv: Produkt (separat kvantitet)

en: Quantity
sv: Antal:

en: Total
sv: Summa

en: Credit Card Full Name
sv: Fullständigt namn på kreditkort

en: Credit Card Number
sv: Kreditkortsnummer

en: Credit Card CVV
sv: CVV-kod på kreditkort

en: Credit Card Expiration
sv: Kreditkortets sista giltighetsdatum

en: Credit Card Zip Code
sv: Postnummer för kreditkort

en: These are various special fields.
sv: Det här är diverse specialfält.

en: Anti-Spam Question (Answer = answer)
sv: Anti-spam fråga (svar = svar)

en: answer
sv: svar

en: processing
sv: behandlar

en: Long Form -
sv: Långt formulär -

en:  Fields
sv:  Fält

en: Field #
sv: Fält nr

en: Email Subscription Form
sv: Formulär för e-postprenumeration

en: Email Address
sv: E-postadress

en: Enter your email address
sv: Ange din e-postadress

en: Subscribe
sv: Prenumerera

en: Product Form (with Quantity Field)
sv: Produktformulär (med fältet Kvantitet)

en: Purchase
sv: Köp

en: You purchased
sv: Du har köpt

en: product(s) for
sv: produkt(-er) för

en: Product Form (Inline Quantity)
sv: Produktformulär (kvantitet inline)

en:  product(s) for
sv:  produkt(-er) för

en: Product Form (Multiple Products)
sv: Produktformulär (flera produkter)

en: Product A
sv: Produkt A

en: Quantity for Product A
sv: Kvantitet för Produkt A

en: Product B
sv: Produkt B

en: Quantity for Product B
sv: Kvantitet för Produkt B

en: of Product A and
sv: av Produkt A och

en: of Product B for $
sv: av Produkt B för $

en: Form with Calculations
sv: Formulär med beräkningar

en: My First Calculation
sv: Min första beräkning

en: My Second Calculation
sv: Min andra beräkning

en: Calculations are returned with the AJAX response ( response -> data -> calcs
sv: Beräkningar returneras med AJAX-svar (svar -> data -> beräkningar

en: copy
sv: Kopiera

en: Save Form
sv: Spara mall

en: Credit Card Zip
sv: Postnummer för kreditkort

en: You must be logged in to preview a form.
sv: Du måste vara inloggad för att förhandsgranska ett formulär.

en: No Fields Found.
sv: Inga fält hittades.

en: Notice: Ninja Forms shortcode used without specifying a form.
sv: Meddelande: Ninja Forms kortkod används utan att specificera ett formulär.

en: Ninja Forms shortcode used without specifying a form.
sv: Ninja Forms kortkod används utan att specificera ett formulär.

en: Address 2
sv: Adressrad 2

en: Button
sv: Knapp

en: Single Checkbox
sv: En enda kryssruta

en: checked
sv: markerad

en: unchecked
sv: avmarkerad

en: Credit Card CVC
sv: CVC på kreditkort

en: d-m-Y
sv: d-m-Å

en: m-d-Y
sv: m-d-Å

en: Y-m-d
sv: Å-m-d

en: Y/m/d
sv: Y-m-d

en: l, F d Y
sv: l, F d Å

en: State
sv: Landskap

en: Note text can be edited in the note field's advanced settings below.
sv: Meddelanderutan kan redigeras i meddelandefältets avancerade inställningar nedan.

en: Note
sv: Notis

en: Password Confirm
sv: Bekräfta lösenord

en: password
sv: lösenordet

en: Please complete the recaptcha
sv: Fyll i recaptcha

en: Advanced Shipping
sv: Avancerad leverans

en: Question
sv: Fråga

en: Question Position
sv: Frågeposition

en: Incorrect Answer
sv: Felaktigt svar

en: Number of Stars
sv: Antal stjärnor

en: Terms List
sv: Termlista

en: No available terms for this taxonomy. %sAdd a term%s
sv: Inga tillgängliga termer för denna taxonomi. %sLägg till en term%s

en: No taxonomy selected.
sv: Ingen taxonomi har valts.

en: Available Terms
sv: Tillgängliga termer

en: Paragraph Text
sv: Textstycke

en: Single Line Text
sv: Enkelrad text

en: Zip
sv: Postkod

en: Post
sv: Posta

en: Query Strings
sv: Frågesträngar

en: Query String
sv: Frågesträng

en: User
sv: Användare

en:  requires an update. You have version
sv:  behöver uppdateras. Version

en:  installed. The current version is
sv:  är installerad. Den aktuella versionen är

en: Editing Field
sv: Redigera fält

en: Label Name
sv: Etikettnamn

en: Above Field
sv: Ovanför fält

en: Below Field
sv: Nedanför fält

en: Left of Field
sv: Till vänster om fält

en: Right of Field
sv: Till höger om fält

en: Hide Label
sv: Dölj etikett

en: Class Name
sv: Klassnamn

en: Basic Fields
sv: Grundläggande fält

en: Mult-Select
sv: Multi-val

en: Add new field
sv: Lägg till nytt fält

en: Add new action
sv: Lägg till ny åtgärd

en: Expand Menu
sv: Expandera meny

en: Publish
sv: Publicera

en: PUBLISH
sv: PUBLICERA

en: Loading
sv: Laddar upp

en: View Changes
sv: Visa ändringar

en: Add form fields
sv: Lägg till formulärfält

en: Get started by adding your first form field.
sv: Kom igång genom att lägga till ditt första formulärfält.

en: Add New Field
sv: Lägg till nytt fält

en: Just click here and select the fields you want.
sv: Klicka här och markerade önskade fält.

en: It's that easy. Or...
sv: Så enkelt är det. Eller...

en: Start from a template
sv: Börja med en mall

en: Contact Us
sv: Kontakata oss

en: Allow your users to contact you with this simple contact form. You can add and remove fields as needed.
sv: Låt dina användare kontakta dig med detta enkla kontaktformulär. Du kan lägga till och ta bort fält efter behov.

en: Quote Request
sv: Offertförfrågan

en: Manage quote requests from your website easily with this remplate. You can add and remove fields as needed.
sv: Hantera offertförfrågan enkelt från din webbplats med denna mall. Du kan lägga till och ta bort fält efter behov.

en: Event Registration
sv: Anmälan till evenemang

en: Allow user to register for your next event this easy to complete form. You can add and remove fields as needed.
sv: Låt användaren anmäla sig till ditt nästa evenemang med detta enkla formulär. Du kan lägga till och ta bort fält efter behov.

en: Newsletter Sign Up Form
sv: Registreringsformulär för nyhetsbrev

en: Add subscribers and grow your email list with this newsletter signup form. You can add and remove fields as needed.
sv: Lägg till prenumeranter och utöka din e-postlista med detta registreringsformulär för nyhetsbrev. Du kan lägga till och ta bort fält efter behov.

en: Add form actions
sv: Lägg till formulär - åtgärder

en: Get started by adding your first form field. Just click the plus and select the actions you want. It's that easy.
sv: Kom igång genom att lägga till ditt första formulärfält. Klicka på plustecknet och markera önskade åtgärder. Så enkelt är det.

en: Duplicate (^ + C + click)
sv: Duplicera (^ + C + klicka)

en: Delete (^ + D + click)
sv: Ta bort (^ + D + klicka)

en: Actions
sv: Åtg&auml;rder

en: Toggle Drawer
sv: Växla låda

en: Full screen
sv: Helskärm

en: Half screen
sv: Halvskärm

en: Undo
sv: Ångra

en: Done
sv: Klar

en: Undo All
sv: Ångra alla

en:  Undo All
sv:  Ångra alla

en: Almost there...
sv: Nästan klart ...

en: Not Yet
sv: Inte ännu

en:  Open in new window
sv:  Öppna i nytt fönster

en: De-activate
sv: Inaktivera

en: Fix it.
sv: Fixa detta.

en: - Select a form
sv: - Välj ett formulär

en: Being Date
sv: Tillsvidaredatum

en: Before requesting help from our support team please review:
sv: Vänligen läs igenom innan du begär hjälp från vårt supportteam:

en: Ninja Forms THREE documentation
sv: Ninja Forms THREE-dokumentation

en: What to try before contacting support
sv: Vad du kan pröva innan du kontaktar support

en: Our Scope of Support
sv: Supporttjänsternas omfattning

en: Import Fields
sv: Importera fält

en: Updated on:
sv: Uppdaterat:

en: Submitted on:
sv: Inskickat:

en: Submitted by:
sv: Inskickat av:

en: Submission Data
sv: Sändningsdata

en: View
sv: Visa

en: Show More
sv: Visa mer

en: Editing field
sv: Redigera fält

en: Form Fields
sv: Formulärfält

en: Preview Changes
sv: Förhandsgranska ändringarna

en: Contact Form
sv: Kontaktformulär

en: Oops! That addon is not yet compatible with Ninja Forms THREE. %sLearn More%s.
sv: Hoppsan! Den tilläggskomponenten är inte kompatibel med Ninja Forms THREE ännu. %sLäs mer%s.

en: %s was deactivated.
sv: %s har inaktiverats.

en: Please help us improve Ninja Forms!
sv: Hjälp oss att förbättra Ninja Forms!

en: If you opt-in, some data about your installation of Ninja Forms will be sent to NinjaForms.com (this does NOT include your submissions).
sv: Om du samtycker kommer vissa data om din installation av Ninja Forms att skickas till NinjaForms.com (detta inkluderar INTE dina sändningar).

en: If you skip this, that's okay! Ninja Forms will still work just fine.
sv: Om du hoppar över detta är det okej. Ninja Forms kommer ändå att fungera bra.

en: %sAllow%s
sv: %sTillåt%s

en: %sDo not allow%s
sv: %sTillåt inte%s

en: You do not have permission.
sv: Du har inte behörighet.

en: Permission Denied
sv: Behörighet nekades.

en: DEBUG: Switch to 2.9.x
sv: FELSÖK: Växla till 2.9.x

en: DEBUG: Switch to 3.0.x
sv: FELSÖK: Växla till 3.0.x
