Ninja Forms 3.0 - en to tr translation catalogue (1194 entries)

en: Notice: JavaScript is required for this content.
tr: Bildirim: Bu içerik için bir JavaScript gereklidir.

en: Cheatin&#8217; huh?
tr: Hile mi yapıyorsun?

en: Fields marked with an %s*%s are required
tr: %s*%s işareti olan alanlar zorunludur

en: Please ensure all required fields are completed.
tr: Lütfen tüm zorunlu alanları tamamlayın.

en: This is a required field
tr: Bu zorunlu bir alandır

en: Please answer the anti-spam question correctly.
tr: İstenmeyen posta sorusunu lütfen doğru olarak yanıtlayın.

en: Please leave the spam field blank.
tr: İstenmeyen posta alanını lütfen boş bırakın.

en: Please wait to submit the form.
tr: Formu göndermek için lütfen bekleyin.

en: You cannot submit the form without Javascript enabled.
tr: Javascript etkin olmadan formu gönderemezsiniz.

en: Please enter a valid email address.
tr: Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

en: Processing
tr: İşleniyor

en: The passwords provided do not match.
tr: Şifreler eşleşmiyor.

en: Add Form
tr: Form Ekle

en: Select a form or type to search
tr: Aramak için form seçin ya da yazın

en: Cancel
tr: Vazgeç

en: Insert
tr: Ekle

en: Invalid form id
tr: Geçersiz form kimliği

en: Increase Conversions
tr: Dönüştürmeleri Artır

en: Did you know that you can increase form conversion by breaking larger forms into smaller, more easily digested parts?<p>The Multi-Part Forms extension for Ninja Forms makes this quick and easy.</p>
tr: Form dönüştürmesini, büyük formları daha kolay sindirilmiş olan daha küçük parçalara ayırarak artırabileceğinizi biliyor muydunuz?<p>Ninja Forms'un Çok Parçalı Form uzantısı, bu süreci hızlı ve kolay bir hale getiriyor.</p>

en: Learn More About Multi-Part Forms
tr: Çok Parçalı Formlarla İlgili Ayrıntılı Bilgi Edinin

en: Maybe Later
tr: Belki Daha Sonra

en: Dismiss
tr: Kapat

en: Users are more likely to complete long forms when they can save and return to complete their submission later.<p>The Save Progress extension for Ninja Forms makes this quick and easy.</p>
tr: Kullanıcılar, gönderimlerini daha sonra tamamlamak için kaydetme ve geri dönme seçenekleri olduğunda uzun formları doldurmayı isteyebilir.<p>Ninja Forms'un Kaydetme İlerleme Durumu uzantısı, bu süreci hızlı ve kolay bir hale getiriyor.</p>

en: Learn More About Save Progress
tr: Kaydetme İlerleme Durumu İle İlgili Ayrıntılı Bilgi Edinin

en: Email
tr: E-Posta

en: From Name
tr: Gönderen Adı

en: Name or fields
tr: Ad veya alanlar

en: Email will appear to be from this name.
tr: E-posta, bu addan gönderilmiş olarak görüntülenir.

en: From Address
tr: Gönderen Adresi

en: One email address or field
tr: Bir e-posta adresi ya da alan

en: Email will appear to be from this email address.
tr: E-posta, bu e-posta adresinden gönderilmiş olarak görüntülenir.

en: To
tr: Alıcı

en: Email addresses or search for a field
tr: E-posta adresleri ya da alan arama

en: Who should this email be sent to?
tr: Bu e-postayı kime göndermelisiniz?

en: Subject
tr: Konu

en: Subject Text or search for a field
tr: Konu Metni ya da alan arama

en: This will be the subject of the email.
tr: Bu, e-postanın konusu olacaktır.

en: Email Message
tr: E-posta Mesajı

en: Attachments
tr: Ekler

en: Submission CSV
tr: CSV Gönderimi

en: Advanced Settings
tr: Gelişmiş Ayarlar

en: Plain Text
tr: Düz Metin

en: Reply To
tr: Yanıtla

en: Redirect
tr: Yönlendir

en: Success Message
tr: Başarı Mesajı

en: Before Form
tr: Önceki Form

en: After Form
tr: Sonraki Form

en: Location
tr: Konum

en: Message
tr: Mesaj

en: duplicate
tr: çoğalt

en: Deactivate
tr: Devre dışı bırak

en: Activate
tr: Etkinleştir

en: Edit
tr: Düzenle

en: Delete
tr: Sil

en: Duplicate
tr: Çoğalt

en: Name
tr: İsim

en: Type
tr: Tür

en: Date Updated
tr: Güncelleme Tarihi

en: - View All Types
tr: - Tüm Türleri Görüntüle

en: Get More Types
tr: Daha Fazla Tür Edinin

en: Email & Actions
tr: E-posta ve Eylemler

en: Add New
tr: Yeni ekle

en: New Action
tr: Yeni Eylem

en: Edit Action
tr: Eylemi Düzenle

en: Back To List
tr: Listeye Dön

en: Action Name
tr: Eylem Adı

en: Get More Actions
tr: Daha Fazla Eylem Edinin

en: Action Updated
tr: Eylem Güncellendi

en: Select a field or type to search
tr: Aramak için alan seçin ya da yazın

en: Insert Field
tr: Alanı Yerleştir

en: Insert All Fields
tr: Tüm Alanları Yerleştir

en: Please select a form to view submissions
tr: Lütfen gönderimleri görüntülemek için bir form seçin

en: No Submissions Found
tr: Gönderim Bulunamadı

en: Submissions
tr: Gönderimler

en: Submission
tr: Gönderim

en: Add New Submission
tr: Yeni Gönderim Ekle

en: Edit Submission
tr: Gönderimi Düzenle

en: New Submission
tr: Yeni Gönderim

en: View Submission
tr: Gönderimi Görüntüle

en: Search Submissions
tr: Gönderimleri Ara

en: No Submissions Found In The Trash
tr: Çöp Kutusunda Gönderim Bulunamadı

en: Date
tr: Tarih

en: Edit this item
tr: Öğeyi düzenle

en: Export this item
tr: Bu öğeyi dışa aktar

en: Export
tr: Dışa Aktar

en: Move this item to the Trash
tr: Bu öğeyi çöpe taşı

en: Trash
tr: Çöp

en: Restore this item from the Trash
tr: Bu öğeyi çöpten geri yükle

en: Restore
tr: Geri Yükleme

en: Delete this item permanently
tr: Bu öğeyi kalıcı olarak sil

en: Delete Permanently
tr: Kalıcı Olarak Sil

en: Unpublished
tr: Yayımlanmamış

en: %s ago
tr: %s önce

en: Submitted
tr: Gönderildi

en: Select a form
tr: Form seçin

en: Begin Date
tr: Başlangıç Tarihi

en: End Date
tr: Bitiş Tarihi

en: %s updated.
tr: %s güncellendi.

en: Custom field updated.
tr: Özel Alan Güncelendi

en: Custom field deleted.
tr: Özel Alan Silindi

en: %1$s restored to revision from %2$s.
tr: %1$s, %2$s tarafından gelen revizyon durumuna geri getirildi.

en: %s published.
tr: %s yayımlandı.

en: %s saved.
tr: %s kaydedildi.

en: %1$s submitted. <a href="%2$s" target="_blank">Preview %3$s</a>
tr: %1$s gönderildi. <a href="%2$s" target="_blank">%3$s önizlemesi</a>

en: %1$s scheduled for: <strong>%2$s</strong>. <a href="%3$s" target="_blank">Preview %4$s</a>
tr: %1$s, şu şekilde planlandı: <strong>%2$s</strong>. <a href="%3$s" target="_blank">%4$s önizlemesi</a>

en: %1$s draft updated. <a href="%2$s" target="_blank">Preview %3$s</a>
tr: %1$s taslak güncellendi. <a href="%2$s" target="_blank">%3$s önizlemesi</a>

en: Download All Submissions
tr: Tüm Gönderimleri İndir

en: Back to list
tr: Listeye dön

en: User Submitted Values
tr: Kullanıcı Tarafından Gönderilen Değerler

en: Submission Stats
tr: Gönderim İstatistikleri

en: Field
tr: Alan

en: Value
tr: Değer

en: Status
tr: Durum

en: Submitted on
tr: Gönderme tarihi

en: Modified on
tr: Değiştirme tarihi

en: Submitted By
tr: Gönderen

en: Update
tr: Güncelle

en: Date Submitted
tr: Gönderildiği Tarih

en: Ninja Forms cannot be network activated. Please visit each site's dashboard to activate the plugin.
tr: Ninja Forms, ağ ile etkinleştirilemez. Eklentiyi etkinleştirmek için lütfen her bir sitenin panosunu ziyaret edin.

en: You will find this included with your purchase email.
tr: Bunu, satın aldığınız e-postaya dahil olarak bulacaksınız.

en: Key
tr: Anahtar

en: Could not activate license. Please verify your license key
tr: Lisans etkinleştirilemedi. Lütfen lisans anahtarınızı doğrulayın

en: Deactivate License
tr: Lisansı Devre Dışı Bırak

en: User Submitted Values:
tr: Kullanıcı Tarafından Verilen Değerler:

en: Thank you for filling out this form.
tr: Bu formu doldurduğunuz için teşekkürler.

en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a>.
tr: Yeni %1$s sürümü çıktı. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">%3$s sürümüne yönelik ayrıntıları görüntüleyin </a>.

en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s">update now</a>.
tr: Yeni %1$s sürümü çıktı. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">%3$s sürümüne yönelik ayrıntıları görüntüleyin </a> ya da <a href="%4$s">şimdi güncelleme yapın</a>.

en: You do not have permission to install plugin updates
tr: Eklenti güncellemelerini yüklemek için izniniz yok

en: Error
tr: Hata

en: Standard Fields
tr: Standart Alanlar

en: Layout Elements
tr: Sayfa Düzeni Öğeleri

en: Post Creation
tr: Gönderi Oluşturma

en: Please rate %sNinja Forms%s %s on %sWordPress.org%s to help us keep this plugin free.  Thank you from the WP Ninjas team!
tr: Bu eklentiyi ücretsiz olarak sunmaya devam etmemizde yardımcı olmak için lütfen %sWordPress.org%s sayfasından %sNinja Forms%s %s için puan verin.  WP Ninjas ekibinden teşekkür mesajı!

en: Ninja Forms Widget
tr: Ninja Forms Pencere Öğesi

en: Display Title
tr: Görüntülenecek Başlık

en: None
tr: Yok

en: Forms
tr: Formlar

en: All Forms
tr: Tüm Formlar

en: Ninja Forms Upgrades
tr: Ninja Forms Yükseltmeleri

en: Upgrades
tr: Yükseltmeler

en: Import/Export
tr: İçe Aktar/Dışa Aktar

en: Import / Export
tr: İçe Aktar / Dışa Aktar

en: Ninja Form Settings
tr: Ninja Form Ayarları

en: Settings
tr: Ayarlar

en: System Status
tr: Sistem Durumu

en: Add-Ons
tr: Eklentiler

en: Preview
tr: Önizleme

en: Save
tr: Kaydet

en: character(s) left
tr: kalan karakter(ler)

en: Do not show these terms
tr: Bu terimleri gösterme

en: Save Options
tr: Kaydetme Seçenekleri

en: Preview Form
tr: Formu Önizle

en: Upgrade to Ninja Forms THREE
tr: Ninja Forms ÜÇ'e Yükseltin

en: You are eligible to upgrade to the Ninja Forms THREE Release Candidate! %sUpgrade Now%s
tr: Ninja Forms ÜÇ Sürüm Adayına yükseltme yapmak için koşulları karşılıyorsunuz! %sŞimdi Yükseltin%s

en: THREE is coming!
tr: ÜÇ geliyor!

en: A major update is coming to Ninja Forms. %sLearn more about new features, backwards compatibility, and more Frequently Asked Questions.%s
tr: Ninja Forms'a büyük bir güncelleme geliyor. %sYeni özellikler, geriye uyumluluk ve daha fazlası hakkında Sık Sorulan Sorular üzerinden ayrıntılı bilgi alın.%s

en: How's It Going?
tr: Nasıl gidiyor?

en: Thank you for using Ninja Forms! We hope that you've found everything you need, but if you have any questions:
tr: Ninja Forms'u kullandığınız için teşekkürler! İhtiyacınız olan her şeyi bulduğunuz umuyoruz ancak herhangi bir sorunuz olursa:

en: Check out our documentation
tr: Belgelerimize göz atın

en: Get Some Help
tr: Yardım Alın

en: Edit Menu Item
tr: Menü Öğesini Düzenle

en: Select All
tr: Tümünü Seç

en: Append A Ninja Form
tr: Ninja Formu Ekle

en: What would you like to name this favorite?
tr: Bu en sevilen öğeye ne ad vermek istersiniz?

en: You must supply a name for this favorite.
tr: Bu en sevilen öğe için bir ad sunmanız gerekir.

en: Really deactivate all licenses?
tr: Tüm lisanslar gerçekten de devre dışı bırakılsın mı?

en: Reset the form conversion process for v2.9+
tr: v2.9+ için form dönüştürme sürecini sıfırla

en: Remove ALL Ninja Forms data upon uninstall?
tr: Kaldırma işlemi sonrasında TÜM Ninja Forms verileri kaldırılsın mı?

en: Edit Form
tr: Form Düzenle

en: Saved
tr: Kaydedildi

en: Saving...
tr: Kaydediliyor...

en: Remove this field? It will be removed even if you do not save.
tr: Bu alan silinsin mi? Kaydetmeseniz bile silinecektir.

en: View Submissions
tr: Gönderimleri Görüntüle

en: Ninja Forms Processing
tr: Ninja Forms İşleniyor

en: Ninja Forms - Processing
tr: Ninja Forms - İşleniyor

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: No Action Specified...
tr: Eylem Belirtilmemiş...

en: The process has started, please be patient. This could take several minutes. You will be automatically redirected when the process is finished.
tr: İşlem başladı; lütfen sabırlı olun. Bu işlem, birkaç dakika sürebilir. İşlem bittiğinde otomatik olarak yeniden yönlendirileceksiniz.

en: Welcome to Ninja Forms %s
tr: Ninja Forms'a Hoş Geldiniz %s

en: Thank you for updating! Ninja Forms %s makes form building easier than ever before!
tr: Güncellediğiniz için teşekkür ederiz! Ninja Forms, %s form oluşturma işini hiç olmadığı kadar kolay bir hale getiriyor!

en: Welcome to Ninja Forms
tr: Ninja Forms'a Hoş Geldiniz

en: Ninja Forms Changelog
tr: Ninja Forms Değişim Günlüğü

en: Getting started with Ninja Forms
tr: Ninja Forms'a hızlı başlangıç

en: The people who build Ninja Forms
tr: Ninja Forms oluşturan kişiler

en: What's New
tr: Yenilikler

en: Getting Started
tr: Başlarken

en: Credits
tr: Krediler

en: Version %s
tr: Sürüm %s

en: A simplified and more powerful form building experience.
tr: Daha güçlü ve kolay bir form yazma deneyimi.

en: New Builder Tab
tr: Yeni Oluşturucu Sekmesi

en: When creating and editing forms, go directly to the section that matters most.
tr: Formları oluştururken ve düzenlerken, doğrudan en önemli olan bölüme gidin.

en: Better Organized Field Settings
tr: Daha İyi Düzenlenmiş Alan Ayarları

en: The most common settings are shown immediately, while other, non-essential, settings are tucked away inside expandable sections.
tr: En önemli ayarlar hemen görüntülenirken; temel düzeyde olmayan diğer ayarlar, genişletilebilir bölümlerin altında tutulur.

en: Improved clarity
tr: Çok daha kolay kullanım

en: Along with the "Build Your Form" tab, we've removed "Notifications" in favor of "Emails & Actions." This is a much clearer indication of what can be done on this tab.
tr: "Formunuzu Oluşturun" sekmesinin yanında "E-postalar ve Eylemler" için "Bildirimler" bölümünü kaldırdık. Bu sayede bu sekmede neler yapılacağı çok daha rahat bir şekilde görülebilir.

en: Remove all Ninja Forms data
tr: Tüm Ninja Forms verilerini kaldır

en: We've added the option to remove all Ninja Forms data (submissions, forms, fields, options) when you delete the plugin. We call it the nuclear option.
tr: Eklentiyi sildiğinizde tüm Ninja Forms verilerini (gönderimler, formlar, alanlar, seçenekler) kaldırma seçeneğini de ekledik. Biz buna nükleer seçenek diyoruz.

en: Better license management
tr: Çok daha iyi lisans yönetimi

en: Deactivate Ninja Forms extension licenses individually or as a group from the settings tab.
tr: Ayarlar sekmesinden tek başına ya da grup olarak Deactivate Ninja Forms uzantısına ait lisanslar

en: More to come
tr: Dahası var

en: The interface updates in this version lay the groundwork for some great improvements in the future. Version 3.0 will build on these changes to make Ninja Forms an even more stable, powerful, and user-friendly form builder.
tr: Bu sürümdeki arayüz güncellemeleri, ileride yapılacak bazı harika iyileştirmelerin temelini atabilir. Sürüm 3.0, Ninja Forms'u daha sağlam, güçlü ve kullanıcı dostu bir form oluşturma aracı haline getirmek için bu değişiklikleri taşıyor.

en: Documentation
tr: Belgeler

en: Take a look at our in-depth Ninja Forms documentation below.
tr: Geniş kapsamlı Ninja Forms belgelerimize aşağıdan göz atabilirsiniz.

en: Ninja Forms Documentation
tr: Ninja Forms Belgeleri

en: Get Support
tr: Yardım Al

en: Return to Ninja Forms
tr: Ninja Forms'a Geri Dön

en: View the Full Changelog
tr: Değişim Günlüğünün Tamamını Görüntüle

en: Full Changelog
tr: Tam Değişim Günlüğü

en: Go to Ninja Forms
tr: Ninja Forms'a Git

en: Use the tips below to get started using Ninja Forms. You will be up and running in no time!
tr: Ninja Forms'u kullanmaya başlamak için aşağıdaki ipuçlarından yararlanın. Göz açıp kapayıncaya kadar hazırsınız!

en: All About Forms
tr: Formlar Hakkında Her Şey

en: The Forms menu is your access point for all things Ninja Forms. We've already created your first %scontact form%s so that you have an example. You can also create your own by clicking %sAdd New%s.
tr: Formlar menüsü, Ninja Forms ile ilgili her türlü konuda bilgi sunan erişim noktanızdır. Elinizde bir örnek bulunması için %siletişim formunuzu%s sizin için oluşturduk bile. Ayrıca %sYeni Form Ekle%s seçeneğini tıklayarak kendi formunuzu oluşturabilirsiniz.

en: Build Your Form
tr: Formunuzu Oluşturun

en: This is where you'll build your form by adding fields and dragging them into the order you want them to appear. Each field will have an assortment of options such as label, label position, and placeholder.
tr: Burada alan ekleyerek ve alanları istediğiniz görünüme kavuşacak şekilde sürükleyerek form oluşturabilirsiniz. Her bir alanda etiket, etiket konumu ve yer tutucu gibi çok çeşitli seçeneklerimiz var.

en: Emails & Actions
tr: E-postalar ve Eylemler

en: If you would like for your form to notify you via email when a user clicks submit, you can set those up on this tab. You can create an unlimited number of emails, including emails sent to the user who filled out the form.
tr: Bir kullanıcı, gönder seçeneğini tıkladığında formunuzla ilgili size e-posta gelmesini istiyorsanız, buna yönelik ayarları bu sekmeden yapabilirsiniz. Formunuzu dolduran kullanıcıya gönderilen e-postalar gibi sınırsız sayıda e-posta oluşturabilirsiniz.

en: This tab hold general form settings, such as title and submission method, as well as display settings like hiding a form when it is successfully completed.
tr: Başlık ve gönderme yöntemi ve form başarılı bir şekilde tamamlandığında formun saklanması gibi görüntü ayarları da dahil olmak üzere genel form ayarları, bu sekmede yer alır.

en: Displaying Your Form
tr: Formunuzun Görüntülenmesi

en: Append to Page
tr: Sayfaya Ekle

en: Under Basic Form Behavior in the Form Settings you can easily select a page that you would like the form automatically appended to the end of that page's content. A similiar option is avaiable in every content edit screen in its sidebar.
tr: Form Ayarları bölümünde Temel Form Davranışı alanının altından formun sayfa içeriğine otomatik olarak eklemesini istediğiniz bir sayfayı kolaylıkla seçebilirsiniz. Buna benzer bir seçenek, yan çubuktaki tüm içerik düzenleme ekranlarında da mevcuttur.

en: Shortcode
tr: Kısa kod

en: Place %s in any area that accepts shortcodes to display your form anywhere you like. Even in the middle of your page or posts content.
tr: Formunuzun istediğiniz yerde görüntülenmesi için kısa kod kabul eden herhangi bir alana %s öğesini getirin. Bu alan, sayfanın ya da gönderi içeriklerinin ortası bile olabilir.

en: Ninja Forms provides a widget that you can place in any widgetized area of your site and select exactly which form you would like displayed in that space.
tr: Ninja Forms, sitenizin pencere öğesi eklenebilecek her alanına yerleştirebileceğiniz bir pencere öğesi sunar ve tam olarak burada gösterilmesini istediğiniz formu da seçebilirsiniz.

en: Template Function
tr: Şablon İşlevi

en: Ninja Forms also comes with a simple template function that can be placed directly into a php template file. %s
tr: Ninja Forms, ayrıca bir php şablon dosyasına doğrudan yerleştirilebilecek basit bir şablon işleviyle birlikte gelir. %s

en: Need Help?
tr: Yardıma mı İhtiyacınız Var?

en: Growing Documentation
tr: Daha Çok Bilgilendirici Belge

en: Documentation is available covering everything from %sTroubleshooting%s to our %sDeveloper API%s. New Documents are always being added.
tr: %sSorun Gidermeden%s %sGeliştirici API'mıza%s kadar her konuya yönelik belgelerimize ulaşabilirsiniz. Sürekli Yeni Belgeler eklenmektedir.

en: Best Support in the Business
tr: Sektördeki En İyi Destek Ekibi

en: We do all we can to provide every Ninja Forms user with the best support possible. If you encounter a problem or have a question, %splease contact us%s.
tr: Tüm Ninja Forms kullanıcılarına mümkün olan en iyi şekilde destek olmak için elimizden geleni yapıyoruz. Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız ya da bir sorunuz olursa, %slütfen bizimle iletişime geçin%s.

en: Thank you for updating to the latest version! Ninja Forms %s is primed to make your experience managing submissions an enjoyable one!
tr: En yeni sürüme güncelleme yaptığınız için teşekkürler! Ninja Forms, %s gönderi yönetimini eğlenceli bir hale getirerek, deneyiminizi mükemmel hale getirmek üzere geliştirildi!

en: Ninja Forms is created by a worldwide team of developers who aim to provide the #1 WordPress community form creation plugin.
tr: Ninja Forms, 1 numaralı WordPress form oluşturma eklentisini birlikte sunma amacını taşıyan, dünyanın dört bir yanındaki geliştiricilerden oluşan bir ekiptir.

en: No valid changelog was found.
tr: Geçerli bir değişim günlüğü bulunamadı.

en: View %s
tr: %s görüntüle

en: Disable Browser Autocomplete
tr: Tarayıcı Otomatik Tamamlamasını Devre Dışı Bırak

en: %sChecked%s Calculation Value
tr: %sİşaretlenen%s Hesaplama Değeri

en: This is the value that will be used if %sChecked%s.
tr: %sİşaretlendiğinde%s kullanılacak değerdir.

en: %sUnchecked%s Calculation Value
tr: %sOnay İşareti Kaldırılan%s Hesaplama Değeri

en: This is the value that will be used if %sUnchecked%s.
tr: %sOnay İşareti Kaldırıldığında%s kullanılacak değerdir.

en: Include in the auto-total? (If enabled)
tr: Otomatik toplama dahil edilsin mi? (Etkinleştirilirse)

en: Custom CSS Classes
tr: Özel CSS Sınıfları

en: Before Everything
tr: Her Şeyden Önce

en: Before Label
tr: Önce Etiketi

en: After Label
tr: Sonra Etiketi

en: After Everything
tr: Her Şeyden Sonra

en: If "desc text" is enabled, there will be a question mark %s placed next to the input field. Hovering over this question mark will show the desc text.
tr: "açıklama metni" etkinleştirilirse, giriş alanının yanına konmak üzere bir soru işareti %s olacaktır. Bu soru işaretinin üzerine gelindiğinde açıklama metni görüntülenir.

en: Add Description
tr: Açıklama Ekle

en: Description Position
tr: Açıklama Konumu

en: Description Content
tr: Açıklama İçeriği

en: If "help text" is enabled, there will be a question mark %s placed next to the input field. Hovering over this question mark will show the help text.
tr: "yardım metni" etkinleştirilirse, giriş alanının yanına konmak üzere bir soru işareti %s olacaktır. Bu soru işaretinin üzerine gelindiğinde yardım metni görüntülenir.

en: Show Help Text
tr: Yardım Metnini Göster

en: Help Text
tr: Yardım Metni

en: If you leave the box empty, no limit will be used
tr: Kutuyu boş bırakırsanız, herhangi bir sınırlama kullanılmayacaktır

en: Limit input to this number
tr: Girdiyi bu rakamla sınırla

en: of
tr: /

en: Characters
tr: Karakterler

en: Words
tr: Kelimeler

en: Text to appear after character/word counter
tr: Karakter/kelime sayacından sonra görüntülenecek metin

en: Left of Element
tr: Öğenin Solu

en: Above Element
tr: Öğenin Yukarısı

en: Below Element
tr: Öğenin Aşağısı

en: Right of Element
tr: Öğenin Sağı

en: Inside Element
tr: Öğenin İçi

en: Label Position
tr: Etiket Konumu

en: Field ID
tr: Alan Kimliği

en: Restriction Settings
tr: Sınırlama Ayarları

en: Calculation Settings
tr: Hesaplama Ayarları

en: Remove
tr: Kaldır

en: Populate this with the taxonomy
tr: Burayı sınıflandırmayla doldur

en: - None
tr: - Yok

en: Placeholder
tr: Yer Tutucu

en: Required
tr: Gerekli

en: Save Field Settings
tr: Alan Ayarlarını Kaydet

en: Sort as numeric
tr: Sayılara göre sırala

en: If this box is checked, this column in the submissions table will sort by number.
tr: Bu kutu işaretlenirse, gönderimler tablosundaki bu sütun sayılara göre sıralanır.

en: Admin Label
tr: Yönetici Etiketi

en: This is the label used when viewing/editing/exporting submissions.
tr: Bu, gönderimler görüntülenirken/düzenlenirken/dışa aktarılırken kullanılan etikettir.

en: Billing
tr: Faturalama

en: Shipping
tr: Kargo

en: Custom
tr: Özel

en: User Info Field Group
tr: Kullanıcı Bilgileri Alan Grubu

en: Custom Field Group
tr: Özel Alan Grubu

en: Please include this information when requesting support:
tr: Lütfen destek talebinde bulunurken bu bilgileri de dahil edin:

en: Get System Report
tr: Sistem Raporu Al

en: Environment
tr: Ortam

en: Home URL
tr: Anasayfa Bağlantısı

en: Site URL
tr: Site Bağlantısı

en: Ninja Forms Version
tr: Ninja Forms Sürümü

en: WP Version
tr: WordPress Sürümü

en: WP Multisite Enabled
tr: WP Multisite Etkin

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Web Server Info
tr: Web Sunucusu Bilgileri

en: PHP Version
tr: PHP Sürümü

en: MySQL Version
tr: MySQL Sürümü

en: PHP Locale
tr: PHP Yerel Ayarları

en: WP Memory Limit
tr: WordPress Hafıza Limiti

en: WP Debug Mode
tr: WordPress Hata Ayıklama Modu

en: WP Language
tr: WP Dili

en: Default
tr: Varsayılan

en: WP Max Upload Size
tr: WP Maksimum Yükleme Boyutu

en: PHP Post Max Size
tr: PHP Post Max Boyutu

en: Max Input Nesting Level
tr: Maksimum Girdi İç İçe Yerleştirme Düzeyi

en: PHP Time Limit
tr: PHP Zaman Limiti

en: SUHOSIN Installed
tr: SUHOSIN Yüklemesi

en: Default Timezone
tr: Varsayılan Zaman Dilimi

en: Default timezone is %s - it should be UTC
tr: Varsayılan zaman dilimi %s - UTC olmalıdır

en: Default timezone is %s
tr: Varsayılan zaman dilimi: %s

en: Your server has fsockopen and cURL enabled.
tr: Sunucunuzda fsockopen ve cURL etkinleştirilmiş durumda.

en: Your server has fsockopen enabled, cURL is disabled.
tr: Sunucunuzda fsockopen etkinleştirilmiş; cURL devre dışı durumda.

en: Your server has cURL enabled, fsockopen is disabled.
tr: Sunucunuzda cURL etkinleştirilmiş; fsockopen devre dışı durumda.

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled - PayPal IPN and other scripts which communicate with other servers will not work. Contact your hosting provider.
tr: Sunucunuzda fsockopen yok veya cURL etkin değil - PayPal IPN ile başka sunucularla iletişim halinde olan diğer komut dizileri çalışmayacaktır. Lütfen barındırma hizmeti sağlayıcınızla iletişime geçin.

en: SOAP Client
tr: SOAP İstemcisi

en: Your server has the SOAP Client class enabled.
tr: Sunucunuzda SOAP İstemci sınıfı etkinleştirilmiş durumda.

en: Your server does not have the %sSOAP Client%s class enabled - some gateway plugins which use SOAP may not work as expected.
tr: Sunucunuzda %sSOAP İstemci%s sınıfı etkinleştirilmiş durumda değil; SOAP kullanan bazı ağ geçidi eklentileri, beklendiği şekilde çalışmayabilir.

en: WP Remote Post
tr: WP Uzaktan Gönderi

en: wp_remote_post() was successful - PayPal IPN is working.
tr: wp_remote_post() başarılı oldu - PayPal IPN çalışıyor.

en: wp_remote_post() failed. PayPal IPN won't work with your server. Contact your hosting provider. Error:
tr: wp_remote_post() başarısız oldu. PayPal IPN, sunucunuzla çalışmıyor. Hosting sağlayıcınız ile iletişime geçin. Hata:

en: wp_remote_post() failed. PayPal IPN may not work with your server.
tr: wp_remote_post() başarısız oldu. PayPal IPN, sunucunuzla çalışamayabilir.

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: Installed Plugins
tr: Yüklenen Eklentiler

en: Visit plugin homepage
tr: Eklenti anasayfasını ziyaret et

en: by
tr: - İade işlemini yapan:

en: version
tr: sürüm

en: Give your form a title. This is how you'll find the form later.
tr: Formunuza bir isim verin. Formunuzu daha sonra bu isimle bulabilirsiniz.

en: You have not added a submit button to your form.
tr: Formunuza bir gönder düğmesi eklemediniz.

en: Input Mask
tr: Girdi Maskesi

en: Any character you place in the "custom mask" box that is not in the list below will be automatically entered for the user as they type and will not be removeable
tr: "Özel maske" kutusuna yerleştirdiğiniz ve aşağıdaki listede yer almayan tüm karakterler, kullanıcılar yazarken girilir ve kaldırılamaz

en: These are the predefined masking characters
tr: Bunlar, önceden tanımlı maskeleme karakterleridir

en: a - Represents an alpha character (A-Z,a-z) - Only allows letters to be entered
tr: a - Bir alfabetik karakteri temsil eder (A-Z,a-z) - Sadece harf girilmesine izin verilir

en: 9 - Represents a numeric character (0-9) - Only allows numbers to be entered
tr: a - Sayısal bir karakteri temsil eder (0-9) - Sadece sayı girilmesine izin verilir

en: * - Represents an alphanumeric character (A-Z,a-z,0-9) - This allows both numbers and letters to be entered
tr: * - Alfanumerik bir karakteri temsil eder (A-Z,a-z,0-9) - Hem sayı hem harf girilmesine izin verir

en: So, if you wanted to create a mask for an American Social Security Number, you would type 999-99-9999 into the box
tr: Dolayısıyla örneğin bir Amerika Sosyal Güvenlik Numarası için bir maske oluşturmak istiyorsanız, kutuya  999-99-9999 yazmanız gerekir

en: The 9s would represent any number, and the -s would be automatically added
tr: 9'lar, her türlü sayıyı ifade edebilir; - işaretleri ise otomatik olarak eklenir

en: This would prevent the user from putting in anything other than numbers
tr: Bu, kullanıcının rakam dışında bir giriş yapmasını engeller

en: You can also combine these for specific applications
tr: Bunları ayrıca spesifik uygulamalar için de birleştirebilirsiniz

en: For instance, if you had a product key that was in the form of A4B51.989.B.43C, you could mask it with: a9a99.999.a.99a, which would force all the a's to be letters and the 9s to be numbers
tr: Örneğin A4B51.989.B.43C şeklinde bir ürün anahtarınız varsa, bunu a9a99.999.a.99a ile maskeleyebilirsiniz. Böylece tüm a'lar harf haline; 9'lar ise sayı haline getirilir

en: Defined Fields
tr: Tanımlı Alanlar

en: Favorite Fields
tr: En Sevilenler Alanları

en: Payment Fields
tr: Ödeme Alanları

en: Template Fields
tr: Şablon Alanları

en: User Information
tr: Kullanıcı Bilgileri

en: All
tr: Tümü

en: Bulk Actions
tr: Toplu eylemler

en: Apply
tr: Uygula

en: Forms Per Page
tr: Sayfa Başına Formlar

en: Go
tr: Git

en: Go to the first page
tr: İlk sayfaya git

en: Go to the previous page
tr: Önceki sayfaya git

en: Current page
tr: Mevcut sayfa

en: Go to the next page
tr: Sonraki sayfaya git

en: Go to the last page
tr: Son sayfaya git

en: Form Title
tr: Form Başlığı

en: Delete this form
tr: Bu formu sil

en: Duplicate Form
tr: Formu Çoğalt

en: Forms Deleted
tr: Formlar Silindi

en: Form Deleted
tr: Form Silindi

en: Form Preview
tr: Form Önizlemesi

en: Display
tr: Görünüm

en: Display Form Title
tr: Form Başlığını Görüntüle

en: Add form to this page
tr: Bu sayfaya form ekle

en: Submit via AJAX (without page reload)?
tr: AJAX (yeniden sayfa yüklemesi olmadan) ile gönderilsin mi?

en: Clear successfully completed form?
tr: Başarıyla tamamlanan form temizlensin mi?

en: If this box is checked, Ninja Forms will clear the form values after it has been successfully submitted.
tr: Ninja Forms, bu kutunun işareti kaldırılırsa form başarıyla gönderildikten sonra form değerlerini temizler.

en: Hide successfully completed form?
tr: Başarıyla tamamlanan form gizlensin mi?

en: If this box is checked, Ninja Forms will hide the form after it has been successfully submitted.
tr: Ninja Forms, bu kutunun işareti kaldırılırsa form başarıyla gönderildikten sonra formu gizler.

en: Restrictions
tr: Kısıtlamalar

en: Require user to be logged in to view form?
tr: Kullanıcının formu göndermesi için oturum açması gerekli olsun mu?

en: Not Logged-In Message
tr: Oturum Açık Değil Mesajı

en: Message shown to users if the "logged in" checkbox above is checked and they are not logged-in.
tr: Yukarıdaki "oturum açık" onay kutusu işaretliyse ve kullanıcı oturum açmamışsa kullanıcılara gösterilen mesaj.

en: Limit Submissions
tr: Gönderimleri Sınırla

en: Select the number of submissions that this form will accept. Leave empty for no limit.
tr: Bu formun kabul edeceği gönderim sayısını seçin. Sınır koymak istemiyorsanız boş bırakın.

en: Limit Reached Message
tr: Sınıra Ulaşıldı Mesajı

en: Please enter a message that you want displayed when this form has reached its submission limit and will not accept new submissions.
tr: Lütfen bu form, gönderim sınırına ulaştığında ve yeni gönderimler kabul edilmeyeceğinde gösterilmesini istediğiniz bir mesaj girin.

en: Form Settings Saved
tr: Form Ayarları Kaydedildi

en: Basic Settings
tr: Temel Ayarlar

en: Ninja Forms basic help goes here.
tr: Ninja Forms temel yardım bölümü burada yer alır.

en: Extend Ninja Forms
tr: Ninja Forms'u Genişlet

en: Documentation coming soon.
tr: Belgeler yakında geliyor.

en: Active
tr: Etkin

en: Installed
tr: Kuruldu

en: Learn More
tr: Daha Fazla Bilgi

en: Backup / Restore
tr: Yedekle / Geri Yükle

en: Backup Ninja Forms
tr: Ninja Forms'u Yedekle

en: Restore Ninja Forms
tr: Ninja Forms'u Geri Yükle

en: Data restored successfully!
tr: Veriler başarıyla geri yüklendi!

en: Import Favorite Fields
tr: En Sevilenler Alanlarını İçe Aktar

en: Select a file
tr: Dosya seçin

en: Import Favorites
tr: En Sevilenleri İçe Aktar

en: No Favorite Fields Found
tr: En Sevilenler Alanları Bulunamadı

en: Export Favorite Fields
tr: En Sevilenler Alanlarını Dışa Aktar

en: Export Fields
tr: Alanları Dışa Aktar

en: Please select favorite fields to export.
tr: Lütfen dışa aktarılacak en sevilenler alanlarını seçin.

en: Favorites imported successfully.
tr: En sevilenler başarıyla içe aktarıldı.

en: Please select a valid favorite fields file.
tr: Lütfen geçerli bir en sevilenleri alanları dosyası seçin.

en: Import a form
tr: Bir formu içe aktarın

en: Import Form
tr: Formu İçe Aktar

en: Export a form
tr: Bir formu dışa aktarın

en: Export Form
tr: Formu Dışa Aktar

en: Please select a form.
tr: Lütfen bir form seçin.

en: Form Imported Successfully.
tr: Form Başarıyla İçe Aktarıldı.

en: Please select a valid exported form file.
tr: Lütfen geçerli bir dışa aktarılan form dosyası seçin.

en: Import / Export Submissions
tr: Gönderimleri İçe / Dışa Aktar

en: Date Settings
tr: Tarih Ayarları

en: General
tr: Genel

en: General Settings
tr: Genel Ayarlar

en: Version
tr: Sürüm

en: Date Format
tr: Tarih Formatı

en: Tries to follow the %sPHP date() function%s specifications, but not every format is supported.
tr:  %sPHP date() işlevi%s özelliklerini izlemeye çalışır ancak tüm formatlar desteklenmez.

en: Currency Symbol
tr: Para Birimi Sembolü

en: reCAPTCHA Settings
tr: reCAPTCHA Ayarları

en: reCAPTCHA Site Key
tr: reCAPTCHA Site Anahtarı

en: Get a site key for your domain by registering  %shere%s
tr: %sBuradan%s kayıt olarak alan adınız için bir site anahtarı alın

en: reCAPTCHA Secret Key
tr: reCAPTCHA Gizli Anahtar

en: reCAPTCHA Language
tr: reCAPTCHA Dili

en: Language used by reCAPTCHA. To get the code for your language click %shere%s
tr: reCAPTCHA tarafından kullanılan dil. Diliniz için bir kod almak istiyorsanız %sburayı%s tıklayın

en: If this box is checked, ALL Ninja Forms data will be removed from the database upon deletion. %sAll form and submission data will be unrecoverable.%s
tr: Bu kutu işaretlenirse, silme işlemi sonrasında TÜM Ninja Forms verileri veritabanından kaldırılır. %sTüm form ve gönderim verileri kurtarılamaz durumda olacaktır.%s

en: Disable Admin Notices
tr: Yönetici Bildirimlerini Devre Dışı Bırak

en: Never see an admin notice on the dashboard from Ninja Forms. Uncheck to see them again.
tr: Panoda Ninja Forms'tan gelen yönetici bildirimlerini asla görüntülemeyebilirsiniz. Tekrar görüntülemek için onay işaretini kaldırın.

en: This setting will COMPLETELY remove anything Ninja Forms related upon plugin deletion. This includes SUBMISSIONS and FORMS. It cannot be undone.
tr: Bu ayar, eklentinin silinmesi üzerinde Ninja Forms ile bağlantılı her türlü veriyi TAMAMEN kaldırır. Buna GÖNDERİMLER ve FORMLAR da dahildir. İşlem geri alınamaz.

en: Continue
tr: Devam Et

en: Settings Saved
tr: Ayarlar Kaydedildi

en: Labels
tr: Etiketler

en: Message Labels
tr: Mesaj Etiketleri

en: Required Field Label
tr: Zorunlu Alan Etiketi

en: Required field symbol
tr: Zorunlu alan sembolü

en: Error message given if all required fields are not completed
tr: Zorunlu alanlar tamamlanmamışsa verilen hata mesajı

en: Required Field Error
tr: Zorunlu Alan Hatası

en: Anti-spam error message
tr: İstenmeyen posta önleme hata mesajı

en: Honeypot error message
tr: Honeypot hata mesajı

en: Timer error message
tr: Zamanlayıcı hata mesajı

en: JavaScript disabled error message
tr: JavaScript devre dışı hata mesajı

en: Please enter a valid email address
tr: Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

en: Processing Submission Label
tr: Gönderim İşleme Alınıyor Etiketi

en: This message is shown inside the submit button whenever a user clicks "submit" to let them know it is processing.
tr: Bu mesaj, bir kullanıcı "gönder" düğmesine her tıklandığında kullanıcıya işlem yapıldığını bildirmek için gönderme düğmesinin içinde gösterilir.

en: Password Mismatch Label
tr: Şifre Eşleşmiyor Etiketi

en: This message is shown to a user when non-matching values are placed in the password field.
tr: Bu mesaj, şifre alanına eşleşmeyen değerler getirildiğinde kullanıcıya gösterilir.

en: Licenses
tr: Lisanslar

en: Save & Activate
tr: Kaydet ve Etkinleştir

en: Deactivate All Licenses
tr: Tüm Lisansları Devre Dışı Bırak

en: To activate licenses for Ninja Forms extensions you must first %sinstall and activate%s the chosen extension. License settings will then appear below.
tr: Ninja Forms uzantıları için tüm lisansları etkinleştirmek istiyorsanız, öncelikle seçilen uzantıyı %syüklemeniz ve etkinleştirmeniz%s gerekir. Ardından lisans ayarları, aşağıda görüntülenir.

en: Reset Forms Conversion
tr: Formları Dönüştürmeyi Sıfırla

en: Reset Form Conversion
tr: Form Dönüştürmeyi Sıfırla

en: If your forms are "missing" after updating to 2.9, this button will attempt to reconvert your old forms to show them in 2.9.  All current forms will remain in the "All Forms" table.
tr: 2.9'a güncelleme yaptıktan sonra formlarınız "yoksa" bu düğme, eski formlarınızı 2.9'da görüntülenecek şekilde yeniden dönüştürmeyi deneyebilir.  Güncel tüm formlar, "Tüm Formlar" tablosunda kalır.

en: All current forms will remain in the "All Forms" table. In some cases some forms may be duplicated during this process.
tr: Güncel tüm formlar, "Tüm Formlar" tablosunda kalır. Bu işlem sırasında bazen formlardan bazıları çoğaltılabilir.

en: Admin Email
tr: Yönetici E-postası

en: User Email
tr: Kullanıcı E-postası

en: Ninja Forms needs to upgrade your form notifications, click %shere%s to start the upgrade.
tr: Ninja Forms'un form bildirimlerinizi yükseltmesi gerekiyor; yükseltmeyi başlatmak için lütfen %sburayı%s tıklayın.

en: Ninja Forms needs to update your email settings, click %shere%s to start the upgrade.
tr: Ninja Forms'un e-posta ayarlarınızı güncellemesi gerekiyor; yükseltmeyi başlatmak için lütfen %sburayı%s tıklayın.

en: Ninja Forms needs to upgrade the submissions table, click %shere%s to start the upgrade.
tr: Ninja Forms'un gönderimler tablonuzu yükseltmesi gerekiyor; yükseltmeyi başlatmak için lütfen %sburayı%s tıklayın.

en: Thank you for updating to version 2.7 of Ninja Forms. Please update any Ninja Forms extensions from
tr: Ninja Forms'un 2.7 sürümüne güncelleme yaptığınız için teşekkürler. Lütfen her türlü Ninja Forms uzantısını şuradan güncelleyin:

en: Your version of the Ninja Forms File Upload extension isn't compatible with version 2.7 of Ninja Forms. It needs to be at least version 1.3.5. Please update this extension at
tr: Ninja Forms File Upload uzantısı sürümünüz, Ninja Forms 2.7 sürümüyle uyumlu değildir. En azından 1.3.5 sürümünün olması gerekir. Bu uzantıyı lütfen şuradan güncelleyin:

en: Your version of the Ninja Forms Save Progress extension isn't compatible with version 2.7 of Ninja Forms. It needs to be at least version 1.1.3. Please update this extension at
tr: Ninja Forms Save Progress uzantısı sürümünüz, Ninja Forms 2.7 sürümüyle uyumlu değildir. En azından 1.1.3 sürümünün olması gerekir. Bu uzantıyı lütfen şuradan güncelleyin:

en: Updating Form Database
tr: Form Veritabanının Güncellenmesi

en: Ninja Forms needs to upgrade your form settings, click %shere%s to start the upgrade.
tr: Ninja Forms'un form ayarlarınızı yükseltmesi gerekiyor; yükseltmeyi başlatmak için lütfen %sburayı%s tıklayın.

en: Ninja Forms Upgrade Processing
tr: Ninja Forms Yükseltmesi İşleniyor

en: Please %scontact support%s with the error seen above.
tr: Lütfen yukarıda görülen hatayı belirterek %sdestek ekibi ile iletişime geçin%s.

en: Ninja Forms has completed all available upgrades!
tr: Ninja Forms, mevcut tüm yükseltmeleri tamamladı!

en: Go to Forms
tr: Formlara Git

en: Ninja Forms Upgrade
tr: Ninja Forms Yükseltmesi

en: Upgrade
tr: Yükselt

en: Upgrades Complete
tr: Yükseltmeler Tamamlandı

en: Ninja Forms needs to process %s upgrade(s). This may take a few minutes to complete. %sStart Upgrade%s
tr: Ninja Forms'un %s yükseltmelerini işlemesi gerekiyor. Bu işlemin tamamlanması birkaç dakika sürebilir. %sYükseltmeyi Başlat%s

en: Step %d of approximately %d running
tr: Çalışan yaklaşık %d öğenin %d adımı

en: Ninja Forms System Status
tr: Ninja Forms Sistem Durumu

en: Strength indicator
tr: Güç göstergesi

en: Very weak
tr: Çok zayıf

en: Weak
tr: Zayıf

en: Medium
tr: Orta

en: Strong
tr: Güçlü

en: Mismatch
tr: Eşleşme yok

en: - Select One
tr: - Bir Seçim Yapın

en: If you are a human and are seeing this field, please leave it blank.
tr: Bir insan olarak bu alanı görebiliyorsanız, lütfen boş bırakın.

en: Fields marked with a * are required.
tr: * işaretli alanlar zorunludur.

en: This is a required field.
tr: Bu zorunlu bir alandır.

en: Please check required fields.
tr: Lütfen zorunlu alanları kontrol edin.

en: Calculation
tr: Hesaplama

en: Number of decimal places.
tr: Ondalık basamakların sayısı.

en: Textbox
tr: Metin Kutusu

en: Output calculation as
tr: Hesaplamayı şu şekilde çıkar:

en: Label
tr: Etiket

en: Disable input?
tr: Giriş devre dışı bırakılsın mı?

en: Use the following shortcode to insert the final calculation: [ninja_forms_calc]
tr: Son hesaplamayı yerleştirmek için şu kısa kodu kullanın: [ninja_forms_calc]

en: You can enter calculation equations here using field_x where x is the ID of the field you want to use. For example, %sfield_53 + field_28 + field_65%s.
tr: Kimlik numarasını kullanmak istediğiniz alanın x ile gösterildiği field_x öğesini kullanarak hesaplama eşitliklerini girebilirsiniz. Örnek: %sfield_53 + field_28 + field_65%s.

en: Complex equations can be created by adding parentheses: %s( field_45 * field_2 ) / 2%s.
tr: Karmaşık işlemler, parantez eklenerek gerçekleştirilebilir: %s( field_45 * field_2 ) / 2%s.

en: Please use these operators: + - * /. This is an advanced feature. Watch out for things like division by 0.
tr: Lütfen bu işleçleri kullanın: + - * /. Bu, gelişmiş bir özelliktir. 0'a bölme işlemi gibi durumlara dikkat edin.

en: Automatically Total Calculation Values
tr: Otomatik Toplam Hesaplama Değerleri

en: Specify Operations And Fields (Advanced)
tr: İşlemleri ve Alanları Belirtin (Gelişmiş)

en: Use An Equation (Advanced)
tr: Eşitlik Kullanın (Gelişmiş)

en: Calculation Method
tr: Hesaplama Yöntemi

en: Field Operations
tr: Alan İşlemleri

en: Add Operation
tr: İşlem Ekle

en: Advanced Equation
tr: Gelişmiş Eşitlik

en: Calculation name
tr: Hesaplama adı

en: This is the programmatic name of your field. Examples are: my_calc, price_total, user-total.
tr: Bu, alanınızın programlanmış adıdır. Örnekler, şu şekildedir: my_calc, price_total, user-total.

en: Default Value
tr: Varsayılan Değer

en: Custom CSS Class
tr: Özel CSS Sınıfı

en: - Select a Field
tr: - Bir Alan Seçin

en: Checkbox
tr: Onay kutusu

en: Unchecked
tr: Onaylanmadı

en: Checked
tr: Onaylandı

en: Show This
tr: Bunu Göster

en: Hide This
tr: Bunu Gizle

en: Change Value
tr: Değeri Değiştir

en: Afghanistan
tr: Afganistan

en: Albania
tr: Arnavutluk

en: Algeria
tr: Cezayir

en: American Samoa
tr: Amerikan Samoası

en: Antarctica
tr: Antartika

en: Antigua And Barbuda
tr: Antigua ve Barbuda

en: Argentina
tr: Arjantin

en: Armenia
tr: Ermenistan

en: Australia
tr: Avustralya

en: Austria
tr: Avusturya

en: Azerbaijan
tr: Azerbaycan

en: Bahamas
tr: Bahamalar

en: Bahrain
tr: Bahreyn

en: Bangladesh
tr: Bangladeş

en: Belarus
tr: Beyaz Rusya

en: Belgium
tr: Belçika

en: Bhutan
tr: Butan

en: Bolivia
tr: Bolivya

en: Bosnia And Herzegowina
tr: Bosna Hersek

en: Botswana
tr: Botsvana

en: Bouvet Island
tr: Bouvet Adası

en: Brazil
tr: Brezilya

en: British Indian Ocean Territory
tr: Hint Okyanusu İngiliz Bölgesi

en: Brunei Darussalam
tr: Brunei Sultanlığı

en: Bulgaria
tr: Bulgaristan

en: Cambodia
tr: Kamboçya

en: Cameroon
tr: Kamerun

en: Canada
tr: Kanada

en: Cayman Islands
tr: Cayman Adaları

en: Central African Republic
tr: Orta Afrika Cumhuriyeti

en: Chad
tr: Çat

en: Chile
tr: Şili

en: China
tr: Çin

en: Christmas Island
tr: Christmas Adaları

en: Cocos (Keeling) Islands
tr: Cocos (Keeling) Adaları

en: Colombia
tr: Kolombiya

en: Congo
tr: Kongo

en: Congo, The Democratic Republic Of The
tr: Kongo, Demokratik Cumhuriyet

en: Cook Islands
tr: Cook Adaları

en: Costa Rica
tr: Kostarika

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
tr: Hırvatistan (Yerel Adı: Hrvatska)

en: Cuba
tr: Küba

en: Cyprus
tr: K.K.T.C.

en: Czech Republic
tr: Çek Cumhuriyeti

en: Denmark
tr: Danimarka

en: Djibouti
tr: Cibuti

en: Dominica
tr: Dominika

en: Dominican Republic
tr: Dominik Cumhuriyeti

en: Timor-Leste (East Timor)
tr: Timor-Leste (Doğu Timor)

en: Ecuador
tr: Ekvator

en: Egypt
tr: Mısır

en: Equatorial Guinea
tr: Ekvator Ginesi

en: Eritrea
tr: Eritre

en: Estonia
tr: Estonya

en: Ethiopia
tr: Etiyopya

en: Falkland Islands (Malvinas)
tr: Falkland Adaları (Malvinas)

en: Faroe Islands
tr: Faroe Adaları

en: Finland
tr: Finlandiya

en: France
tr: Fransa

en: France, Metropolitan
tr: Fransa, Metropolitan

en: French Guiana
tr: Fransız Guyanası

en: French Polynesia
tr: Fransız Poliznezyası

en: French Southern Territories
tr: Fransız Güney Bölgeleri

en: Gambia
tr: Gambiya

en: Georgia
tr: Gürcistan

en: Germany
tr: Almanya

en: Ghana
tr: Gana

en: Gibraltar
tr: Cebelitarık

en: Greece
tr: Yunanistan

en: Greenland
tr: Grönland

en: Guinea
tr: Gine

en: Guinea-Bissau
tr: Gine-Bissau Cumhuriyeti

en: Heard And Mc Donald Islands
tr: Heard ve Mc Donald Adaları

en: Holy See (Vatican City State)
tr: Kutsal Makam (Vatikan Şehir Devleti)

en: Hungary
tr: Macaristan

en: Iceland
tr: İzlanda

en: India
tr: Hindistan

en: Indonesia
tr: Endonezya

en: Iran (Islamic Republic Of)
tr: İran (İslam Cumhuriyeti)

en: Iraq
tr: Irak

en: Ireland
tr: İrlanda

en: Israel
tr: İsrail

en: Italy
tr: İtalya

en: Jamaica
tr: Jamaika

en: Japan
tr: Japonya

en: Jordan
tr: Ürdün

en: Kazakhstan
tr: Kazakistan

en: Korea, Democratic People's Republic Of
tr: Kore, Demokratik Cumhuriyet

en: Korea, Republic Of
tr: Kore, Cumhuriyet

en: Kuwait
tr: Kuveyt

en: Kyrgyzstan
tr: Kırgızistan

en: Lao People's Democratic Republic
tr: Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti

en: Latvia
tr: Letonya

en: Lebanon
tr: Lübnan

en: Lesotho
tr: Lesoto

en: Liberia
tr: Liberya

en: Libyan Arab Jamahiriya
tr: Libya Arap Jamahiriya

en: Liechtenstein
tr: Lihtenştayn

en: Lithuania
tr: Litvanya

en: Luxembourg
tr: Lüksemburg

en: Macau
tr: Makao

en: Macedonia, Former Yugoslav Republic Of
tr: Makedonya, Eski Yugoslavya Cumhuriyeti

en: Madagascar
tr: Madagaskar

en: Malawi
tr: Malavi

en: Malaysia
tr: Malezya

en: Maldives
tr: Maldivler

en: Marshall Islands
tr: Marshall Adaları

en: Martinique
tr: Martinik

en: Mauritania
tr: Moritanya

en: Mexico
tr: Meksika

en: Micronesia, Federated States Of
tr: Mikronezya, Federal Devletler

en: Moldova, Republic Of
tr: Moldova, Cumhuriyet

en: Monaco
tr: Monako

en: Mongolia
tr: Moğolistan

en: Montenegro
tr: Karadağ

en: Morocco
tr: Fas

en: Mozambique
tr: Mozambik

en: Namibia
tr: Namibya

en: Netherlands
tr: Hollanda

en: Netherlands Antilles
tr: Hollanda Antilleri

en: New Caledonia
tr: Yeni Kaledonya

en: New Zealand
tr: Yeni Zelanda

en: Nicaragua
tr: Nikaragua

en: Niger
tr: Nijer

en: Nigeria
tr: Nijerya

en: Norfolk Island
tr: Norfolk Adası

en: Northern Mariana Islands
tr: Kuzey Mariana Adaları

en: Norway
tr: Norveç

en: Oman
tr: Umman

en: Papua New Guinea
tr: Papua Yeni Gine

en: Philippines
tr: Filipinler

en: Pitcairn
tr: Pitcairn Adası

en: Poland
tr: Polonya

en: Portugal
tr: Portekiz

en: Puerto Rico
tr: Porto Riko

en: Qatar
tr: Katar

en: Reunion
tr: Reunion Adası

en: Romania
tr: Romanya

en: Russian Federation
tr: Rusya Federasyonu

en: Rwanda
tr: Ruanda

en: Saint Kitts And Nevis
tr: Saint Kitts ve Nevis

en: Saint Lucia
tr: Santa Luçia

en: Saint Vincent And The Grenadines
tr: Saint Vincent ve Grenadinler

en: Sao Tome And Principe
tr: Sao Tome ve Principe

en: Saudi Arabia
tr: Suudi Arabistan

en: Serbia
tr: Sırbistan

en: Seychelles
tr: Seyşeller

en: Singapore
tr: Singapur

en: Slovakia (Slovak Republic)
tr: Slovakya (Slovak Cumhuriyeti)

en: Slovenia
tr: Slovenya

en: Solomon Islands
tr: Solomon Adaları

en: Somalia
tr: Somali

en: South Africa
tr: Güney Afrika

en: South Georgia, South Sandwich Islands
tr: Güney Georgia ve Güney Sandviç Adaları

en: Spain
tr: İspanya

en: St. Pierre And Miquelon
tr: Saint Pierre ve Miquelon

en: Suriname
tr: Surinam

en: Svalbard And Jan Mayen Islands
tr: Svalbard ve Jan Mayen Adaları

en: Swaziland
tr: Svaziland

en: Sweden
tr: İsveç

en: Switzerland
tr: İsviçre

en: Syrian Arab Republic
tr: Suriye Arap Cumhuriyeti

en: Taiwan
tr: Tayvan

en: Tajikistan
tr: Tacikistan

en: Tanzania, United Republic Of
tr: Tanzanya, Birleşik Cumhuriyet

en: Thailand
tr: Tayland

en: Trinidad And Tobago
tr: Trinidad ve Tobago

en: Tunisia
tr: Tunus

en: Turkey
tr: Türkiye

en: Turkmenistan
tr: Türkmenistan

en: Turks And Caicos Islands
tr: Turks ve Caicos Adaları

en: Ukraine
tr: Ukrayna

en: United Arab Emirates
tr: Birleşik Arap Emirlikleri

en: United Kingdom
tr: Birleşik Krallık

en: United States
tr: Birleşik Devletler

en: United States Minor Outlying Islands
tr: Amerika Birleşik Devletleri Küçük Dış Adaları

en: Uzbekistan
tr: Özbekistan

en: Viet Nam
tr: Vietnam

en: Virgin Islands (British)
tr: Virgin Adaları (Britanya)

en: Virgin Islands (U.S.)
tr: Virgin Adaları (ABD)

en: Wallis And Futuna Islands
tr: Wallis ve Futuna Adaları

en: Western Sahara
tr: Batı Sahra

en: Yugoslavia
tr: Yugoslavya

en: Zimbabwe
tr: Zimbabve

en: Country
tr: Ülke

en: Default Country
tr: Varsayılan Ülke

en: Use a custom first option
tr: Özel bir ilk seçenek kullanın

en: Custom first option
tr: Özel ilk seçenek

en: South Sudan
tr: Güney Sudan

en: Credit Card
tr: Kredi Kartı

en: Card Number Label
tr: Kart Numarası Etiketi

en: Card Number
tr: Kart Numarası

en: Card Number Description
tr: Kart Numarası Açıklaması

en: The (typically) 16 digits on the front of your credit card.
tr: Kredi kartınızın ön yüzünde bulunan, (genellikle) 16 haneden oluşan numaradır.

en: Card CVC Label
tr: Kart CVC Etiketi

en: Card CVC Description
tr: Kart CVC Açıklaması

en: The 3 digit (back) or 4 digit (front) value on your card.
tr: Kartınızdaki 3 haneli (arkada) ya da 4 haneli (önde) değerdir.

en: Card Name Label
tr: Kart Adı Etiketi

en: Name on the card
tr: Karttaki ad

en: Card Name Description
tr: Kart Adı Açıklaması

en: The name printed on the front of your credit card.
tr: Kredi kartınızın ön yüzünde yazılı olan addır.

en: Card Expiry Month Label
tr: Kartın Sona Erdiği Ay Etiketi

en: Expiration month (MM)
tr: Sona erdiği ay (AA)

en: Card Expiry Month Description
tr: Kartın Sona Erdiği Ay Açıklaması

en: The month your credit card expires, typically on the front of the card.
tr: Genellikle kartın ön yüzünde bulunan, kredi kartınızın sona erdiği aydır.

en: Card Expiry Year Label
tr: Kartın Sona Erdiği Yıl Etiketi

en: Expiration year (YYYY)
tr: Sona erdiği yıl (YYYY)

en: Card Expiry Year Description
tr: Kartın Sona Erdiği Yıl Açıklaması

en: The year your credit card expires, typically on the front of the card.
tr: Genellikle kartın ön yüzünde bulunan, kredi kartınızın sona erdiği yıldır.

en: Text
tr: Metin

en: Text Element
tr: Metin Öğesi

en: Hidden Field
tr: Gizli Alan

en: User ID (If logged in)
tr: Kullanıcı Kimliği (Oturum açıldıysa)

en: User Firstname (If logged in)
tr: Kullanıcı Adı (Oturum açıldıysa)

en: User Lastname (If logged in)
tr: Kullanıcının Soyadı (Oturum açıldıysa)

en: User Display Name (If logged in)
tr: Kullanıcının Görüntülenecek Olan Adı (Oturum açıldıysa)

en: User Email (If logged in)
tr: Kullanıcının E-postası (Oturum açıldıysa)

en: Post / Page ID (If available)
tr: Gönderi / Sayfa Kimliği (Varsa)

en: Post / Page Title (If available)
tr: Gönderi / Sayfa Başlığı (Varsa)

en: Post / Page URL (If available)
tr: Gönderi / Sayfa URL'si (Varsa)

en: Today's Date
tr: Bugünün Tarihi

en: Querystring Variable
tr: Sorgu Dizesi Değişkeni

en: This keyword is reserved by WordPress. Please try another.
tr: Bu anahtar kelime, WordPress tarafından ayrılmıştır. Lütfen başka bir seçenek deneyin.

en: Is this an email address?
tr: Bu bir e-posta adresi midir?

en: If this box is checked, Ninja Forms will validate this input as an email address.
tr: Bu kutuya onay işareti konulursa, Ninja Forms bu girişi bir e-posta adresi olarak doğrular.

en: Send a copy of the form to this address?
tr: Bu adrese formun bir kopyası gönderilsin mi?

en: If this box is checked, Ninja Forms will send a copy of this form (and any messages attached) to this address.
tr: Bu kutuya onay işareti konulursa, Ninja Forms bu formun bir kopyasını (ve eklenen tüm mesajları) bu adrese gönderir.

en: hr
tr: sa

en: List
tr: Liste

en: This is the user's state
tr: Bu, kullanıcının durumudur

en: Selected Value
tr: Seçili Değer

en: Add Value
tr: Değer Ekle

en: Remove Value
tr: Değeri Kaldır

en: Calc
tr: Hesap

en: Dropdown
tr: Açılır Menü

en: Radio
tr: Radyo

en: Checkboxes
tr: Onay kutuları

en: Multi-Select
tr: Çoklu Seçim

en: List Type
tr: Liste Türü

en: Multi-Select Box Size
tr: Çoklu Seçim Kutusu Boyutu

en: Import List Items
tr: Liste Öğelerini İçe Aktar

en: Show list item values
tr: Liste öğe değerlerini göster

en: Import
tr: İçe Aktar

en: To use this feature, you can paste your CSV into the textarea above.
tr: Bu özelliği kullanmak için CSV'nizi yukarıdaki metin alanına kopyalayabilirsiniz.

en: The format should look like the following:
tr: Format, şu şekilde görünmelidir:

en: Label,Value,Calc
tr: Etiket,Değer,Hesap

en: If you want to send an empty value or calc, you should use '' for those.
tr: Boş bir değer ya da hesap göndermek istiyorsanız, bunlar için " kullanmanız gerekir.

en: Selected
tr: Seçilen

en: Number
tr: Sayı

en: Minimum Value
tr: Minimum Değer

en: Maximum Value
tr: Maksimum Değer

en: Step (amount to increment by)
tr: Adım (artış miktarı)

en: Organizer
tr: Düzenleyici

en: Password
tr: Şifre

en: Use this as a registration password field
tr: Bunu kayıt şifresi alanı olarak kullanın

en: If this box is checked, both password and re-password textboxes will be output.
tr: Bu kutuya onay işareti konulursa, hem şifre alanı hem de şifrenin yeniden girileceği metin kutuları verilir.

en: Re-enter Password Label
tr: Şifreyi Yeniden Girin Etiketi

en: Re-enter Password
tr: Şifreyi Yeniden Girin

en: Show Password Strength Indicator
tr: Şifre Güç Göstergesini Görüntüle

en: Hint: The password should be at least seven characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers and symbols like ! " ? $ % ^ &amp; ).
tr: İpucu: Şifre, en az yedi karakter uzunluğunda olmalıdır. Güçlü bir şifre için, büyük ve küçük harfleri, sayıları ve ! " ? $ % ^ &amp; ) gibi özel karakterleri bir arada kullanın.

en: Passwords do not match
tr: Şifreler eşleşmiyor

en: Star Rating
tr: Yıldız Derecesi

en: Number of stars
tr: Yıldız sayısı

en: Confirm that you are not a bot
tr: Bot olmadığınızı doğrulayın

en: Please complete the captcha field
tr: Lütfen captcha alanını doldurun

en: Please make sure you have entered your Site & Secret keys correctly
tr: Lütfen Site ve Gizli anahtarlarınızı doğru olarak girdiğinizden emin olun

en: Captcha mismatch. Please enter the correct value in captcha field
tr: Captcha eşleşmiyor. Lütfen captcha alanına doğru değer girin

en: Anti-Spam
tr: İstenmeyen Posta Önleme

en: Spam Question
tr: İstenmeyen Posta Sorusu

en: Spam Answer
tr: İstenmeyen Posta Yanıtı

en: Submit
tr: Gönder

en: Tax
tr: Vergi

en: Tax Percentage
tr: Vergi Yüzdesi

en: Should be entered as a percentage. e.g. 8.25%, 4%
tr: Yüzde olarak girilmelidir. Örn: %8,25, %4

en: Textarea
tr: Metinalanı

en: Show Rich Text Editor
tr: Zengin Metin Düzenleyiciyi Göster

en: Show Media Upload Button
tr: Medya Yükleme Düğmesini Göster

en: Disable Rich Text Editor on Mobile
tr: Zengin Metin Düzenleyiciyi Mobilde Devre Dışı Bırak

en: Validate as an email address? (Field must be required)
tr: E-posta adresi olarak doğrulansın mı? (Alan, zorunlu olmalıdır)

en: Disable Input
tr: Girişi Devre Dışı Bırak

en: Datepicker
tr: Tarih seçici

en: Phone - (555) 555-5555
tr: Telefon - (555) 555-5555

en: Currency
tr: Para Birimi

en: Custom Mask Definition
tr: Özel Maske Tanımı

en: Help
tr: Yardım

en: Timed Submit
tr: Süreli Gönderi

en: Submit button text after timer expires
tr: Zamanlayıcının süresi dolduktan sonra gönder düğmesi metni

en: Please wait %n seconds
tr: Lütfen %n saniye bekleyin

en: %n will be used to signify the number of seconds
tr: %n, saniye değerini göstermek için kullanılacak

en: Number of seconds for countdown
tr: Geri sayım için saniye değeri

en: This is how long a user must wait to submit the form
tr: Bu, kullanıcının formu göndermek için ne kadar beklemesi gerektiğini gösterir

en: If you are a human, please slow down.
tr: İnsansanız, lütfen yavaşlayın.

en: You need JavaScript to submit this form. Please enable it and try again.
tr: Bu formu göndermek için JavaScript gereklidir. Lütfen etkinleştirin ve tekrar deneyin.

en: List Field Mapping
tr: Liste Alanı Eşleştirme

en: Interest Groups
tr: İlgi Grupları

en: Single
tr: Tek

en: Multiple
tr: Çoklu

en: Lists
tr: Listeler

en: refresh
tr: enile

en: Metabox
tr: Meta kutu

en: Submission Metabox
tr: Gönderim Meta Kutusu

en: User Meta (if logged in)
tr: Kullanıcı Metası (oturum açıldıysa)

en: Collect Payment
tr: Ödeme Al

en: No forms found.
tr: Herhangi bir form bulunamadı.

en: Date Created
tr: Oluşturulma Tarihi

en: title
tr: başlık

en: updated
tr: güncellendi

en: Go get a life, script kiddies
tr: Küçük komut dosyaları, bir uğraş edinin

en: Parent Item:
tr: Ana Öğe:

en: All Items
tr: Bütün Elemanlar

en: Add New Item
tr: Yeni Eleman Ekle

en: New Item
tr: Yeni Eleman

en: Edit Item
tr: Eleman Düzenle

en: Update Item
tr: Öğe Güncelle

en: View Item
tr: Elemanı Göster

en: Search Item
tr: Öğe Ara

en: Not found in Trash
tr: Çöp Kutusunda bulunamadı

en: Form Submissions
tr: Form Gönderileri

en: Submission Info
tr: Gönderim Bilgileri

en: Add New Form
tr: Yeni Form Ekle

en: Form Template Import Error.
tr: Form Şablonu İçe Aktarma Hatası.

en: Fields
tr: Bilgiler

en: There uploaded file is not a valid format.
tr: Yüklenen dosya, geçerli bir formatta değil.

en: Invalid Form Upload.
tr: Geçersiz form kimliği

en: Import Forms
tr: Formları İçe Aktar

en: Export Forms
tr: Formları Dışa Aktar

en: Equation (Advanced)
tr: Eşitlik (Gelişmiş)

en: Operations and Fields (Advanced)
tr: İşlemler ve Alanlar (Gelişmiş)

en: Auto-Total Fields
tr: Otomatik Toplam Alanları

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
tr: Yüklenen dosya, php.ini konumunda bulunan upload_max_filesize yönergesini aşıyor.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
tr: Yüklenen dosya, HTML formunda belirtilen MAX_FILE_SIZE yönergesini aşıyor.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
tr: Yüklenen dosya içerisindekilerin bir kismi yüklendi.

en: No file was uploaded.
tr: Hiçbir dosya yüklenmedi.

en: Missing a temporary folder.
tr: Geçiçi klasör kayboldu.

en: Failed to write file to disk.
tr: Dosya diske yazılamadı.

en: File upload stopped by extension.
tr: Dosya yükleme eklenti tarafından durduldu.

en: Unknown upload error.
tr: Bilinmeyen yükleme hatası.

en: File Upload Error
tr: Dosya Yükleme Hatası

en: Add-On Licenses
tr: Eklenti Lisansları

en: Migrations and Mock Data complete.
tr: Geçişler ve Örnek Veriler tamamlandı.

en: View Forms
tr: Formları Görüntüle

en: Save Settings
tr: Ayarları Kaydet

en: Server IP Address
tr: Sunucu IP Adresi

en: Host Name
tr: Ana Bilgisayar Adı

en: Append a Ninja Forms
tr: Ninja Forms Ekle

en: Form Not Found
tr: Form Bulunamadı

en: Field Not Found
tr: Alan Bulunamadı

en: An unexpected error occurred.
tr: Beklenmedik bir hata oluştu.

en: Preview does not exist.
tr: Önizleme mevcut değil.

en: Payment Gateways
tr: Ödeme Seçenekleri

en: Payment Total
tr: Ödeme Toplamı

en: Hook Tag
tr: Kanca Etiketi

en: Email address or search for a field
tr: E-posta adresi ya da alan arama

en: Subject Text or seach for a field
tr: Konu Metni ya da alan arama

en: Attach CSV
tr: CSV Ekle

en: URL
tr: Link

en: Label Here
tr: Buraya Etiket Gelecek

en: Help Text Here
tr: Buraya Yardım Metni Gelecek

en: Enter the label of the form field. This is how users will identify individual fields.
tr: Form alanının etiketini girin. Kullanıcıların farklı alanları nasıl belirleyeceğini gösterir.

en: Form Default
tr: Form Varsayılanı

en: Hidden
tr: Gizli

en: Select the position of your label relative to the field element itself.
tr: Alan öğesine göre etiketinizin konumunu seçin.

en: Required Field
tr: Alan Zorunludur

en: Ensure that this field is completed before allowing the form to be submitted.
tr: Formun gönderilmesine izin vermeden önce alanın tamamlandığından emin olun.

en: Number Options
tr: Sayı Seçenekleri

en: Step
tr: Adım

en: Options
tr: Seçenekler

en: One
tr: Bir

en: one
tr: bir

en: Two
tr: İki

en: two
tr: iki

en: Three
tr: Üç

en: three
tr: üç

en: Calc Value
tr: Hesap Değeri

en: Restricts the kind of input your users can put into this field.
tr: Kullanıcılarınızın bu alana girebileceğini giriş türünü sınırlar.

en: none
tr: yok

en: US Phone
tr: ABD Telefonu

en: custom
tr: özelleştirilmiş

en: Custom Mask
tr: Özel Maske

en: <ul>
                                <li>a - Represents an alpha character (A-Z,a-z) - Only allows letters to be entered. </li>
                                <li>9 - Represents a numeric character (0-9) - Only allows numbers to be entered.</li>
                                <li>* - Represents an alphanumeric character (A-Z,a-z,0-9) - This allows both numbers and
                                letters to be entered.</li>
                            </ul>
tr: <ul>
                                <li>a - Bir alfabe karakterini temsil eder (A-Z,a-z) - Sadece harf girilmesine izin verir.</li> 
                                <li>9 - Sayısal bir karakteri temsil eder (0-9) - Sadece rakam girilmesine izin verir.</li>
                                <li>* - Alfanumerik bir karakteri temsil eder (A-Z,a-z,0-9) - Hem rakam hem de harf
                                girilmesine izin verir.</li>
                            </ul>

en: Limit Input to this Number
tr: Girdiyi Bu Rakamla Sınırla

en: Character(s)
tr: Karakter(ler)

en: Word(s)
tr: Kelime(ler)

en: Text to Appear After Counter
tr: Sayaçtan Sonra Görüntülenecek Metin

en: Character(s) left
tr: Kalan karakterler

en: Enter text you would like displayed in the field before a user enters any data.
tr: Bir kullanıcı herhangi bir veri girmeden önce alanda görüntülenmesini istediğiniz metni girin.

en: Custom Class Names
tr: Özel Sınıf Adları

en: Container
tr: Kapsayıcı

en: Adds an extra class to your field wrapper.
tr: Alan sarmalayıcınıza ekstra bir sınıf ekler.

en: Element
tr: Öge

en: Adds an extra class to your field element.
tr: Alan öğenize ekstra bir sınıf ekler.

en: DD/MM/YYYY
tr: GG/AA/YYYY

en: DD-MM-YYYY
tr: GG-AA-YYYY

en: MM/DD/YYYY
tr: AA/GG/YYYY

en: MM-DD-YYYY
tr: AA-GG-YYYY

en: YYYY-MM-DD
tr: GG-AA-YYYY

en: YYYY/MM/DD
tr: YYYY/AA/GG

en: Friday, November 18, 2019
tr: Cuma, 18 Kasım, 2019

en: Default To Current Date
tr: Bugünün Tarihine Varsayılan Olarak Ayarla

en: Number of seconds for timed submit.
tr: Süreli gönderim için verilen saniye değeri.

en: Field Key
tr: Alan Anahtarı

en: Creates a unique key to identify and target your field for custom development.
tr: Özel geliştirme için alanınızı belirlemenize ve hedeflemenize yönelik benzersiz bir anahtar oluşturur.

en: Label used when viewing and exporting submissions.
tr: Gönderimleri görüntülerken ve dışa aktarırken kullanılan etiket.

en: Shown to users as a hover.
tr: Kullanıcılara vurgu olarak gösterilir.

en: Description
tr: Açıklama

en: Sort as Numeric
tr: Sayılara göre sırala

en: This column in the submissions table will sort by number.
tr: Gönderimler tablosundaki bu sütun, sayılara göre sıralanır.

en: Number of seconds for the countdown
tr: Geri sayım için saniye değeri

en: Use this as a reistration password field. If this box is check, both
                            password and re-password textboxes will be output
tr: Bunu kayıt şifresi alanı olarak kullanın. Bu kutuya onay işareti konulursa, 
    							hem şifre alanı hem de şifrenin yeniden girileceği metin kutuları verilir

en: Confirm
tr: Onayla

en: Allows rich text input.
tr: Zengin metin girişine izin verir.

en: Processing Label
tr: İşleniyor Etiketi

en: Checked Calculation Value
tr: İşaretlenen Hesap Değeri

en: This number will be used in calculations if the box is checked.
tr: Kutu işaretlenmişse, hesaplamalarda bu sayı kullanılacaktır.

en: Unchecked Calculation Value
tr: İşaretlenmemiş Hesap Değeri

en: This number will be used in calculations if the box is unchecked.
tr: Kutu işaretleşmemişse, hesaplamalarda bu sayı kullanılacaktır.

en: Display This Calculation Variable
tr: Bu Hesaplama Değişkenini Görüntüle

en: - Select a Variable
tr: - Bir Değişken Seçin

en: Use Quantity
tr: Miktar Kullan

en: Allows users to choose more than one of this product.
tr: Kullanıcıların bu üründen çok sayıda seçmelerine izin verin.

en: Product Type
tr: Ürün Tipi

en: Single Product (default)
tr: Tek Ürün (varsayılan)

en: Multi Product - Dropdown
tr: Çok Ürün - Açılır Menü

en: Multi Product - Choose Many
tr: Çok Ürün - Birden Fazla Ürün Seçin

en: Multi Product - Choose One
tr: Çok Ürün - Bir Ürün Seçin

en: User Entry
tr: Kullanıcı Girişi

en: Cost
tr: Maliyet

en: Cost Options
tr: Maliyet Seçenekleri

en: Single Cost
tr: Tek Maliyet

en: Cost Dropdown
tr: Maliyet Açılır Menüsü

en: Cost Type
tr: Maliyet Türü

en: Product
tr: Ürün

en: - Select a Product
tr: - Bir Ürün Seçin

en: Answer
tr: Cevap

en: A case sensitive answer to help prevent spam submissions of your form.
tr: Formunuzun istenmeyen posta olarak gönderilmesini önlemek için büyük-küçük harf duyarlı bir yanıt.

en: Taxonomy
tr: Sınıflandırma

en: Add New Terms
tr: Yeni Terim Ekle

en: This is a user's state.
tr: Bu, kullanıcının durumudur.

en: Used for marking a field for processing.
tr: İşleme için bir alan işaretleme amacıyla kullanılır.

en: Saved Fields
tr: Kaydedilen Alanlar

en: Common Fields
tr: Ortak Alanlar

en: User Information Fields
tr: Kullanıcı Bilgi Alanları

en: Pricing Fields
tr: Fiyatlandırma Alanları

en: Layout Fields
tr: Sayfa Düzeni Alanları

en: Miscellaneous Fields
tr: Çeşitli Alanlar

en: Your form has been successfully submitted.
tr: Bildiriminiz başarıyla gönderildi.

en: Ninja Forms Submission
tr: Ninja Formu Gönderme

en: Save Submission
tr: Gönderiyi Kaydet

en: Variable Name
tr: Değişken Adı

en: Equation
tr: Denklem

en: Default Label Position
tr: Varsayılan Etiket Konumu

en: Wrapper
tr: Sarmalayıcı

en: Form Key
tr: Form Anahtarı

en: Programmatic name that can be used to reference this form.
tr: Bu formu referans vermek için kullanılabilen programlanmış ad.

en: Add Submit Button
tr: Gönder Düğmesi Ekle

en: We've noticed that don't have a submit button on your form. We can add one for your automatically.
tr: Formunuzda bir gönder düğmesi olmadığını fark ettik. Sizin için otomatik olarak ekleyebiliriz.

en: Logged In
tr: Giriş Yapıldı

en: Does apply to form preview.
tr: Form önizlemesine uygulanır.

en: Submission Limit
tr: Gönderim Sınırı

en: Does NOT apply to form preview.
tr: Form önizlemesine uygulanmaz.

en: Display Settings
tr: Görünüm ayarları

en: Calculations
tr: Hesaplamalar

en: Price:
tr: Fiyat:

en: Quantity:
tr: Miktar:

en: Add
tr: Ekle

en: Open in new window
tr: Yeni pencerede aç

en: If you are a human seeing this field, please leave it empty.
tr: Bir insan olarak bu alanı görebiliyorsanız, lütfen boş bırakın.

en: Available
tr: Kullanılabilir

en: Please enter a valid email address!
tr: Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin!

en: These fields must match!
tr: Bu alanlar eşleşmelidir!

en: Number Min Error
tr: Minimum Sayı Hatası

en: Number Max Error
tr: Maksimum Sayı Hatası

en: Please increment by
tr: Lütfen şuna göre artırın:

en: Insert Link
tr: Bağlantı Yerleştir

en: Insert Media
tr: Medya Yerleştir

en: Please correct errors before submitting this form.
tr: Lütfen bu formu göndermeden önce hataları düzeltin.

en: Honeypot Error
tr: Honeypot Hatası

en: File Upload in Progress.
tr: Dosya Yükleme İşlemi Devam Ediyor.

en: FILE UPLOAD
tr: DOSYA YÜKLEME

en: All Fields
tr: Tüm Alanlar

en: Sub Sequence
tr: Alt Sıra

en: Post ID
tr: Yazı ID

en: Post Title
tr: Yazı başlığı

en: Post URL
tr: Yazı Adresi

en: IP Address
tr: IP adresi

en: User ID
tr: Kullanıcı ID'si

en: First Name
tr: Adınız

en: Last Name
tr: Soyadı

en: Display Name
tr: Görünen ad

en: Opinionated Styles
tr: Sabit Stiller

en: Light
tr: Açık renkli

en: Dark
tr: Koyu renkli

en: Use default Ninja Forms styling conventions.
tr: Varsayılan Ninja Forms stillendirme özelliklerini kullanın.

en: Rollback
tr: Geri Alma

en: Rollback to v2.9.x
tr: v2.9.x sürümüne geri al

en: Rollback to the most recent 2.9.x release.
tr: En yeni 2.9.x sürümüne geri al.

en: m/d/Y
tr: a/g/Y

en: reCaptcha Settings
tr: reCaptcha Ayarları

en: reCAPTCHA Theme
tr: reCAPTCHA Teması

en: Rich Text Editor (RTE)
tr: Zengin Metin Düzenleyici (RTE)

en: Advanced
tr: Geliştirilmiş

en: Administration
tr: Yönetim

en: Blank Forms
tr: Boş Formlar

en: Contact Me
tr: Bana Ulaşın

en: Mock Success Message Action
tr: Örnek Başarı Mesajı Eylemi

en: Thank you {field:name} for filling out my form!
tr: Bu formu doldurduğunuz için teşekkürler, {field:name}!

en: Mock Email Action
tr: Örnek E-posta Eylemi

en: This is an email action.
tr: Bu bir e-posta eylemidir.

en: Hello, Ninja Forms!
tr: Merhaba, Ninja Forms!

en: Mock Save Action
tr: Örnek Kaydetme Eylemi

en: This is a test
tr: Bu bir testtir.

en: This is another test.
tr: Bu da başka bir testtir.

en: Get Help
tr: Yardım lazım mı?

en: What Can We Help You With?
tr: Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

en: Agree?
tr: Kabul ediyor musunuz?

en: Best Contact Method?
tr: En İyi İletişim Yöntemi?

en: Phone
tr: Telefon

en: Snail Mail
tr: Normal Posta

en: Send
tr: Gönder

en: Kitchen Sink
tr: Mutfak Lavabosu

en: Select List
tr: Liste Seç

en: Option One
tr: Seçenek Bir

en: Option Two
tr: Seçenek İki

en: Option Three
tr: Seçenek Üç

en: Radio List
tr: Radyo Listesi

en: Bathroom Sink
tr: Lavabo

en: Checkbox List
tr: Onay Kutusu Listesi

en: These are all the fields in the User Information section.
tr: Kullanıcı Bilgileri bölümündeki tüm alanlar bunlardır.

en: Address
tr: Adres

en: City
tr: İlçe

en: Zip Code
tr: Posta Kodu

en: These are all the fields in the Pricing section.
tr: Fiyatlandırma bölümündeki tüm alanlar bunlardır.

en: Product (quanitity included)
tr: Ürün (miktar dahil)

en: Product (seperate quantity)
tr: Ürün (ayrı miktar)

en: Quantity
tr: İçerik

en: Total
tr: Toplam

en: Credit Card Full Name
tr: Kredi Kartı Üzerinde Yazan Ad

en: Credit Card Number
tr: Kredi Kartı Numarası

en: Credit Card CVV
tr: Kredi Kartı CVV Kodu

en: Credit Card Expiration
tr: Kredi Kartı Sona Erme Tarihi

en: Credit Card Zip Code
tr: Kredi Kartı Posta Kodu

en: These are various special fields.
tr: Bunlar, çeşitli özel alanlardır.

en: Anti-Spam Question (Answer = answer)
tr: İstenmeyen Posta Karşıtı Soru (Yanıt = yanıt)

en: answer
tr: yanıt

en: processing
tr: i̇şleniyor

en: Long Form -
tr: Uzun Form -

en:  Fields
tr:  Alanlar

en: Field #
tr: Alan No

en: Email Subscription Form
tr: E-posta Abonelik Formu

en: Email Address
tr: E-Posta Adresi

en: Enter your email address
tr: E-posta adresinizi girin.

en: Subscribe
tr: Abone Ol

en: Product Form (with Quantity Field)
tr: Ürün Formu (Miktar Alanı ile)

en: Purchase
tr: Satın Al

en: You purchased
tr: Satın aldığınız

en: product(s) for
tr: ürün(ler):

en: Product Form (Inline Quantity)
tr: Ürün Formu (Satır İçi Miktar)

en:  product(s) for
tr:  ürün(ler):

en: Product Form (Multiple Products)
tr: Ürün Formu (Birden Çok Ürün)

en: Product A
tr: Ürün A

en: Quantity for Product A
tr: Ürün A’nın Miktarı

en: Product B
tr: Ürün B

en: Quantity for Product B
tr: Ürün B’nin Miktarı

en: of Product A and
tr: Ürün A ve

en: of Product B for $
tr: Ürün B, ABD Doları

en: Form with Calculations
tr: Hesaplamaların Olduğu Form

en: My First Calculation
tr: İlk Hesaplamam

en: My Second Calculation
tr: İkinci Hesaplamam

en: Calculations are returned with the AJAX response ( response -> data -> calcs
tr: Hesaplamalar, AJAX yanıtı ile geri döndürülür ( yanıt -> veri -> hesaplamalar

en: copy
tr: Kopyala

en: Save Form
tr: Formu Kaydet

en: Credit Card Zip
tr: Kredi Kartı Zip Kodu

en: You must be logged in to preview a form.
tr: Bir formu önizlemek için oturum açmalısınız.

en: No Fields Found.
tr: Herhangi Bir Alan Bulunamadı.

en: Notice: Ninja Forms shortcode used without specifying a form.
tr: Bildirim: Bir form belirtmeden kullanılan Ninja Forms kısa kodu.

en: Ninja Forms shortcode used without specifying a form.
tr: Bir form belirtmeden kullanılan Ninja Forms kısa kodu.

en: Address 2
tr: Adres Devam 2

en: Button
tr: Düğme

en: Single Checkbox
tr: Tek Onay Kutusu

en: checked
tr: onaylandı

en: unchecked
tr: onaylanmadı

en: Credit Card CVC
tr: Kredi Kartı CVC kodu

en: d-m-Y
tr: g-a-Y

en: m-d-Y
tr: a-g-Y

en: Y-m-d
tr: Y-a-g

en: Y/m/d
tr: d.m.Y - H:i:s

en: l, F d Y
tr: l, F g Y

en: Select
tr: Seçiniz

en: State
tr: İl

en: Note text can be edited in the note field's advanced settings below.
tr: Not metni, not metninin aşağıdaki gelişmiş ayarlar bölümünden düzenlenebilir.

en: Note
tr: Not

en: Password Confirm
tr: Şifre Onayı

en: password
tr: şifre

en: Please complete the recaptcha
tr: Lütfen recaptcha'yı tamamlayın

en: Advanced Shipping
tr: Gelişmiş Sevkiyat

en: Question
tr: Soru

en: Question Position
tr: Soru Konumu

en: Incorrect Answer
tr: Hatalı Yanıt

en: Number of Stars
tr: Yıldız sayısı

en: Terms List
tr: Terim Listesi

en: No available terms for this taxonomy. %sAdd a term%s
tr: Bu sınıflandırma için uygun bir terim yok. %sTerim ekle%s

en: No taxonomy selected.
tr: Sınıflandırma seçilmedi.

en: Available Terms
tr: Kullanılabilen Terimler

en: Paragraph Text
tr: Paragraf Metni

en: Single Line Text
tr: Tek Satırlık Yazı

en: Zip
tr: Alan Kodu

en: Post
tr: Postala

en: Query Strings
tr: Sorgulama Dizeleri

en: Query String
tr: Sorgulama Dizesi

en: System
tr: Sistem

en: User
tr: Kullanıcı

en:  requires an update. You have version
tr:  güncelleme yapılmasını gerektiriyor. Sizde şu sürüm

en:  installed. The current version is
tr:  kurulu: Mevcut sürüm:

en: Editing Field
tr: Alan Düzenleme

en: Label Name
tr: Etiket Adı

en: Above Field
tr: Yukarıdaki Alan

en: Below Field
tr: Aşağıdaki Alan

en: Left of Field
tr: Alanın Solu

en: Right of Field
tr: Alanın Sağı

en: Hide Label
tr: Etiketi Gizle

en: Class Name
tr: Sınıf Adı

en: Basic Fields
tr: Temel Alanlar

en: Mult-Select
tr: Çoklu Seçim

en: Add new field
tr: Yeni alan ekle

en: Add new action
tr: Yeni eylem ekle

en: Expand Menu
tr: Menüyü Genişlet

en: Publish
tr: Yayınla

en: PUBLISH
tr: YAYINLA

en: Loading
tr: Yükleniyor

en: View Changes
tr: Değişiklikleri Görüntüle

en: Add form fields
tr: Form alanları ekle

en: Get started by adding your first form field.
tr: İlk form alanınızı ekleyerek başlayın.

en: Add New Field
tr: Yeni Alan Ekle

en: Just click here and select the fields you want.
tr: Burayı tıklamanız ve istediğiniz alanları seçmeniz yeterlidir.

en: It's that easy. Or...
tr: Bu kadar kolay. Veya...

en: Start from a template
tr: Bir şablondan başlayabilirsiniz.

en: Contact Us
tr: Bizimle İletişim Kurun

en: Allow your users to contact you with this simple contact form. You can add and remove fields as needed.
tr: Kullanıcıların bu kolay iletişim formunu kullanarak sizinle iletişime geçmesine izin verin. Gerektiği şekilde alan ekleyebilir ve kaldırabilirsiniz.

en: Quote Request
tr: Fiyat Teklifi Talebi

en: Manage quote requests from your website easily with this remplate. You can add and remove fields as needed.
tr: Web sitenizden gelen fiyat teklifi taleplerini bu şablonla kolay bir şeklide yönetin. Gerektiği şekilde alan ekleyebilir ve kaldırabilirsiniz.

en: Event Registration
tr: Etkinlik Kaydı

en: Allow user to register for your next event this easy to complete form. You can add and remove fields as needed.
tr: Kullanıcıların tamamlanması kolay bu formu doldurarak bir sonraki etkinliğinize kaydolmasına izin verin. Gerektiği şekilde alan ekleyebilir ve kaldırabilirsiniz.

en: Newsletter Sign Up Form
tr: Haber Bülteni Kayıt Formu

en: Add subscribers and grow your email list with this newsletter signup form. You can add and remove fields as needed.
tr: Bu haber bülteni kayıt formunu kullanarak abone ekleyin ve e-posta listenizi büyütün. Gerektiği şekilde alan ekleyebilir ve kaldırabilirsiniz.

en: Add form actions
tr: Form eylemi ekleyin

en: Get started by adding your first form field. Just click the plus and select the actions you want. It's that easy.
tr: İlk form alanınızı ekleyerek başlayın. Sadece artı işaretini tıklamanız ve istediğiniz formları seçmeniz yeterlidir. Bu kadar kolay.

en: Duplicate (^ + C + click)
tr: Çoğalt (^ + C + tıkla)

en: Delete (^ + D + click)
tr: Sil (^ + D + tıkla)

en: Actions
tr: Davranışlar

en: Toggle Drawer
tr: Değişiklik Çekmecesi

en: Full screen
tr: Tam ekran

en: Half screen
tr: Yarım ekran

en: Undo
tr: Geri Al

en: Done
tr: Bitti

en: Undo All
tr: Tümünü Geri Al

en:  Undo All
tr:  Tümünü Geri Al

en: Almost there...
tr: Bitti sayılır...

en: Not Yet
tr: Hayır, Henüz Değil

en:  Open in new window
tr:  Yeni pencerede aç

en: De-activate
tr: Devre dışı bırak

en: Fix it.
tr: Onar.

en: - Select a form
tr: - Form seçin

en: Being Date
tr: Başlangıç Tarihi

en: Before requesting help from our support team please review:
tr: Destek ekibimizden yardım formu talebinde bulunmadan önce lütfen inceleyin:

en: Ninja Forms THREE documentation
tr: Ninja Forms ÜÇ belgeleri

en: What to try before contacting support
tr: Destek ekibi ile iletişime geçmeden önce neler denenebilir?

en: Our Scope of Support
tr: Destek Kapsamımız

en: Import Fields
tr: Alanları İçe Aktar

en: Updated on:
tr: Güncelleme tarihi:

en: Submitted on:
tr: Gönderme tarihi:

en: Submitted by:
tr: Gönderen:

en: Submission Data
tr: Gönderim Verileri

en: View
tr: Görüntüle

en: Show More
tr: Daha Fazla Göster

en: Editing field
tr: Alan düzenleme

en: Form Fields
tr: Form Alanları

en: Preview Changes
tr: Değişiklikleri Önizle

en: Contact Form
tr: İletişim Formu

en: Oops! That addon is not yet compatible with Ninja Forms THREE. %sLearn More%s.
tr: Üzgünüz! Bu eklenti, henüz Ninja Forms ÜÇ ile uyumlu değil. %sAyrıntılı Bilgi Edinin%s.

en: %s was deactivated.
tr: %s devre dışı bırakıldı.

en: Please help us improve Ninja Forms!
tr: Lütfen Ninja Forms’u geliştirmemizde bize yardımcı olun!

en: If you opt-in, some data about your installation of Ninja Forms will be sent to NinjaForms.com (this does NOT include your submissions).
tr: Onay verirseniz, Ninja Forms kurulumunuzla ilgili bazı veriler NinjaForms.com adresine gönderilecektir (buna gönderimleriniz dahil DEĞİLDİR).

en: If you skip this, that's okay! Ninja Forms will still work just fine.
tr: Bunu atlamanızın sakıncası yok! Ninja Forms sorunsuz çalışacaktır.

en: %sAllow%s
tr: %sİzin ver%s

en: %sDo not allow%s
tr: %sİzin verme%s

en: You do not have permission.
tr: İzniniz yok.

en: Permission Denied
tr: İzin Engellendi

en: Ninja Forms Dev
tr: Ninja Forms Geliştirme

en: DEBUG: Switch to 2.9.x
tr: HATA AYIKLAMA 2.9.x’e geçiş yapın

en: DEBUG: Switch to 3.0.x
tr: HATA AYIKLAMA 3.0.x’e geçiş yapın
