qTranslate-X 3.4.6.5 - en to da_DK translation catalogue (140 entries)

en: %LANG:&lt;normal_separator&gt;:&lt;last_separator&gt;% generates a list of languages separated by &lt;normal_separator&gt; except for the last one, where &lt;last_separator&gt; will be used instead.
da_DK: %LANG:&lt;normal_separator&gt;:&lt;last_separator&gt;% genererer en liste af sprog adskildt med &lt;normal_separator&gt; undtagen for den sidste, hvor &lt;last_separator&gt; vil være anvendt.

en: 2-Letter <a href="http://www.w3.org/WAI/ER/IG/ert/iso639.htm#2letter">ISO Language Code</a> for the Language you want to insert. (Example: en)
da_DK: 2-bogstavs <a href="http://www.w3.org/WAI/ER/IG/ert/iso639.htm#2letter">ISO sprogkode</a> for det sprog du ønsker at tilføje. (Eksempel: da)

en: <div id="message" class="error fade"><p>qTranslate Services could not load <a href="%s">OpenSSL</a>!</p></div>
da_DK: <div id="message" class="error fade"><p>qTranslate Services kunne ikke indlæse <a href="%s">OpenSSL</a>!</p></div>

en: <div>Translate to %s</div>
da_DK: <div>Oversæt til %s</div>

en: Action
da_DK: Handling

en: Add Language
da_DK: Tilføj sprog

en: Add Language &raquo;
da_DK: Tilføj sprog &raquo;

en: Additional information: %s
da_DK: Yderligere information: %s

en: Allows your visitors to choose a Language.
da_DK: Giver dine besøgende mulighed for at vælge sprog.

en: Also delete Translations for Categories/Tags/Link Categories.
da_DK: Slet også oversættelser for Kategorier/Tags/Link Kategorier.

en: An error occured: %s
da_DK: Der er sket en fejl: %s

en: An serious error occured and qTranslate Services cannot proceed. For help, please visit the <a href="%s">Support Forum</a>
da_DK: Der er sket en alvorlig fejl og qTranslate Services kan ikke fortsætte. Ønskes hjælp, så gå til <a href="%s">Support Forum</a>

en: An unknown error occured with the selected service.
da_DK: Der er sket en ukendt fejl med den valgte service.

en: Automatically check for .mo-Database Updates of installed languages.
da_DK: Kontroller automatisk .mo-databasen for opdateringer til de installerede sprog.

en: Below, you will find configuration settings for qTranslate Service Providers, which are required for them to operate.
da_DK: Nedenfor finder du konfigurationsmuligheder for qTranslate Services udbydere, der er krævet for at de virker.

en: Both processes are <b>irreversible</b>! Be sure to make a full database backup before clicking one of the links.
da_DK: Begge handlinger kan ikke <b>fortrydes</b>! Lav en fuld nackup af databasen før du klikker på et af linkene.

en: Cannot disable Default Language!
da_DK: Standardsproget kunne ikke inaktiveres!

en: Cannot use this service, not all <a href="%s">required fields</a> filled in for this service.
da_DK: Kan ikke bruge servicen, da alle <a href="%s">krævede felter</a> ikke er udfyldt.

en: Check this box and click Save Changes to reset all qTranslate settings.
da_DK: Vælg denne boks og klik Gem ændringer for at nulstille alle indstillinger i qTranslate.

en: Choose the corresponding country flag for language. (Example: gb.png)
da_DK: Vælg det flag, der svarer til sproget. (Eksempel: da.png)

en: Choose the default language of your blog. This is the language which will be shown on %s. You can also change the order the languages by clicking on the arrows above.
da_DK: Vælg standardsprog til din blog. Dette er sproget, der vil blive brugt på %s. Du kan også ændre sprogenes rækkefølge ved at bruge ovenstående pile.

en: Continue
da_DK: Fortsæt

en: Convert Database
da_DK: Konverter database

en: Could not write to "%s", Gettext Databases could not be downloaded!
da_DK: Kunne ikke skrive til "%s", Gettext Database kunne ikke downloades!

en: Current Status: %s
da_DK: Aktuel status: %s

en: Date / Time Conversion
da_DK: Dato / Tid konvertering

en: Date Format
da_DK: Datoformat

en: Default
da_DK: Standard

en: Default Language
da_DK: Standardsprog

en: Default Language / Order
da_DK: Standard sprog / rækkefølge

en: Delete
da_DK: Slet

en: Deleting an open order doesn't cancel it. You will have to logon to the service homepage and cancel it there.
da_DK: En bestilling kan ikke annulleres ved at slette den. Du skal logge på servicens website for at annullere den.

en: Depending on the mode selected, additional customizations of the theme may be needed.
da_DK: Afhængig af det valgte mode, kan yderligere tilpasninger af temaet være nødvendigt.

en: Depending on your Date / Time Conversion Mode, you can either enter a <a href="http://www.php.net/manual/function.strftime.php">strftime</a> (use %q for day suffix (st,nd,rd,th)) or <a href="http://www.php.net/manual/function.date.php">date</a> format. This field is optional. (Example: %A %B %e%q, %Y)
da_DK: Afhængig af din Dato / Tid konverteringsmode, kan du enten angive en <a href="http://www.php.net/manual/function.strftime.php">strftime</a> (brug %q for dag endelse (st,nd,rd,th)) eller <a href="http://www.php.net/manual/function.date.php">dato</a> format. Feltet er valgfrit. (Eksempel: %A %B %e%q, %Y)

en: Depending on your Date / Time Conversion Mode, you can either enter a <a href="http://www.php.net/manual/function.strftime.php">strftime</a> or <a href="http://www.php.net/manual/function.date.php">date</a> format. This field is optional. (Example: %I:%M %p)
da_DK: Afhængig af din Dato / Tid konverteringsmode, kan du enten angive en <a href="http://www.php.net/manual/function.strftime.php">strftime</a> eller <a href="http://www.php.net/manual/function.date.php">dato</a> format. Feltet er valgfrit. (Eksempel: %A %B %e%q, %Y)

en: Detect Browser Language
da_DK: Find browser sprog

en: Detect the language of the browser and redirect accordingly.
da_DK: Find browserens sprog og omdiriger på baggrund af det.

en: Disable
da_DK: Inaktiver

en: Display:
da_DK: Vis:

en: Dropdown Box
da_DK: Valgboks

en: ERROR: Could not connect to qTranslate Services. Please try again later.
da_DK: FEJL: Kunne ikke forbinde til qTranslate Services. Prøv igen senere.

en: Edit
da_DK: Rediger

en: Edit Language
da_DK: Rediger sprog.

en: Enable
da_DK: Aktiver

en: Enable qTranslate Services
da_DK: Aktiver qTranslate Services

en: Enabling a language will cause qTranslate to update the Gettext-Database for the language, which can take a while depending on your server's connection speed.
da_DK: Aktivering af et sprog vil få qTranslate til at opdatere Gettext-databasen med det sprog. Dette kan tage et stykke tid afhængig af din servers forbindelseshastighed.

en: Feel free to choose an action:
da_DK: Vælg en handling:

en: Flag Image Path
da_DK: Sti til flag billeder

en: For help on how to configure qTranslate correctly, take a look at the <a href="%1$s">qTranslate FAQ</a> and the <a href="%2$s">Support Forum</a>.
da_DK: For at få hjælp til at konfigurere qTranslate korrekt, se <a href="%1$s">qTranslate FAQ</a> and the <a href="%2$s">Support Forum</a>.

en: Gettext databases updated.
da_DK: Gettext database er opdateret

en: Hide Content which is not available for the selected language.
da_DK: Skjul indhold, der ikke findes på det valgte sprog.

en: Hide Title:
da_DK: Skjul overskrift:

en: Hide URL language information for default language.
da_DK: Skjul sproginformationen i URL ved standard sprog.

en: If something isn't working correctly, you can always try to reset all qTranslate settings. A Reset won't delete any posts but will remove all settings (including all languages added).
da_DK: Oplever du problemer, så kan du altid prøve at nulstille alle qTranslate indstillinger. Nulstilling sletter ikke indlæg, men fjerne alle indstillinger (inklusive alle sprog).

en: If you are updating from qTranslate 1.x or Polyglot, <a href="%s">click here</a> to convert posts to the new language tag format.
da_DK: Såfremt du opgraderer fra qTranslate 1.x or Polyglot, <a href="%s">klik her</a> for at konvertere indlæg til det nye sprog-tag-format.

en: If you have installed qTranslate for the first time on a Wordpress with existing posts, you can either go through all your posts manually and save them in the correct language or <a href="%s">click here</a> to mark all existing posts as written in the default language.
da_DK: Såfremt du har installeret qTranslate for første gang på en Wordpress med eksisterende indlæg, så kan du enten gennemgå alle dine indlæg manuelt og gemme dem i det korrekte sprog, eller du kan <a href="%s">klikke her</a> for at markere alle eksisterende indlæg som skrevet i standardsproget.

en: Ignore Links
da_DK: Ignorer links

en: Image only
da_DK: Kun billede

en: Incorrect Flag Image Path! Please correct it!
da_DK: Forkert sti til flag! Venligst ret det!

en: Language
da_DK: Sprog

en: Language Code
da_DK: Sprogkode

en: Language Code has to be 2 characters long!
da_DK: Sprogkode skal være 2 karakterer!

en: Language Management
da_DK: Administrer sprog

en: Language Management (qTranslate Configuration)
da_DK: Administrer sprog (qTranslate konfiguration)

en: Language is already disabled!
da_DK: Sproget er allerede inaktivt!

en: Language is already enabled or invalid!
da_DK: Sproget er allerede aktivt eller ugyldigt!

en: Language is already first!
da_DK: Sproget er allerede først!

en: Language is already last!
da_DK: Sproget er allerede det sidste!

en: Languages
da_DK: Sprog

en: Let qTranslate Services check if any open orders are finished.
da_DK: Lad qTranslate Services kontrollere om der er åbne bestillinger, der er klar.

en: Message to display if post is not available in the requested language. (Example: Sorry, this entry is only available in %LANG:, : and %.)
da_DK: Besked der skal vises hvis indlægget ikke findes for det valgte sprog. (Eksempel: Beklager, indlægget findes kun på %LANG:, : og %.)

en: Name
da_DK: Navn

en: New order saved.
da_DK: Ny rækkefølge er gemt.

en: No open orders.
da_DK: Ingen åbne bestillinger.

en: No such language!
da_DK: Sproget findes ikke!

en: Not Available Message
da_DK: Ikke tilgængelig besked

en: Open Orders
da_DK: Åbne bestillinger

en: Options saved.
da_DK: Indstillinger er gemt.

en: Order deleted.
da_DK: Bestilling slettet.

en: Order successfully sent.
da_DK: Bestilling sendt med succes.

en: PHP and Wordpress Locale for the language. (Example: en_US)
da_DK: PHP og Wordpress Locale for sproget. (Eksempel: da_DK)

en: Please choose the language you want to translate to:
da_DK: Vælg det sprog, du ønsker oversat til:

en: Post Title
da_DK: Indlæggets titel

en: Post with id "%s" not found!
da_DK: Indlæg med id "%s" findes ikke!

en: Request Translation
da_DK: Bestil oversættelse

en: Reset qTranslate
da_DK: Nulstil qTranslate

en: Save Changes
da_DK: Gem ændringer

en: Save Changes &raquo;
da_DK: Gem ændringer &raquo;

en: Service Configuration
da_DK: Service konfiguration

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Source Language
da_DK: Kildesprog

en: Status updated for all open orders.
da_DK: Status er opdateret for alle åbne bestillinger.

en: Target Language
da_DK: Slutsprog

en: Text and Image
da_DK: Tekst og billede

en: Text only
da_DK: Kun tekst

en: The Language must have a Locale!
da_DK: Sproget skal have en Locale!

en: The Language must have a Not-Available Message!
da_DK: Sproget skal have en Ikke-tilgængelig besked!

en: The Language must have a name!
da_DK: Sproget skal have et navn!

en: The Name of the language, which will be displayed on the site. (Example: English)
da_DK: Navnet på sproget, der vil blive vist på sitet. (Elsempel: Dansk)

en: The Post already has content for the selected target language. If a translation request is send, the current text for the target language will be overwritten.
da_DK: Indlægget er allerede oversat til det valgte sprog. Såfremt oversættelsen fortsættes, vil det nuværende tekst for dette sprog blive overskrevet.

en: The language/s do not have a valid ISO 639-1 representation.
da_DK: Sproget har ikke en gyldig ISO 639-1 repræsentation.

en: The language/s you used are not supported by the service.
da_DK: De(t) valgte sprog er ikke understøttet af servicen.

en: The requested Post has no content, no Translation possible.
da_DK: Det valgte indlæg har ingen indhold, oversættelse er ikke mulig.

en: The server returned a debugging message.
da_DK: Servicen returnerede en fejlfindingsbesked.

en: The service returned this message: %s
da_DK: Servicen returnerede denne besked: %s

en: The system could not process your order.
da_DK: Systemet kunne ikke behandle din bestilling.

en: There has been an error with the selected service.
da_DK: Der er sket en fejl med den valgte service.

en: There is already a language with the same Language Code!
da_DK: Der findes allerede et sprog med den samme sprogkode!

en: There is no such service.
da_DK: Servicen eksisterer ikke.

en: Time Format
da_DK: Tid format

en: Title:
da_DK: Overskrift:

en: To translate a post, please go to the <a href="%s">edit posts overview</a>.
da_DK: For at oversætte et indlæg, gå til <a href="%s">rediger indlæg oversigten</a>.

en: Translate
da_DK: Oversæt

en: Translate a different post.
da_DK: Oversæt et andet indlæg.

en: Translate this post to another language.
da_DK: Oversæt dette indlæg til et andet sprog.

en: Translate to
da_DK: Oversæt til

en: URL Modification Mode
da_DK: URL ændringsmåde

en: Update Gettext Databases
da_DK: Opdater Gettext databaser

en: Update Gettext databases now.
da_DK: Opdater Gettext databaser nu.

en: Use Pre-Domain Mode (uses http://en.yoursite.com)
da_DK: Brug Pre-Domain Mode (bruger http://da.dinside.dk)

en: Use Pre-Path Mode (Default, puts /en/ in front of URL)
da_DK: Brug Pre-Path mode (Indsætter /da/ i begyndelsen af URL som standard)

en: Use Query Mode (?lang=en)
da_DK: Brug Query Mode (?lang=da)

en: Use emulated date function and replace formats with the predefined formats for each language.
da_DK: Brug emuleret dato-funktion og erstat formater med foruddefinerede formater for hvert sprog.

en: Use emulated date function.
da_DK: Brug emuleret dato funktion.

en: Use strftime instead of date and replace formats with the predefined formats for each language.
da_DK: Brug strftime i stedet for dato og erstat formater med foruddefinerede formater for hvert sprog.

en: Use strftime instead of date.
da_DK: Brug strftime i stedet for dato.

en: View all open orders.
da_DK: Vis alle åbne bestillinger.

en: View this post.
da_DK: Se indlægget.

en: When checked, posts will be hidden if the content is not available for the selected language. If unchecked, a message will appear showing all the languages the content is available in.
da_DK: Hvis valgt, indlæg vil være skjult, hvis indholdet ikke findes for det valgte sprog. Hvis ikke valgt, vil en besked fortælle, hvilke sprog, indholdet findes i.

en: When the frontpage is visited via bookmark/external link/type-in, the visitor will be forwarded to the correct URL for the language specified by his browser.
da_DK: Når forsiden besøges via bogmærke/eksternt link/indtastning, vil den besøgende blive sendt videre til den korrekte url for sproget, der er valgt i browseren.

en: Yes, I really want to reset qTranslate.
da_DK: Ja, jeg ønsker at nulstille qTranslate.

en: You will need to install the .mo file for this language.
da_DK: Installer .mo filen for dette sprog.

en: Your article is available in multiple languages. If you do not want to translate from %1$s, you can switch to one of the following languages: %2$s
da_DK: Din artikel er tilgængelig i flere sprog. Ønsker du ikke at oversætte fra %1$s, så kan du skifte til et af de følgende sprog: %2$s

en: Your article will be SSL encrypted and securly sent to qTranslate Services, which will forward your text to the chosen Translation Service. Once qTranslate Services receives the translated text, it will automatically appear on your blog.
da_DK: Din artikel vil blive SSL krypteret og sendt sikkert til qTranslate Services, der videresender din tekst til den valgte Oversættelsesservice. Når qTranslate modtager oversættelsen, vil den automatisk fremgå på din blog.

en: Your translation order has been successfully transfered to the selected service.
da_DK: Din oversættelse er overført til den ønskede service med succes.

en: qTranslate Language Chooser
da_DK: qTranslate sprogvælger

en: qTranslate Services Settings
da_DK: Indstillinger for qTranslate Service

en: qTranslate Services will automatically check every hour whether the translations are finished and update your posts accordingly. You can always <a href="%s">check manually</a>.
da_DK: qTranslate Services kontrollerer automatisk hver time,  om din oversættelse er færdig og opdaterer dine indlæg efterfølgende. Du kan altid <a href="%s">kontrollere manuelt</a>.

en: qTranslate has been reset.
da_DK: qTranslate er nulstillet

en: qTranslate will query the Wordpress Localisation Repository every week and download the latest Gettext Databases (.mo Files).
da_DK: qTranslate vil forespørge Wordpress Localisation Repository  hver uge og downloade de seneste Gettext databaser (.mo filer).
