Yoast SEO (for WordPress) - en to sv translation catalogue (621 entries)

en: "Max entries per sitemap page" should be a positive number, which %s is not. Please correct.
sv: "Max antal inlägg per webbplatskarta" ska vara ett positivt nummer, vilket %s inte är. Vänligen korrigera detta.

en: %1$s Extensions
sv: Tillägg för %1$s

en: %1$s Meta Box
sv: %1$s Metabox

en: %1$s comes with some very powerful built-in tools:
sv: %1$s innehåller en del väldigt effektiva inbyggda verktyg:

en: %1$s detected you are using version %2$s of %3$s, please update to the latest version to prevent compatibility issues.
sv: %1$s upptäckte att du använder version %2$s av %3$s, vänligen uppdatera till den senaste versionen för att förhindra kompatibilitetsproblem.

en: %1$s detected you’re using a version of %2$s which is not compatible with %1$s. Please update %2$s to the latest version to use this feature.
sv: %1$s upptäckte att du använder en version av %2$s som inte är kompatibel med %1$s. Vänligen uppdatera %2$s till den senaste versionen för att använda denna funktion.

en: %1$s has been updated to version %2$s. %3$sClick here%4$s to find out what's new!
sv: %1$s har uppdaterats till version %2$s. %3$sKlicka här%4$s för att se vad som är nytt!

en: %1$s is not a valid choice for who should be allowed access to the %2$s settings. Value reset to the default.
sv: %1$s är inte ett giltigt val för vem som ska ha tillgång till inställningarna för %2$s. Värdet har återställts till det ursprungliga.

en: %1$s settings
sv: Inställningar för %1$s

en: %s Archive
sv: %s arkiv

en: %s Archives
sv: %s-arkiv

en: %s Breadcrumbs
sv: %s-brödsmulor

en: %s Image
sv: %s bild

en: %s License
sv: %s Licens

en: %s Posts Overview
sv: %s inläggsöversikt

en: %s does not seem to be a valid Twitter user-id. Please correct.
sv: %s ser inte ut att vara ett korrekt användar-id för Twitter. Var vänlig korrigera.

en: %s does not seem to be a valid url. Please correct.
sv: %s verkar inte vara en giltig url. Vänligen korrigera.

en: %s failed to check for updates because of the following error: <em>%s</em>
sv: %s Misslyckades med att kontrollera uppdateringar på grund följande fel: <em>%s</em>

en: %s is network activated, please contact your site administrator to manage the license.
sv: %s är nätverksaktiverad, var god kontakt din sajtadmininstratör för licenshantering.

en: %s is network activated, you can manage your license in the <a href="%s">network admin license page</a>.
sv: %s är nätverksaktiverad. Du kan hantera din licens på <a href="%s">nätverkets licenssida</a>.

en: %s restored to default SEO settings.
sv: %s återställd till ursprungliga SEO-inställningar.

en: %s, Author at %s
sv: %s, utgivare på %s

en: %s: License Settings
sv: %s: Licensinställningar

en: %sRenew your license now%s.
sv: %sFörnya din licens nu%s.

en: (deactivate your license so you can activate it on another WordPress site)
sv: (inaktivera din licens så att du kan aktivera den på en annan WordPress-sida)

en: (no parent)
sv: (ingen förälder)

en: .htaccess file
sv: .htaccess-fil

en: 301 Redirect
sv: 301 omdirigering

en: 404 pages
sv: 404-sidor

en: <a href="%s">Did you know you can upgrade your license?</a>
sv: <a href="%s">Visste du att du kan uppgradera din licens?</a>

en: <a href="%s">Your license is expiring in %d days, would you like to extend it?</a>
sv: <a href="%s">Din licens upphör om %d dagar, vill du förnya den?</a>

en: <b>Warning!</b> You're blocking external requests which means you won't be able to get %s updates. Please add %s to %s.
sv: <b>Varning!</b> Du blockerar externa förfrågningar vilket innebär att du inte kommer kunna få %s uppdateringar. Vänligen lägg till %s i %s.

en: <strong>%s version %s</strong> is available. <a href="%s" class="thickbox" title="%s">Check out what's new</a> or <a href="%s" %s>update now</a>.
sv: <strong>%s version %s</strong> är tillgänglig. <a href="%s" class="thickbox" title="%s">Kolla in vad som är nytt</a> eller <a href="%s" %s>uppdatera nu</a>.

en: A Sitemap is an XML file that lists the URLs for a site. It allows webmasters to include additional information about each URL: when it was last updated, how often it changes, and how important it is in relation to other URLs in the site. This allows search engines to crawl the site more intelligently.
sv: En webbplatskarta är en XML-fil som listar webbadresser för en webbplats. Det gör att webbansvariga kan inkludera ytterligare information om varje webbadress: när den uppdaterades senast, hur ofta den förändras, och hur viktigt den är i förhållande till andra webbadresser på webbplatsen. Detta gör att sökmotorer kan genomsöka webbplatsen mer intelligent.

en: A link to the archive for the post author, with the authors name as anchor text.
sv: En länk till författararkivet för inläggets författare, med författarens namn som länktext.

en: A link to the post, with the title as anchor text.
sv: En länk till inlägget, med sidtiteln som länktext.

en: A link to your site, with your site's name and description as anchor text.
sv: En länk till din sajt, med sajtens namn och slogan som länktext.

en: A link to your site, with your site's name as anchor text.
sv: En länk till din sajt, med sajtnamnet som länktext.

en: A replacement variable can not start with "%%cf_" or "%%ct_" as these are reserved for the WPSEO standard variable variables for custom fields and custom taxonomies. Try making your variable name unique.
sv: En ersättningsvariabel kan inte starta med "%%cf_" eller "%%ct_" då dessa är reserverade för standardvariablarna i WPSEO och dess användarfält. Försök göra dina variabler mer unika.

en: A replacement variable can only contain alphanumeric characters, an underscore or a dash. Try renaming your variable.
sv: En ersättningsvariabel kan bara innehålla alfanumeriska tecken, ett understreck eller ett streck. Försök att döpa om din variabel.

en: A replacement variable with the same name has already been registered. Try making your variable name more unique.
sv: En ersättningsvariabel med samma namn har redan registrerats. Försök att göra variabelns namn lite mer unik.

en: Access denied
sv: Åtkomst nekad

en: Accounts
sv: Konton

en: Action
sv: Åtgärd

en: Activate License
sv: Aktivera licens

en: Activation failed:
sv: Aktiveringen misslyckades:

en: AdWords External
sv: AdWords Extern

en: Add Another Facebook Admin
sv: Lägg till ny Facebook-admin

en: Add Facebook admin
sv: Lägg till Facebook-administratör

en: Add Open Graph meta data
sv: Lägg till Open Graph-metadata

en: Add Open Graph meta data to your site's %s section, Facebook and other social networks use this data when your pages are shared.
sv: Lägg till metadata för Open Graph i din webbplats %s-sektion, Facebook och andra sociala medier använder denna data när dina sidor delas.

en: Add Twitter card meta data
sv: Lägg till Twitter card meta data

en: Add Twitter card meta data to your site's %s section.
sv: Lägg till metadata för Twitterkort i din webbplats %s-sektion.

en: Add some info here needed for Google's Knowledge Graph.
sv: Lägg till lite info här som behövs för Googles Knowledge Graph.

en: Admin only notice: this page doesn't show a meta description because it doesn't have one, either write it for this page specifically or go into the SEO -> Titles menu and set up a template.
sv: Meddelande till administratören: Denna sida visar ingen metabeskrivning för den har ingen. Skriv en specifikt för denna sida eller gå till SEO -> sidtitelmenyn och skapa en mall.

en: Admin's name:
sv: Administratörens namn:

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Advanced <code>meta</code> robots settings for this page.
sv: Avancerade <code>meta</code> robotinställningar för denna sida.

en: Advanced Settings
sv: Avancerade inställningar

en: Advanced Variables
sv: Avancerade variabler

en: Alexa Verification ID
sv: Alexa verifikations-ID

en: All SEO Scores
sv: Alla SEO-poäng

en: All of the options on these tabs are for advanced users only, if you don&#8217;t know whether you should check any, don&#8217;t touch them.
sv: Alla inställningar under dessa flikar riktar sig bara till erfarna användare. Om du är osäker på om du borde markera något av valen är det bästa att inte röra dem över huvud taget.

en: All-In-One-SEO has been deactivated
sv: All-In-One-SEO har inaktiverats.

en: Alternate name
sv: Alternativt namn

en: Always include
sv: Inkludera alltid

en: Always index
sv: Indexera alltid

en: Always noindex
sv: Ange alltid noindex

en: Analyze this page
sv: Analysera denna sida

en: Anchor text for the Homepage
sv: Länktext för startsidan

en: Anchor text for the homepage:
sv: Länktext för startsidan:

en: Archives
sv: Arkiv

en: Archives for
sv: Arkiv för

en: Are you in Google News? Increase your traffic from Google News by optimizing for it!
sv: Är du på Google News? Öka din trafik från Google News genom att optimera din webbplats!

en: Are you sure you want to reset your SEO settings?
sv: Vill du verkligen återställa dina SEO-inställningar?

en: As you are redirecting attachment URLs to parent post URLs, these settings will currently only have an effect on <strong>unattached</strong> media items!
sv: Eftersom du omdirigerar bilagors URL till respektive inläggs URL kommer dom här inställningarna bara gälla för media som <strong>inte</strong> har bifogats någonstans!

en: As you can see, there is a translation of this plugin in %1$s. This translation is currently %3$d%% complete. We need your help to make it complete and to fix any errors. Please register at %4$s to help complete the translation to %1$s!
sv: Som du kan se så finns det en översättning för detta tillägg till %1$s. Denna översättning är just nu %3$d%% komplett. Vi behöver din hjälp med att färdigställa den och rätta till eventuella fel. Var vänlig registrera dig på %4$s för att hjälpa till med översättningen av %1$s!

en: Attachment caption
sv: Bildtext för bilaga

en: Attachments to posts are stored in the database as posts, this means they're accessible under their own URL's if you do not redirect them, enabling this will redirect them to the post they were attached to.
sv: Filer som är bilagor till inlägg lagras själva i databasen precis som inlägg. Det innebär att de är åtkomliga på sin egen url om du inte omdirigerar dem. Att göra det innebär att de omdirigeras till det inlägg dit de kopplade.

en: Authenticate
sv: Autentisera

en: Author archives
sv: Arkiv för författare

en: Auto detect
sv: Upptäck automatiskt

en: Bad
sv: Dålig

en: Basic Variables
sv: Grundläggande variabler

en: Below are your published posts&#8217; SEO scores. Now is as good a time as any to start improving some of your posts!
sv: Nedan ser du SEO-graden för dina publicerade inlägg. Nu är en lika god tid som någon att börja förbättra några av dina inlägg!

en: Blocked
sv: Blockerad

en: Blog
sv: Blogg

en: Blog %s not found.
sv: Blogg %s hittades inte

en: Blog ID
sv: ID-nummer

en: Both %1$s and %2$s create OpenGraph output, which might make Facebook, Twitter, LinkedIn and other social networks use the wrong texts and images when your pages are being shared.
sv: Både  %1$s och %2$s skapar innehåll i OpenGraph, vilket kan leda till att Facebook, Twitter, Linkedin och andra sociala nätverk använder fel text och bilder när din sida delas.

en: Breadcrumb for 404 Page
sv: Brödsmula för 404-sida

en: Breadcrumbs
sv: Brödsmulor

en: Breadcrumbs Title
sv: Brödsmuletitel

en: Breadcrumbs separator:
sv: Avskiljare för brödsmulor:

en: Breadcrumbs title
sv: Titel för brödsmulor

en: Bulk editor
sv: Massredigerare

en: Canonical URL
sv: Kanonisk URL

en: Change URLs
sv: Ändra URLer

en: Check
sv: Kolla

en: Check Google Cache
sv: Kontrollera Google Cache

en: Check Headers
sv: Kontrollera sidhuvud

en: Check Inlinks (OSE)
sv: Kontrollera inlänkar (OSE)

en: Check Keyword Density
sv: Kontrollera nyckelordstäthet

en: Check Rich Snippets
sv: Kontrollera s.k. Rich Snippets (koncentrerad meta-data för sökresultatsidor)

en: Choose the site whose settings you want to use as default for all sites that are added to your network. If you choose 'None', the normal plugin defaults will be used.
sv: Välj webbplats vars inställningar du vill använda som standard för alla webbplatser som är kopplade till ditt nätverk. Om du väljer "Ingen" används tilläggets standardinställningar.

en: Choose the symbol to use as your title separator. This will display, for instance, between your post title and site name.
sv: Välj symbol att använda som &rdquo;titelavskiljare&rdquo;. Detta kommer visas t.ex. mellan inläggets titel och webbplatsens namn.

en: Choose whether you're a company or person
sv: Välj om du är ett företag eller person

en: Clean up permalinks
sv: Städa upp permalänkar

en: Clear all Facebook Data
sv: Radera alla Facebook-data

en: Close
sv: Stäng

en: Company
sv: Företag

en: Company Info
sv: Företagsinformation

en: Company Logo
sv: Företagslogotyp

en: Company Name
sv: Företagsnamn

en: Company or person
sv: Företag eller person

en: Configure %1$s's OpenGraph settings
sv: Konfigurera %1$ss OpenGraph-inställningar

en: Configure %1$s's XML Sitemap settings
sv: Konfigurera inställningarna för %1$ss XML-webbplatskarta

en: Congratulations!
sv: Gratulerar!

en: Content to put after each post in the feed
sv: Innehåll att placera efter varje inlägg i flödet

en: Content to put before each post in the feed
sv: Innehåll att lägga till i början av varje inlägg i RSS-flödet

en: Contributing Developers
sv: Bidragande utvecklare

en: Contributors to this release
sv: Bidragslämnare till denna utgåva

en: Copy home meta description
sv: Kopiera meta-beskrivningen för startsidan

en: Could not write settings to file.
sv: Kunde inte spara inställningarna till fil.

en: Could not zip settings-file.
sv: Kunde inte komprimera inställningsfilen.

en: Crawl errors per page
sv: Genomsökningsfel per sida

en: Create a redirect
sv: Skapa en omdirigering

en: Create redirect
sv: Skapa omdirigering

en: Create robots.txt file
sv: Skapa filen robots.txt

en: Creating redirects is a %s feature
sv: Att skapa omdirigeringar är en  %s-funktion

en: Credits
sv: Erkännanden

en: Current URL:
sv: Aktuell webbadress

en: Current option:
sv: Nuvarande alternativ:

en: Current profile
sv: Aktuell profil

en: Currently connected Facebook admins:
sv: Facebook-admins som är kopplade till siten:

en: Custom Post Type Archives
sv: Arkiv för Custom Post Types

en: Date in Snippet Preview
sv: Datum i förhandvisning

en: Date-based archives
sv: Datum-baserade arkiv

en: Date-based archives could in some cases also be seen as duplicate content.
sv: Databasarkiv kan under vissa omständigheter även visas som duplicerat innehåll.

en: Deactivate %s
sv: Inaktivera %s

en: Deactivate License
sv: Inaktivera licens

en: Debug Information
sv: Felsökningsinformation

en: Default for post type, currently: %s
sv: Standard för post type, för närvarande: %s

en: Default settings
sv: Standardinställningar

en: Delete the old data after import? (recommended)
sv: Radera gamla data efter importen? (rekommenderas)

en: Description
sv: Beskrivning

en: Desktop
sv: Stationär dator

en: Determine who has access to the plugins advanced settings on the post edit screen.
sv: Bestäm vilka som har tillgång till tilläggets avancerade inställningar i postens redigeringsvy.

en: Developer
sv: Utvecklare

en: Don't miss your crawl errors: %1$sconnect with Google Search Console here%2$s.
sv: Missa inte dina genomsökningsfel: %1$sanslut till Google Search Console här%2$s.

en: Earlier found meta description was not found in file. Renewed the description test data.
sv: Tidigare funnen metabeskrivning kan inte hittas i filen. Beskrivningens testdata har förnyats.

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit Files
sv: Redigera filer

en: Edit the content of your .htaccess:
sv: Redigera innehållet i din .htaccess-fil:

en: Edit the content of your robots.txt:
sv: Redigera innehållet i din robots.txt-fil:

en: Edit this item
sv: Redigera detta objekt

en: Either delete them (this can be done with the "Fix it" button) or disable %1$s XML sitemaps.
sv: Ta antingen bort dem (kan göras med knappen &rdquo;Fixa detta&rdquo;) eller avaktivera webbplatskartor via %1$s.

en: Email
sv: Epost

en: Enable Breadcrumbs
sv: Aktivera brödsmulor

en: Enforce a trailing slash on all category and tag URL's
sv: Lägg automatisk till ett snedstreck i slutet på alla urler för kategorier och etiketter

en: Entries per page
sv: Inlägg per sida

en: Error 404: Page not found
sv: Fel 404: Sidan finns inte

en: Error creating %1$s export:
sv: Fel uppstod vid export av %1$s:

en: Error: a redirect for this URL already exists
sv: Fel: en omdirigering för denna URL existerar redan

en: Errors that occurred only when your site was crawled by Googlebot-Mobile (errors didn't appear for desktop).
sv: Fel som endast uppstod när din sida blev genomsökt av Googlebot (felen uppstod inte för desktop).

en: Errors that occurred when your site was crawled by Googlebot.
sv: Fel som uppstod när din sida blev genomsökt av Googlebot.

en: Errors that only occurred when your site was crawled by Googlebot for feature phones (errors didn't appear for desktop).
sv: Fel som endast uppstod när din sida blev genomsökt av Googlebot för nyare mobiltelefoner (felen uppstod inte för desktop).

en: Exclude user from Author-sitemap
sv: Uteslut användare från författar-webbplatskarta

en: Excluded Posts
sv: Uteslutna inlägg

en: Existing Yoast Meta Description
sv: Nuvarande Yoast Meta-beskrivning

en: Export
sv: Exportera

en: Export created: %1$sdownload your export file here%2$s.
sv: Export skapad: %1$shämta din export fil här%2$s.

en: Export your %1$s settings
sv: Exportera dina inställningar för %1$s

en: Export your %1$s settings here, to import them again later or to import them on another site.
sv: Exportera dina inställningar för %1$s här. Du kan importera dom igen senare, eller importera dom till en annan webbplats.

en: Extensions
sv: Tillägg

en: Extensions and Licenses
sv: Tillägg och licenser

en: FAQ
sv: Vanliga frågor

en: Facebook App ID
sv: ID för din Facebook-app

en: Facebook Insights and Admins
sv: Facebook Statistik och admins

en: Facebook Page URL
sv: URL till Facebook Page

en: Facebook profile URL
sv: URL till Facebookprofil

en: Failed to activate your license, your license key seems to be invalid.
sv: Det gick inte att aktivera din licens, din licensnyckel verkar vara ogiltig.

en: Failed to deactivate your %s license.
sv: Misslyckades med att aktivera %s-licensen.

en: Failed to remove hardcoded meta description.
sv: Misslyckades med att ta bort hårdkodad metabeskrivning.

en: Faulty redirects
sv: Felaktig omdirigering

en: Feature phone
sv: Mobiltelefon

en: File editor
sv: Filredigerare

en: Filter
sv: Filtrera

en: First detected
sv: Upptäcktes först

en: Fix it.
sv: Fixa detta.

en: Focus KW
sv: Fokus-NO

en: Focus Keyword
sv: Fokus-nyckelord

en: Focus keyword not set.
sv: Fokusnyckelord har inte angetts.

en: For each, pick the main account associated with this site and please enter them below:
sv: För varje alternativ, välj det huvudkonto som associeras med denna webbsida och fyll i dom nedan:

en: For more information:
sv: För mer information:

en: Force rewrite titles
sv: Tvinga rewrites för sidtitlar

en: Frontpage settings
sv: Inställningar för förstasidan

en: General
sv: Allmänna

en: General Settings
sv: Allmänna inställningar

en: General settings
sv: Allmänna inställningar

en: Get Google Authorization Code
sv: Hämta auktoriseringskod från Google

en: Get this extension
sv: Skaffa detta tillägg

en: Good
sv: Bra

en: Google Publisher Page
sv: Googles utgivare-sida

en: Google Site Search URL's look weird, and ugly, but if you're using Google Site Search, you probably do not want them cleaned out.
sv: Google Site Search urler är fula och har konstig uppbyggnad, men om du använder Google Site Search vill du antagligen behålla dem.

en: Google shows your website's name in the search results, we will default to your site name but you can adapt it here. You can also provide an alternate website name you want Google to consider.
sv: Google visar din webbsidas namn i sökresultatet, som standard anger vi din webbplats namn men du kan anpassa det här. Du kan även ange ett alternativt namn för webbsidan som Google kan överväga.

en: Google was unable to crawl this URL due to an undetermined issue.
sv: Google kunde inte genomsöka denna URL på grund av ett oväntat fel.

en: Google+ URL
sv: URL för Google+

en: Googlebot could access your site, but certain URLs are blocked for Googlebot in your %1$s file. This block could either be for all Googlebots or even specifically for Googlebot-mobile.
sv: Googlebot kunde komma åt din webbplats, men vissa URL:er är blockerade för Googlebot i din %1$s-fil. Denna blockering kan vara för alla Googlebots eller specifikt för Googlebot för mobiler.

en: HeadSpace2 data successfully imported
sv: Importen av data från HeadSpace2 lyckades

en: Hide
sv: Göm

en: Home
sv: Hem

en: Homepage
sv: Startsida

en: Homepage &amp; Front page
sv: Startsida och öppningssida

en: How to insert breadcrumbs in your theme
sv: Så här lägger du till brödsmulor i ditt tema

en: Huge SEO Issue: You're blocking access to robots.
sv: Stort SEO problem: Du blockerar sökmotorernas tillgång till din webbplats.

en: I know, don't bug me.
sv: Jag vet, stör mig inte.

en: If this is the case on your site, you can choose to either disable it (which makes it redirect to the homepage), or to add %s to it so it doesn't show up in the search results.
sv: Om detta är fallet på din sajt så kan du antingen inaktivera det (vilket pekar om det till hemsidan), eller addera %s till det så det inte syns i sökresultaten.

en: If you choose a permalink for your posts with %1$s, or anything else but a %2$s at the end, this will force WordPress to add a trailing slash to non-post pages nonetheless.
sv: Om permalänken för dina inlägg  har %s eller något annat än ett / sist, tvingas WordPress ändå att lägga till ett avslutande "/" på alla sidor.

en: If you don't know where to find the needed ID, see %1$sthis knowledge base article%2$s.
sv: Om du inte vet hur du hittar det ID som behövs, se %1$sdenna artikel i vår kunskapsdatabas%2$s.

en: If you don't want to use the meta description for sharing the post on %s but want another description there, write it here.
sv: Om du inte vill använda meta-beskrivningen för att dela inlägget på %s utan istället vill använda en annan beskrivning, ange den här.

en: If you don't want to use the post title for sharing the post on %s but instead want another title there, write it here.
sv: Om du inte vill använda inläggets titel för att dela inlägget på %s utan istället vill använda en annan titel, ange den här.

en: If you had a .htaccess file and it was editable, you could edit it from here.
sv: Om du hade haft en .htaccess-fil och om den varit redigerbar så hade du kunnat redigera den här.

en: If you had a robots.txt file and it was editable, you could edit it from here.
sv: Om du hade haft en robots.txt-fil och om den varit redigerbar så hade du kunnat redigera den här.

en: If you have a Google+ page for your business, add that URL here and link it on your Google+ page's about page.
sv: Om du har en Google+-sida för ditt företag kan du ange URLen till den här. Länka sedan till den på Om-sidan i Google+.

en: If you type something above it will override your %smeta keywords template%s.
sv: Om du skriver in något här ovanför kommer det att ersätta din %smeta nyckelordsmall%s.

en: If you use Google Analytics campaign parameters starting with %s, check this box. However, you're advised not to use these. Instead, use the version with a hash.
sv: Om du använder Google Analytics-kampanjparametrar som börjar med %s, bocka i den här rutan. Du rekommenderas dock inte att använda dessa. Använd istället versionen med en hash.

en: If you want to exclude certain post types and/or taxonomies, you can also set that on this page.
sv: Om du vill utesluta vissa posttyper och / eller taxonomier, kan du även ställa in det på denna sida.

en: If you want to override the image used on %s for this post, upload / choose an image or add the URL here.
sv: Om du vill ändra bilden som används på %s för det här inlägget, ladda upp / välj en bild eller ange webbadressen till bilden här.

en: If you want to restore a site to the default %s settings, press this button.
sv: Klicka på denna knapp om du vill återställa en webbplats till standardinställningarna för %s.

en: If you would like us to keep you up-to-date regarding %1$s and other plugins by Yoast, subscribe to our newsletter:
sv: Om du vill att vi ska hålla dig uppdaterad om %1$s och andra av Yoast-tillägg, prenumerera på vårt nyhetsbrev:

en: If you're running a one author blog, the author archive will be exactly the same as your homepage. This is what's called a %1$sduplicate content problem%2$s.
sv: Om du är ensam författare på din blogg så kommer författararkivet bli identiskt med hemsidan. Detta är vad som kallas ett %1$sproblem med duplicerat innehåll%2$s.

en: If you've used another SEO plugin, try the %sSEO Data Transporter%s plugin to move your data into this plugin, it rocks!
sv: Om du har använt en annan SEO-plugin kan du använda %sSEO Data Transporter%s plugin för att flytta över dina data till denna plugin. Bra va!

en: If your .htaccess were writable, you could edit it from here.
sv: Om din .htaccess-fil gick att redigera, skulle du kunna göra det härifrån.

en: If your robots.txt were writable, you could edit it from here.
sv: Om din robots.txt-fil gick att redigera, skulle du kunna göra det härifrån.

en: Ignore.
sv: Ignorera.

en: Image URL
sv: Länk till bild

en: Import
sv: Importera

en: Import and Export
sv: Importera och exportera

en: Import from All-in-One SEO?
sv: Importera från All-in-One SEO?

en: Import from HeadSpace2?
sv: Importera från HeadSpace2?

en: Import from WooThemes SEO framework?
sv: Importera från WooThemes SEO framework?

en: Import from other SEO plugins
sv: Importera från andra SEO-tillägg

en: Import settings
sv: Importera inställningar

en: Import settings by locating <em>settings.zip</em> and clicking "Import settings"
sv: Importera inställningar genom att lokalisera <em>settings.zip</em> och klicka "Importera inställningar"

en: Import settings from other SEO plugins and export your settings for re-use on (another) blog.
sv: Importera inställningar från andra SEO-tillägg och exportera dina inställningar för återanvändning på (annan) blogg.

en: In the specified meta description, consider: How does it compare to the competition? Could it be made more appealing?
sv: Angående denna metabeskrivning, tänk igenom hur den står sig i konkurransen med andras sidor? Kan den skrivas mer klickvänlig?

en: Include Taxonomy Metadata
sv: Inkludera taxonomy metadata

en: Instagram URL
sv: URL för Instagram

en: Introduction Tour
sv: Introduktionsgenomgång

en: Is your webserver low on memory? Decrease the entries per sitemap (default: 1000) to reduce load.
sv: Har din webbserver lite minne? Minska antalet adresser per sidkarta (standard är 1000) för att använda mindre resurser.

en: Just another WordPress site
sv: Bara en annan WordPress sida

en: Keyword Research
sv: Nyckelordsforskning

en: Last crawled
sv: Senast genomsökt

en: Latest Changes
sv: Senaste ändringarna

en: License Key
sv: Licensnyckel

en: License status
sv: Licensstatus

en: Licenses
sv: Licenser

en: Like this plugin?
sv: Som denna plugin?

en: LinkedIn URL
sv: URL för LinkedIn

en: Mark as fixed
sv: Markera som åtgärdat

en: Mark as fixed:
sv: Markera som åtgärdat:

en: Mark this issue as fixed in %1$s.
sv: Markera detta som åtgärdat i %1$s.

en: Max entries per sitemap
sv: Maximalt antal poster per webbplatskarta

en: Meta Desc.
sv: Metabeskr.

en: Meta Robots
sv: Meta för robotar

en: Meta Robots Advanced
sv: Meta Robots avancerat

en: Meta description
sv: Metabeskrivning

en: Meta description template
sv: Mall för meta-beskrivning

en: Meta description to use for Author page
sv: Metabeskrivning att använda för författar-sida

en: Meta keywords
sv: Meta-nyckelord

en: Meta keywords template
sv: Mall för meta-nyckelord

en: Meta keywords to use for Author page
sv: Meta-nyckelord att använda för författar-sida

en: Meta keywords used on the archive page for this term.
sv: Meta-nyckelord används på arkivsidan för denna term

en: Modern IE Site Scan
sv: Skanna webbplatsen med Modern IE

en: More %1$s
sv: Mer %1$s

en: More info can be found %1$son our knowledge base%2$s.
sv: Mer information finns %1$si vår kunskapsdatabas%2$s.

en: MultiSite Settings
sv: MultiSite-inställningar

en: MySpace URL
sv: URL för MySpace

en: N/A
sv: Otillgänglig

en: Never include
sv: Inkludera aldrig

en: New URL:
sv: Ny webbadress:

en: New Yoast Meta Description
sv: Ny Yoast Metabeskrivning

en: New sites in the network inherit their SEO settings from this site
sv: Nya webbplatser i detta nätverk ärver sina SEO-inställningar från denna webbplats

en: Next
sv: Nästa

en: No Archive
sv: Inget arkiv

en: No Image Index
sv: Inget bild-index

en: No Snippet
sv: Ingen förhandsvisning

en: No doubt you've used an SEO plugin before if this site isn't new. Let's make it easy on you, you can import the data below. If you want, you can import first, check if it was imported correctly, and then import &amp; delete. No duplicate data will be imported.
sv: Har din sajt funnits ett tag har du säkert använt en SEO-plugin tidigare. Låt oss förenkla för dig - du kan importera dina data här. Om du vill kan du först importera, kontrollera att allt ser rätt ut, och sen importera och radera. Dubblettdata kommer inte att importeras.

en: No focus keyword set.
sv: Inget fokus-nyckelord är angivet.

en: No images appear in this page, consider adding some as appropriate.
sv: Du har inga bilder på denna sida. Överväg att lägga till bild/er.

en: No meta description has been specified, search engines will display copy from the page instead.
sv: Ingen metabeskrivning har specifierats, sökmotorer kommer att visa innehåll från webbsidan istället.

en: No numeric value was received.
sv: Inget numeriskt värde mottogs.

en: No settings found in file.
sv: Inga inställningar funna i fil.

en: No subheading tags (like an H2) appear in the copy.
sv: Inga taggar för underrubriker (som t.ex. H2) återfinns i brödtexten.

en: No taxonomy metadata found
sv: Ingen taxonomi-metadata hittad

en: Noindex this %s
sv: Ge denna %s Noindex

en: None
sv: Ingen

en: Not followed
sv: Inte följd

en: Not found
sv: Kunde inte hittas

en: Note that not all variables can be used in every template.
sv: Notera att alla variablar inte kan användas i alla mallar

en: Note: instead of templates these are the actual titles and meta descriptions for these custom post type archive pages.
sv: Notera: istället för mallar är detta de riktiga titlarna och meta-beskrivningarna för dessa innehållstyp-arkivsidor.

en: Now click on the &#8216;%1$sPost Types%2$s&#8217;-tab, as this will be our example.
sv: Klicka nu på &#8216;%1$sPosttyper%2$s&#8217;-fliken, då detta kommer vara vårt exempel.

en: On this tab you can enable the %1$sFacebook Open Graph%2$s functionality from this plugin, as well as assign a Facebook user or Application to be the admin of your site, so you can view the Facebook insights.
sv: Under den här fliken kan du aktivera tilläggets %1$sFacebook Open Graph%2$s-funktionalitet samt ange en Facebookanvändare eller -applikation som ska fungera som webbplatsens admin, så att du kan se Facebookstatistik.

en: Once you&#8217;ve purchased %1$s or any other premium Yoast plugin, you&#8217;ll have to enter a license key. You can do so on the Licenses-tab. Once you&#8217;ve activated your premium plugin, you can use all its powerful features.
sv: När du har köpt %1$s eller något annat av Yoasts premiumtillägg behöver du ange en licensnyckel. Detta gör du under fliken "Licenser". Så snart du har aktiverat ditt premiumtillägg kan du börja dra nytta av alla dess kraftfulla funktioner.

en: Optimize your videos to show them off in search results and get more clicks!
sv: Optimera dina videos för att visa upp dem i sökresultat och få mer klick!

en: Other
sv: Annan

en: Other variables not to clean
sv: Andra variabler som inte ska rensas ut

en: Page %1$d of %2$d
sv: Sida %1$d av %2$d

en: Page URL/Slug
sv: Sid-url

en: Page not found
sv: Sidan finns inte

en: Paging comments is enabled, this is not needed in 999 out of 1000 cases, so the suggestion is to disable it, to do that, simply uncheck the box before "Break comments into pages..."
sv: Uppdelning av kommentarer i sidor är aktiverat. Detta är onödigt i 999 fall av 1000, så jag föreslår att du avaktiverar det genom att kryssa ur rutan vid "Dela upp kommentarer som sidor..."

en: Paste your %s license key here..
sv: Klistra in din %s licens-nyckel här..

en: People make mistakes in their links towards you sometimes, or unwanted parameters are added to the end of your URLs, this allows you to redirect them all away. Please note that while this is a feature that is actively maintained, it is known to break several plugins, and should for that reason be the first feature you disable when you encounter issues after installing this plugin.
sv: Ibland gör folk misstag när de länkar till dig, det kan t.ex. handla om att oönskade parametrar skickats med i urlen. Detta låter dig dirigera bort dessa. Ha i åtanke att även om detta är en funktion som aktivt förbättras och underhålls, så är den känd för att hamna i konflikt med andra plugins. Av denna anledning är denna funktion den första du bör avaktivera om du stöter på problem efter att ha aktiverat denna plugin.

en: Permalinks
sv: Permalänkar

en: Pinterest Rich Pins Validator
sv: Validering för Pinterest Rich Pins

en: Pinterest URL
sv: URL för Pinterest

en: Please create a page title.
sv: Vänligen skapa en sidtitel.

en: Please enter a license key in the field below first.
sv: Ange din licens nyckel i fältet nedan först.

en: Please enter the Google Authorization Code in the field below and press the Authenticate button.
sv: Ange Google autentiseringskod i fältet nedan och tryck på autentiseringsknappen.

en: Please enter the maximum number of entries per sitemap page (defaults to %s, you might want to lower this to prevent memory issues on some installs):
sv: Fyll i maximalt antal poster per sida i webbplatskartan. (Standardvärdet är %s). Du kan behöva sänka detta värde på vissa webbplatser för att undvika problem med arbetsminnets storlek:

en: Please make sure both fields are filled.
sv: Se till att båda fälten är ifyllda.

en: Please select a valid post type for taxonomy "%s"
sv: Var vänlig välj en giltig posttyp för taxonomi "%s"

en: Please select a valid taxonomy for post type "%s"
sv: Var vänlig välj en korrekt taxanomi för posttypen "%s"

en: Post Status
sv: Inläggsstatus

en: Post Type
sv: Post-typ

en: Post Types
sv: Post types

en: Post doesn't exist.
sv: Inlägget existerar ej.

en: Post has an invalid Post Type: %s.
sv: Inlägget har en ogiltig posttyp: %s.

en: Post is set to noindex.
sv: Inlägget har getts noindex.

en: Post type archive to show in breadcrumbs for taxonomies
sv: Arkiv för inläggstyper att visa i brödsmulor för taxonomier.

en: Posts
sv: Poster

en: Posts that are set to %s
sv: Inlägg som är satta till %s

en: Posts to exclude
sv: Inlägg att utesluta

en: Posts with OK SEO score
sv: Inlägg med OK SEO poäng

en: Posts with bad SEO score
sv: Inlägg med dålig SEO-poäng

en: Posts with good SEO score
sv: Inlägg med bra SEO poäng

en: Posts without focus keyword
sv: Inlägg utan fokusnyckelord

en: Prefix for Archive breadcrumbs
sv: Prefix för arkivsidors brödsmulor

en: Prefix for Search Page breadcrumbs
sv: Prefix för söksidors brödsmulor

en: Prefix for archive pages:
sv: Prefix för arkivsidor:

en: Prefix for breadcrumbs:
sv: Prefix för brödsmulor:

en: Prefix for search result pages:
sv: Prefix för sökresultatssidor:

en: Prefix for the breadcrumb path
sv: Prefix för brödsmulornas sökväg

en: Premium Support
sv: Premiumsupport

en: Prevent cleaning out Google Analytics Campaign & Google AdWords Parameters.
sv: Förhindra att Google Analytics-kampanjer och Google AdWords-parameterar rensas bort.

en: Prevent cleaning out Google Site Search URL's.
sv: Undvik att rensa ut Google Site Search urler.

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: Preview &#8220;%s&#8221;
sv: Förhandsgranska &#8221;%s&#8221;

en: Previous
sv: Föregående

en: Privacy sensitive (FB admins and such), theme specific (title rewrite) and a few very site specific settings will not be imported to new blogs.
sv: Känsliga uppgifter (Facebookadministratörer och sånt), temaspecifika uppgifter (omskrivning av titlar) och ett fåtal väldigt webbplatsspecifika inställningar kommer inte att importeras till nya bloggar.

en: Profile
sv: Profil

en: Project Lead
sv: Projektledare

en: Project Leaders
sv: Projektledare

en: Publication date
sv: Publiceringsdatum

en: QA & Translations Manager
sv: QA & översättingsansvarig

en: Rank better locally and in Google Maps, without breaking a sweat!
sv: Ranka bättre lokalt och i Google Maps, utan att lyfta ett finger!

en: Re-check theme.
sv: Dubbelkolla tema.

en: Reauthenticate with Google
sv: Återautentisera med Google

en: Recommended solution
sv: Rekommenderad lösning

en: Redirect attachment URL's to parent post URL.
sv: Omdirigera bilagans url till urlen för det inlägg bilagan är kopplad till.

en: Redirect this broken URL and fix the error
sv: Omdirigera denna trasiga URL och fixa felet

en: Redirect ugly URL's to clean permalinks. (Not recommended in many cases!)
sv: Omdirigera fula urler till rena permalänkar (inte rekommenderat i de flesta fall!).

en: Register now &raquo;
sv: Registrera nu &raquo;

en: Remove blog page from breadcrumbs
sv: Ta bort bloggsida från brödsmulor

en: Remove stop words from slugs.
sv: Ta bort stoppord från permalänkar.

en: Remove these ads?
sv: Ta bort den här reklamen?

en: Removed hardcoded meta description.
sv: Tog bort hårdkodad metadeskription.

en: Replaced with a custom taxonomies description
sv: Ersatt med en egen beskrivning av klassificering

en: Replaced with a posts custom field value
sv: Ersatt med värde i ett anpassat fält för ett inlägg

en: Replaced with a posts custom taxonomies, comma separated.
sv: Ersatt med ett inläggs anpassade taxonomier, kommaseparerat.

en: Replaced with the category description
sv: Ersätts med kategoribeskrivningen

en: Replaced with the current date
sv: Ersätts med aktuellt datum

en: Replaced with the current day
sv: Ersätts med aktuell dag

en: Replaced with the current month
sv: Ersätts med aktuell månad

en: Replaced with the current page number
sv: Ersätts med aktuellt sidnummer

en: Replaced with the current page number with context (i.e. page 2 of 4)
sv: Ersatt med nuvarande sidans nummer i ordning (t ex sid 2 av 4)

en: Replaced with the current page total
sv: Ersätts med det aktuella totala antalet sidor

en: Replaced with the current search phrase
sv: Ersätts med den aktuella sökfrasen

en: Replaced with the current tag/tags
sv: Ersätts med aktuell tagg(ar)

en: Replaced with the current time
sv: Ersätts med den aktuella tiden

en: Replaced with the current year
sv: Ersätts med det aktuella året

en: Replaced with the date of the post/page
sv: Ersätts med inläggets/sidans datum

en: Replaced with the post categories (comma separated)
sv: Ersätts med inläggets kategorier (kommaseparerade)

en: Replaced with the post type plural label
sv: Ersatt med flertalsetiketten för aktuell post type

en: Replaced with the post type single label
sv: Ersatt med entalsetiketten för aktuell post type

en: Replaced with the post/page ID
sv: Ersätts med inläggets/sidans ID

en: Replaced with the post/page author's 'Biographical Info'
sv: Ersatt med biografin från profilen för inläggets eller sidans författare

en: Replaced with the post/page author's 'nicename'
sv: Ersätts med inläggets/sidans författares smeknamn

en: Replaced with the post/page author's userid
sv: Ersätts med inläggets/sidans författares användar-ID

en: Replaced with the post/page excerpt (or auto-generated if it does not exist)
sv: Ersätts med inläggets/sidans utdrag (eller ett automatiskt genererat utdrag om inget finns angivet)

en: Replaced with the post/page excerpt (without auto-generation)
sv: Ersätts med inläggets/sidans utdrag (utan automatisk generering)

en: Replaced with the post/page modified time
sv: Ersätts med inläggets/sidans modifierade tid

en: Replaced with the posts focus keyword
sv: Ersätts med inläggets fokus-nyckelord

en: Replaced with the slug which caused the 404
sv: Ersatte med sluggen som resulterade i 404an

en: Replaced with the tag description
sv: Ersätts med taggbeskrivningen

en: Replaced with the term description
sv: Ersätts med termens beskrivning

en: Replaced with the term name
sv: Ersätts med termens namn

en: Replaced with the title of the parent page of the current page
sv: Ersatt med titeln på föräldrasidan för den aktuella sidan.

en: Replaced with the title of the post/page
sv: Ersätts med inläggets/sidans titel

en: Request error: "%s" (%scommon license notices%s)
sv: Fel vid förfrågan: "%s" (%svanliga licensmeddelanden%s)

en: Request timed out or site is blocking Google.
sv: Begäran tog för lång tid, eller webbplatsen blockerar Google.

en: Response code
sv: Svarskod

en: Restore Default Settings
sv: Återställ standardinställningar

en: Restore site to default settings
sv: Återställ siten till standard-inställningarna

en: Restore site to defaults
sv: Återställ siten till standard-inställningarna

en: SEO Book
sv: SEO-bok

en: SEO Issue:
sv: SEO-problem:

en: SEO Settings
sv: SEO-inställningar

en: SEO Title
sv: SEO-titel

en: SEO: Bad
sv: SEO: Dålig

en: SEO: Good
sv: SEO: Bra

en: SEO: No Focus Keyword
sv: SEO: Inget fokus-nyckelord

en: SEO: Post Noindexed
sv: SEO: Inlägg har noindex

en: Save MultiSite Settings
sv: Spara MultiSite-inställningar

en: Save Profile
sv: Spara profil

en: Save changes to .htaccess
sv: Spara ändringar i din .htaccess-fil

en: Save changes to Robots.txt
sv: Spara ändringar i robots.txt

en: Save your settings to activate XML Sitemaps.
sv: Spara dina ändringar för att aktivera XML-sajtkartor.

en: Seamlessly integrate WooCommerce with %1$s and get extra features!
sv: Integrera smidigt WooCommerce med  %1$s och få tillgång till extra funktioner!

en: Search
sv: Sök

en: Search Console
sv: Sökkonsol

en: Search for "%s"
sv: Sök efter "%s"

en: Search pages
sv: Söksidor

en: Security
sv: Säkerhet

en: See the help tab for more info.
sv: Se hjälpfliken för mer info.

en: Separator between breadcrumbs
sv: Separeringstecken mellan brödsmulor

en: Server Error
sv: Serverfel

en: Server requires authentication or is blocking Googlebot from accessing the site.
sv: Servern kräver auktorisering  eller blockerar Googlebot från tillgång till sidan.

en: Setting "%s" is no longer used and has been discarded.
sv: Inställningen "%s" används inte längre och förkastats.

en: Settings
sv: Inställningar

en: Settings Updated.
sv: Inställningar uppdaterade.

en: Settings could not be imported:
sv: Inställningarna kunde inte importeras:

en: Settings successfully imported.
sv: Inställningarna har importerats med framgång.

en: Site Admins (default)
sv: Admins för webbplatsen (standard)

en: Site ID
sv: Webbplats-ID

en: Site-wide default: %s
sv: Standard för hela webbplatsen: %s

en: Sitewide meta settings
sv: Övergripande metainställningar

en: Sitewide settings
sv: Inställningar för hela sajten

en: Smartphone
sv: Smarttelefon

en: So remember: If you change the %sattachment redirection setting%s in the future, the below settings will take effect for *all* media items.
sv: Kom ihåg: Om du ändrar %sinställningarna för omdirigering av bilagor%s i framtiden kommer nedanstående inställningar att börja gälla för *all* media.

en: So, we&#8217;ve come to the end of the tour. If you like the plugin, please %srate it 5 stars on WordPress.org%s!
sv: Nu har vi kommit till slutet av genomgången. Om du gillar det här tillägget får du gärna %sge det fem stjärnor på WordPress.org%s!

en: Social
sv: Sociala medier

en: Social settings
sv: Inställningar för sociala medier

en: Soft 404
sv: Mjuk 404

en: Special Pages
sv: Specialsidor

en: Start Tour
sv: Starta demonstrationen

en: Subscribe
sv: Prenumerera

en: Subscribe to our Newsletter
sv: Prenumerera på vårt nyhetsbrev

en: Successfully cleared all Facebook Data
sv: Raderingen av alla Facebook-data lyckades

en: Successfully removed admin %s
sv: Raderingen av admin %s lyckades.

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Summary with large image
sv: Sammanfattning med stor bild

en: Super Admins only
sv: Endast Superadmins

en: Symbols are shown in the size they'll appear in in search results.
sv: Symboler visas i den storlek som de visas i sökresultaten.

en: Tab: Security
sv: Flik: Säkerhet

en: Tab: Webmaster Tools
sv: Flik: Verktyg för webbansvarig

en: Tab: Your Info / Company Info
sv: Flik: Din information / Företagsinformation

en: Take note:
sv: Notera:

en: Take this tour to quickly learn about the use of this plugin.
sv: Gå denna genomgång för att snabbt lära dig att använda denna plugin.

en: Taxonomies
sv: Taxonomier

en: Taxonomy to show in breadcrumbs for post types
sv: Taxonomi att visa i brödsmulor för inläggstyper

en: Template explanation
sv: Mallförklaring

en: Templates and settings
sv: Mallar och inställningar

en: Thank you for updating %1$s!
sv: Tack för att du uppdaterar %1$s!

en: Thank you for using our plugin and good luck with your SEO!<br/><br/>Best,<br/>Team Yoast - %1$sYoast.com%2$s
sv: Tack för att du använder vårt tillägg och lycka till med din SEO!<br/><br/>Mvh,<br/>Team Yoast - %1$sYoast.com%2$s

en: The %1$s plugin installation is incomplete. Please refer to %2$sinstallation instructions%3$s.
sv: Installationen av tillägget %1$s är inte färdig. Se %2$sinstallationsinstruktionerna%3$s.

en: The %1$s plugin(s) might cause issues when used in conjunction with %2$s.
sv: %1$s tillägg(en) kan orsaka problem vid användning tillsammans med %2$s.

en: The Breadcrumbs title is used in the breadcrumbs where this %s appears.
sv: Brödsmulornas titel används i brödsmulor där denna %s syns.

en: The Standard PHP Library (SPL) extension seem to be unavailable. Please ask your web host to enable it.
sv: Tillägget standardbibliotek för PHP (SPL) verkar inte kunna nås. Be ditt webbhotell att aktivera det.

en: The URL that this page should redirect to.
sv: Url som denna sida ska omdirigeras till.

en: The canonical URL that this page should point to, leave empty to default to permalink. %sCross domain canonical%s supported too.
sv: Den kanoniska url denna sida ska peka mot. Lämnar du fältet tomt är standard permalänken. %sCross domain canonical%s stöds också.

en: The canonical link is shown on the archive page for this term.
sv: Den kanoniska länken visas på arkiv-sidan för denna term.

en: The default blog setting must be the numeric blog id of the blog you want to use as default.
sv: Inställningen för standard-bloggens ID måste vara det numeriska blogg-ID:et för den blogg du vill ha som standard-blogg.

en: The default card type to use
sv: Standardkorttyp att använda

en: The featured image should be at least 200x200 pixels to be picked up by Facebook and other social media sites.
sv: Din utvalda bild bör vara minst 200x200 pixlar för att fungera på Facebook och i andra sociala medier.

en: The following file(s) is/are blocking your XML sitemaps from working properly:
sv: Följande fil(er) hindrar dina XML-sajtkartor från att fungera som de ska:

en: The frontpage settings allow you to set meta-data for your homepage, whereas the default settings allow you to set a fallback for all posts/pages without images.
sv: Startsideinställningarna låter dig ange metadata specifikt för startsidan, medan standardinställningarna låter dig ange värden för alla sidor/inlägg som saknar bilder.

en: The issues have been successfully reloaded!
sv: Ärendena har laddats om!

en: The old data of the imported plugin was deleted successfully.
sv: Gammal data för det importerade tillägget togs bort.

en: The plugin All-In-One-SEO has been detected. Do you want to %simport its settings%s?
sv: Tillägget All-In-One-SEO har upptäckts. Vill du %simportera dess inställningar%s?

en: The post %s appeared first on %s.
sv: Inlägget %s dök först upp på %s.

en: The premium version of %1$s with more features & support.
sv: Premiumversionen av %1$s med fler funktioner och dedikerad support.

en: The recommended image size for %1$s is %2$spx.
sv: Den rekommenderade bildstorleken för %1$s är %2$spx

en: The site's name
sv: Webbplatsens titel

en: The site's tag line / description
sv: Webbplatsens slogan / beskrivning

en: The slug for this page is a bit long, consider shortening it.
sv: Urlen för denna sida är rätt så lång. Överväg att förkorta den.

en: The target URL doesn't exist, but your server is not returning a 404 (file not found) error.
sv: Mål-URL:en existerar inte, men din server returnerar inte ett 404-fel (filen hittades ej).

en: The templates are built using variables. You can find all these variables in the help tab (in the top-right corner of the page). The settings allow you to set specific behavior for the post types.
sv: Mallarna är byggda med hjälp av variabler. Du kan hitta dessa variabler under fliken för hjälp (i övre högra hörnet på sidan). Dessa inställningar tillåter dig att sätta specifika inställningar för dessa posttyper.

en: The title &amp; metas settings for %1$s are made up of variables that are replaced by specific values from the page when the page is displayed. The tabs on the left explain the available variables.
sv: Inställningarna för rubrik och metadata för %1$s byggs upp av variabler som ersätts med specifika värden från sidan när sidan visas. Flikarna på vänster sida förklarar de tillgängliga variablerna.

en: Theme License
sv: Temalicens

en: There were no profiles found
sv: Inga profiler hittades

en: There&#8217;s more to learn about WordPress &amp; SEO than just using this plugin. A great start is our article %1$sthe definitive guide to WordPress SEO%2$s.
sv: Det finns mer att lära sig om Wordpress  och SEO än att bara använda detta tillägg. En mycket god start är vår artikel %1$sDen definitiva guiden till WordPress SEO%2$s.

en: These are the General settings for %1$s, here you can restart this tour or revert the %1$s settings to default.
sv: Detta är de generella inställningarna för %1$s. Här kan du starta om den här genomgången eller återställa inställningarna för %1$s till de förvalda.

en: These are the title, description and image used in the Open Graph meta tags on the front page of your site.
sv: Detta är titeln, beskrivningen och bilden som används i Open Graph-metataggar på framsidan av din webbplats.

en: These pages will be %s by default, so they will never show up in search results.
sv: Dessa sidor kommer som standard att markeras som %s, så de kommer aldrig att synas i sökresultat.

en: This %s follows the indexation rules set under Metas and Titles, you can override it here.
sv: Denna/detta %s följer de indexeringsregler som är angivna under Meta och titlar. Du kan åsidosätta dem här.

en: This Facebook user has already been added as an admin.
sv: Denna Facebookanvändare är redan tillagd som administratör.

en: This export includes taxonomy metadata
sv: Denna export inkluderar taxonomi-metadata

en: This feature is used to automatically add content to your RSS, more specifically, it's meant to add links back to your blog and your blog posts, so dumb scrapers will automatically add these links too, helping search engines identify you as the original source of the content.
sv: Denna funktion används för att automatiskt lägga till innehåll i ditt RSS-flöde, närmare bestämt länkar tillbaka till din sajt och dina blogginlägg. På så vis kommer de som utnyttjar ditt innehåll på sin egen sida att länka till dig, något som hjälper sökmotorerna att identifiera dig som källa till innehållet.

en: This helps you to create cleaner URLs by automatically removing the stopwords from them.
sv: Detta hjälper dig att skapa renare länkar genom att automatiskt ta bort stoppord från dem.

en: This image is used if the post/page being shared does not contain any images.
sv: Denna bild används om inlägget/sidan som delas inte innehåller några bilder.

en: This is a settings export file for the %1$s plugin by Yoast.com
sv: Detta är en exportfil för inställningar för tillägget %1$s av Yoast.com

en: This is where you	set the titles and meta-information for all your post types, taxonomies, archives, special pages and for your homepage. The page is divided into different tabs. Make sure you check &#8217;em all out!
sv: Det är här du anger titlarna och meta-informationen för alla dina posttyper, taxonomier, arkiv, specialsidor och för din startsida. Sidan är uppdelad i olika flikar - se till att gå igenom alla!

en: This is where you would enter the license keys for one of our premium plugins, should you activate one.
sv: Det är här du ska fylla i din licens-nyckel för en av våra premiumtillägg, om du skulle vilja aktivera ett.

en: This must be an existing blog. Blog %s does not exist or has been marked as deleted.
sv: Detta måste vara en existerande blogg. Bloggen %s finns inte eller har markerats som borttagen.

en: This prevents threaded replies from working when the user has JavaScript disabled, but on a large site can mean a <em>huge</em> improvement in crawl efficiency for search engines when you have a lot of comments.
sv: Detta förhindrar trådade svar att fungera när användaren har stängt av JavaScript, men på en stor sajt kan det innebära <em>enorma</em> förbättringar i hur effektivt sökmotorer indexerar när du har många kommentarer.

en: This site has not been activated properly on yoast.com and thus cannot check for future updates. Please activate your site with a valid license key.
sv: Den här webbplatsen har inte aktiverats som den ska på yoast.com och kan därför inte kolla efter framtida uppdateringar. Vänligen aktivera din webbplats med en giltig licensnyckel.

en: This tool allows you to quickly change important files for your SEO, like your robots.txt and, if you have one, your .htaccess file.
sv: Detta verktyg låter dig snabbt ändra viktiga fler för din SEO, t.ex. din robots.txt och, om du har en,  .htaccess.

en: This tool allows you to quickly change titles and descriptions of your posts and pages without having to go into the editor for each page.
sv: Detta verktyg låter dig snabbt ändra titlar och beskrivningar för dina inlägg och sidor utan att du behöver gå in i redigeraren för respektive sida.

en: This warning is generated by %1$s.
sv: Den här varningen genererades av %1$s.

en: Title
sv: Sidtitel

en: Title &amp; Metas settings
sv: Titel &amp; meta-inställningar

en: Title Separator
sv: Titelavskiljare

en: Title optimization
sv: Titeloptimering

en: Title template
sv: Mall för sidtitlar

en: Title to use for Author page
sv: Sidtitel att använda för författar-sida

en: Title to use for this page in breadcrumb paths
sv: Denna sidas namn i brödsmulorna.

en: Titles &amp; Metas
sv: Titlar &amp; meta

en: To allow %1$s to fetch your %2$s information, please enter your Google Authorization Code.
sv: För att tillåta att %1$s hämtar din %2$s-information, vänligen ange din Google-autentiseringskod.

en: To be able to access %1$sFacebook Insights%2$s, you need to add a user here. The name is used for reference only, the ID is used for verification.
sv: För att få tillgång till%1$s Facebook Insights%2$s, måste du lägga till en användare. Namnet används endast för referens, ID används för kontroll.

en: To inform Google about your social profiles, we need to know their URLs.
sv: För att ange dina sociala profiler för Google måste vi veta dess adresser.

en: Toggle license status
sv: Visa/dölj licensstatus

en: Tools
sv: Verktyg

en: Translation of %s
sv: Översättning av %s

en: Try to make shorter sentences to improve readability.
sv: Försök göra meningarna kortare för att förbättra läsbarheten.

en: Try to make shorter sentences, using less difficult words to improve readability.
sv: Försök skriva kortare meningar med mindre svåra ord för att förbättra läsbarheten.

en: Twitter Username
sv: Twitter-användarnamn

en: Twitter username (without @)
sv: Användarnamn på Twitter (utan @)

en: URL
sv: Webbadress

en: URL points to a non-existent page.
sv: Webbadressen pekar mot en icke existerande sida.

en: Unzipping failed - file settings.ini not found.
sv: Uppackning misslyckades - filen settings.ini hittades ej.

en: Unzipping failed with error "%s".
sv: Uppackning misslyckades med felmeddelande "%s".

en: Updated Robots.txt
sv: Robots.txt har uppdaterats

en: Updating this theme will lose any customizations you have made. 'Cancel' to stop, 'OK' to update.
sv: Uppdatering av detta tema gör att du förlorar anpassningar du gjort. 'Avbryt' för att stoppa, 'OK' för att uppdatera.

en: Upgrade to %1$s &raquo;
sv: Uppgradera till %1$s &raquo;

en: Upload Image
sv: Ladda upp bild

en: Upload failed.
sv: Uppladdning misslyckades.

en: Usage of this breadcrumbs feature is explained in %1$sour knowledge-base article on breadcrumbs implementation%2$s.
sv: Användning av denna funktion för brödsmulor är förklarad i %1$svår kunskapsdatabas om tillämpning av brödsmulor%2$s.

en: Use Image
sv: Använd bild

en: Use meta keywords tag?
sv: Använd metanyckelordstaggar?

en: User sitemap
sv: Sitemap för användare

en: Using this form you can reset a site to the default SEO settings.
sv: Genom att använda detta formulär kan du återställa en sajt till de förvalda SEO-inställningarna.

en: View
sv: Visa

en: View &#8220;%s&#8221;
sv: Visa &#8220;%s&#8221;

en: View Changes
sv: Visa ändringar

en: WP Page Title
sv: WP-sidtitel

en: Want to help us develop? Read our %1$scontribution guidelines%2$s!
sv: Vill du hjälpa oss med utvecklingen? Läs våra %1$sriktlinjer för bidrag%2$s!

en: Warning!
sv: Varning!

en: Warning: the variable %s cannot be used in this template.
sv: Varning: variabeln %s kan inte användas i den här mallen.

en: We couldn't create a connection to our API to verify your license key(s). Please ask your hosting company to allow outgoing connections from your server to %s.
sv: Vi kunde inte skapa en anslutning till vårt API för att verifiera din/dina licensnyckel/licensnycklar. Be ditt webbhotell att tillåta utgående anslutningar från din server till %s.

en: We recommend you deactivate %1$s and have another look at your %2$s configuration using the button above.
sv: Vi rekommenderar dig att avaktivera %1$s och försöka använda konfigurationen för %2$s via knappen ovan.

en: We've summarized the most recent changes in %s.
sv: Summering av de senaste ändringarna i %s.

en: Webmaster Tools
sv: Verktyg för webansvariga

en: Website name
sv: Webbplatsnamn

en: What are XML sitemaps?
sv: Vad är XML-webbplatskartor?

en: What does the plugin do with XML Sitemaps?
sv: Vad gör tillägget med XML-webbplatskartor?

en: What’s new in %s
sv: Vad är nytt i %s

en: While most of the development team is at %1$sYoast%2$s in the Netherlands, %3$s is created by a worldwide team.
sv: Medan de flesta i utvecklingsgruppen finns hos %1$sYoast%2$s i Nederländerna, så har %3$s skapats av ett världsomspännande team.

en: Who should have access to the %1$s settings
sv: Vilka ska ha access till %1$s -inställningarna

en: Why Google won't display the right page title
sv: Varför Google inte visar den korrekta sidtiteln

en: With %1$sTwitter Cards%2$s, you can attach rich photos, videos and media experience to tweets that drive traffic to your website. Simply check the box, sign up for the service, and users who Tweet links to your content will have a &#8220;Card&#8221; added to the tweet that&#8217;s visible to all of their followers.
sv: Med %1$sTwitter Cards%2$s, kan du lägga till foton, videor och mediaupplevelser till tweets som skickar trafik till din webbplats. Klicka i rutan, registrera dig för tjänsten, så får användare som Tweetar länkar till ditt innehåll ett &#8221;Kort&#8221;  bifogat med tweeten som visas för deras följare!

en: WooThemes SEO framework settings &amp; data successfully imported.
sv: Importen av inställningar och data från WooThemes SEO framework lyckades.

en: XML Sitemaps
sv: XML Sajtkartor

en: Yoast plugins share some code between them to make your site faster. As a result of that, we need all Yoast plugins to be up to date. We've detected this isn't the case, so please update the Yoast plugins that aren't up to date yet.
sv: Yoast-tilläggen delar viss kod mellan sig för att göra din sajt snabbare. Därför måste alla tillägg från Yoast vara uppdaterade. Vi har upptäckt att detta inte är fallet nu och ber dig därför uppdatera dessa tillägg till senaste version.

en: You are not allowed to access this page.
sv: Du har inte behörighet till denna sida.

en: You can add the verification codes for the different Webmaster Tools programs here. We highly encourage you to check out both Google and Bing&#8217;s Webmaster Tools.
sv: Du kan lägga till verifieringskoder för de olika Webmaster Tools programmen här. Vi rekommenderar med fördel både Google och Bing&#8217;s Webmaster Tools.

en: You can determine the title and description for the blog page by %sediting the blog page itself &raquo;%s
sv: Du kan bestämma titel och beskrivning för blogg-sidan genom att %sediting (redigera) själva blogg-sidan%s

en: You can determine the title and description for the front page by %sediting the front page itself &raquo;%s
sv: Du kan ange sidtitel och metabeskrivning för startsidan genom att %sediting (redigera) den &raquo;%s

en: You can exclude posts from the sitemap by entering a comma separated string with the Post ID's. The format will become something like: %1$s.
sv: Du kan utesluta inlägg från webbplatskartan genom att ange en kommaseparerad sträng med inläggs-ID'n. Formatet blir i still med: %1$s

en: You can find your XML Sitemap here: %sXML Sitemap%s
sv: Du hittar din XML-sajtkarta här: %sXML-sajtkarta%s

en: You can use the boxes below to verify with the different Webmaster Tools, if your site is already verified, you can just forget about these. Enter the verify meta values for:
sv: Du kan använda fälten nedan för att verifiera sajten med olika Webmaster Tools. Om din sajt redan är verifierad kan du hoppa över detta. Skriv in metavärdena för verifiering för:

en: You can use the following variables within the content, they will be replaced by the value on the right.
sv: Du kan använda följande variabler i innehållet. De kommer att ersättas av värdet till höger.

en: You can't edit %s that aren't yours.
sv: Du kan inte redigera %s som inte är dina.

en: You can't edit %s.
sv: Du kan inte redigera %s.

en: You cannot create a robots.txt file.
sv: Du kan inte skapa en robots.txt-fil.

en: You cannot edit the .htaccess file.
sv: Du kan inte redigera .htaccess-filen.

en: You cannot edit the robots.txt file.
sv: Du kan inte redigera robots.txt-filen.

en: You cannot overrule a WPSEO standard variable replacement by registering a variable with the same name. Use the "wpseo_replacements" filter instead to adjust the replacement value.
sv: Du kan inte skriva över en ersättare för en WPSEO standard variabel genom att registrera en variabel med samma namn. Använd filtret "wpseo_replacements"  istället för att anpassa ersättningsvärdet,

en: You defined your license key using the %s PHP constant.
sv: Du definierade din licensnyckel genom att använda PHP konstanten %s .

en: You do <strong>not</strong> need to generate the XML sitemap, nor will it take up time to generate after publishing a post.
sv: Du behöver <strong>inte</strong> generera XML-sajtkartan, den skapas automatiskt direkt efter du publicerat ett inlägg.

en: You do not have to create a redirect for URL %1$s because a redirect already exists. The existing redirect points to %2$s. If this is fine you can mark this issue as fixed. If not, please go to the redirects page and change the target URL.
sv: Du behöver inte omdirigera adressen %1$s eftersom en omdirigering redan finns. Den existerande omdirigering pekar till %2$s. Om du tycker det är rätt kan du markera detta som klart. Om inte, gå till omdirigeringssidan och ändra mål-adressen.

en: You do not have your postname in the URL of your posts and pages, it is highly recommended that you do. Consider setting your permalink structure to <strong>/%postname%/</strong>.
sv: Du har inte med inläggets/sidans namn i dina urler, något som verkligen kan rekommenderas. Överväg att ändra strukturen för permalänkar till <strong>/%postname%/</strong>.

en: You don't have a robots.txt file, create one here:
sv: Du saknar filen robots.txt, skapa en här:

en: You have an unlimited license.
sv: Du har en obegränsad licens.

en: You have used %d/%d activations.
sv: Du har använt %d/%d aktiveringar.

en: You have used HTML in your value which is not allowed.
sv: Du har använt HTML i ditt värde vilket är otillåtet.

en: You might have extra variables you want to prevent from cleaning out, add them here, comma separated.
sv: Du kanske har extra variabler som du vill förhindra att rensas ut. Lägg till dom här separerade med kommatecken.

en: You must %sgo to your Reading Settings%s and uncheck the box for Search Engine Visibility.
sv: Du måste %sgo to your Reading Settings%s och klicka ur rutan för Search Engine Visibility.

en: You searched for
sv: Du sökte efter

en: You searched for %s
sv: Du sökte efter %s

en: You still have the default WordPress tagline, even an empty one is probably better. %1$sYou can fix this in the customizer%2$s.
sv: Du har fortfarande förvald WordPress-slogan, till och med en tom sådan är troligtvis bättre. %1$sDu kan fixa detta i anpassaren%2$s.

en: You&#8217;ve just installed %1$s! Click &#8220;Start Tour&#8221; to view a quick introduction of this plugin&#8217;s core functionality.
sv: Du har installerat %1$s! Klicka på &rdquo;Börja rundturen&rdquo; för att se en översikt av tilläggs huvudsakliga funktioner.

en: You're using WordPress in %1$s. While %2$s has been translated to %1$s for %3$d%%, it's not been shipped with the plugin yet. You can help! Register at %4$s to help complete the translation to %1$s!
sv: Du använder WordPress på %1$s. Även om %2$s har översatts till %1$s för %3$d%%, så har översättningen ännu inte börjat levereras med tillägget. Du kan hjälpa oss! Registrera dig på%4$s för att hjälpa till med att göra färdigt översättningen till %1$s!

en: You're using WordPress in a language we don't support yet. We'd love for %2$s to be translated in that language too, but unfortunately, it isn't right now. You can change that! Register at %4$s to help translate it!
sv: Du använder WordPress på ett språk som vi inte har stöd för ännu. Vi skulle gärna se %2$s översatt till det språket också, vilket det tyvärr inte är just nu. Du kan ändra på det genom att registrera dig på %4$s för att hjälpa till med översättningen!

en: You've never used this focus keyword before, very good.
sv: Du har aldrig använt detta fokus-nyckelord tidigare, mycket bra.

en: You've reached your activation limit. You must <a href="%s">upgrade your license</a> to use it on this site.
sv: Du har nått gränsen för aktiveringar. Du behöver <a href="%s">uppgradera din licens</a> för att använda den på denna webbplats.

en: You've used this focus keyword %1$sonce before%2$s, be sure to make very clear which URL on your site is the most important for this keyword.
sv: Du har använt detta fokus-nyckelord %1$sen gång tidigare%2$s. Du bör vara tydlig med vilken URL på sajten som är viktigast för detta nyckelord.

en: YouTube URL
sv: URL för YouTube

en: Your %s license has been activated.
sv: Din %s licens har aktiverats.

en: Your %s license has been deactivated.
sv: Din %s licens har inaktiverats.

en: Your %s license will expire on %s.
sv: Din %s licens går ut %s.

en: Your Info
sv: Din information

en: Your input contains invalid characters. Please make sure both fields are filled in correctly.
sv: Din inmatning innehåller ogiltiga tecken. Se till att båda fälten är korrekt ifyllda.

en: Your license has expired. You must <a href="%s">extend your license</a> in order to use it again.
sv: Din licens har gått ut. Du måste  <a href="%s">förlänga din licens</a> för att använda den igen.

en: Your name
sv: Ditt namn

en: Your server has an outdated version of the PHP module cURL (Version: %s). Please ask your hosting company to update this to a recent version of cURL. You can read more about that in our %sKnowledge base%s.
sv: Din server har en gammal version av PHP-modulen cURL (version: %s). Be ditt webbhotell uppdatera denna till en senare version av cURL. Du kan läsa mer om detta i vår %skunskapsdatabas%s.

en: Your theme contains a meta description, which blocks %1$s from working properly, please delete the following line, or press fix it:
sv: Ditt tema innehåller en metabeskrivning, något som hindrar %1$s att fungera som det ska. Var god ta bort följande rad, eller klicka på &rdquo;fixa detta&rdquo;:

en: archived
sv: arkiverat

en: difficult
sv: svårt

en: easy
sv: lätt

en: fairly difficult
sv: ganska svårt

en: fairly easy
sv: ganska lätt

en: mature
sv: vuxet

en: or
sv: eller

[ctx: posts]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
sv[0]: Alla <span class="count">(%s)</span>
sv[1]: Alla <span class="count">(%s)</span>

[ctx: posts]
en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
sv[0]: Papperskorg <span class="count">(%s)</span>
sv[1]: Papperskorg <span class="count">(%s)</span>

en: public
sv: publik

en: spam
sv: skräppost

en: very difficult
sv: Väldigt svår

en: very easy
sv: mycket lätt
